Asi bude nošením dříví do lesa, když zde budu tvrdit, že jedním z hlavních faktorů výběru, proč si vybrat právě ten či onen nový smartphone, bude fakt, jakým způsobem zvládá pořídit snímky. V dnešní době to je již nepostradatelná záležitost. A pokud se jedná o high-end smartphone, očekávají se zde také velmi kvalitní výstupy z obou fotoaparátů.

OmniVision, jeden z největších světových producentů čipů pro chytré telefony a senzorů fotoaparátů zjevně pracuje na dvojicí senzorů nové generace, určené do mobilních telefonů. Podle úniků můžeme předpokládat, že se jedná o senzory, jak do přední, tak i hlavní kamery chytrých telefonů.

První senzor s označením OV13880, o velikosti 1/2,4 palce s rozlišením 13 Mpx PureCel-S samozřejmě míří do hlavního fotoaparátu a druhý, označován jako OV5880, s 5Mpx o velikosti ¼ palce taktéž s PureCel-S do předních selfie kamerek. Oba jsou zajímavými svou velikostí ve vztahu k samotnému rozlišení.

Často totiž takto velké senzory 1/2,4 a ¼ palce bývají osazeny pixely s vyšším rozlišením, přesněji 21Mpx respektive 8Mpx, avšak v tomto případě je použit senzor s 13Mpx a 5Mpx v druhém případě. Díky tomu oba senzory mohou využít plochy snímače k umístění pixelů o podstatně větší velikosti, tedy od 1,4 mikronů a 1,12 mikronů. Od tohoto tahu se očekává, že by se měl zlepšit výsledek především při nižší intenzitě osvětlení, aniž by snímek utrpěl na kvalitě.

Nové senzory obsahují také dva různé automatické režimy ostření, autofokus s fázovou detekcí (PDAF) a dvourozměrný kontrastní autofocus (240Hz v podání OV13880 a 120Hz u OV5880). Nemáme však informaci, jestli oba typy ostření mohou být nasazeny současně. Pokud by tak tomu bylo, můžeme říci, že máme co do činění s velmi přesným a možná i nejrychlejším zaostřovacím systémem dnešní doby.

Mezi další vlastnosti nových senzorů patří Buried Color Filter Array, což je technologicky ne nepodobné Samsung ISOCELL. Dále patentovanou technologií OmniVision Clear Pixel 2.0 s Red-Clear-Blue-Clear Color Filter Array a také volitelně EIS určené pro formáty 16:9.

Co se týče obecných vlastností snímačů, tak 13Mpx snímač OV13880 má schopnosti nahrávat videa v maximálním rozlišení 4K při 60fps nebo 1080p s 240fps, zatímco menší 5Mpx snímač OV5880 je schopen videí o rozlišení 2k při 60fps a 1080p se 120fps.

Podle zdroje hodlá OmniVision tyto senzory oficiálně představit na konci tohoto roku, takže je můžeme začít potkávat v nových přístrojích uvedených od začátku příštího roku.

[zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.