Technologie mobilní fotografie jde dopředu opravdu mílovými kroky a telefony už v podstatě vytlačily veškeré kompaktní digitální fotoaparáty. Ty už nejsou potřeba, protože senzory špičkových telefonů už je začínají v mnoha ohledech překonávat. Samozřejmě profesionální DSLR kousky jsou stále napřed, ale i na ně třeba jednou dojde. Alespoň se o to výrobci telefonů a mobilních telefonů snaží, protože marketingové porovnávání s „DSLR fotoaparáty“ patří k jejich oblíbeným kratochvílím. A nový senzor od OmniVision se 100 % fázovým ostřením by k tomu mohl dopomoci.

OmniVision svůj nový 50 Mpx senzor OV50A představili oficiálně včera, těsně před veletrhem MWC 2021. Mělo by jít vůbec o první senzor značky se 100 % fázovým ostřením (PDAF). Toho je dosaženo pomocí technologie QPD (quad phase detection) a podle vyjádření tvůrců jde o jeden ze zásadních kroků k vyrovnání rozdílu chybějícího ke kvalitě DSLR snímačů. Jednoduše řečeno pak nová QPD technologie umožňuje lepší vypočítání vzdálenosti, rychlejší autofokus a lepší výkon při špatném osvětlení. Takže se špičkové telefony mají na co těšit.

Konkrétně má pak nový senzor OV50A pixely o velikosti 1.0 mikronu a optický formát 1/1.5″. Skrývá se toho v něm samozřejmě ještě mnohem víc a potenciál je tak velký pro pokročilé širokoúhlé nebo ultra-širokoúhlé fotoaparáty. Pozadu nezůstávají ani video schopnosti, protože senzor zvládne třeba 8K rozlišení s QPD ve 30fps nebo 4K se 60fps. První testovací kusy by se k výrobcům měl dostat ve druhém čtvrtletí letošního roku a uvidíme, kdo z velkých značek je použije ve svých telefonech jako první. Že by třeba Xiaomi ?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.