Meizu MX4, přístroj, který si vysloužil velký mediální zájem i zájem zákazníků, a to díky jeho poctivému zpracování a zajímavé nadstavbě FlyMe OS. Jeho recenze dopadla velmi slušně a tak jsme si já i Martin, nezávazně na sobě, Meizu MX4 pořídili.

Rozhodli jsme se, že našim čtenářům zprostředkujeme náhled obou redaktorů na fungování tohoto povedeného kousku (díky za nápad Pepíno!) po nějaké době používání v praxi, který budeme prezentovat formou jakési rozšířené recenze.

Jen pro upřesnění, Martin má telefon asi pět měsíců, já jej mám odhadem měsíce tři.

Balení

Zbyněk – balení ve stylu knihy se mi zamlouvá, i když by mohlo mít ještě nějaké příslušenství navíc, například krycí folie nebo zadní kryt by se hodily. Více asi netřeba dodávat.

Martin – krabička s Meizu je vzhledově velmi efektní a po zásluze navozuje dojem prémiového přístroje. Absence veškerého příslušenství je v podstatě k dobru věci, protože ruku na srdce kdo kdy používá obvykle přibalená levná sluchátka nebo „fórové“ kryty a vše se tak sežene ušité na míru osobním preferencím.

Design a zpracování

Zbyněk – přestože někteří MX4 přirovnávají k iPhone 3G, já v něm nevidím příliš stejného. Tedy až na to, že je placatý, má oblá záda a kulaté rohy…Vzhled MX4 se mi líbí, jeho designový směr je jednotný a prvky do něj zapadají. Díky zkoseným stranám se přístroj dobře drží, i když zadní kryt trochu klouže. Jedno tlačítko pod displejem je změna proti obvyklým třem, ale alespoň nezapadá do šedi. Navíc je velmi pěkně podsvíceno.

Co se zpracování týče, mám jedinou výtku, a to k často kritizovanému zadnímu krytu, který by mohl lépe lícovat. Kromě toho je ale zpracování opravdu na úrovni, slitina leteckého hliníku je pevná jako skála a kvalita slícování součástí je „německé“ výroby.

Martin – na první pohled Meizu opravdu nezapře jistou podobnost se starším jablečným designem, ale jen do momentu zapnutí displeje, protože rámečkový poměr je opravdu někde jinde. MX4 je opravdu oku lahodící kousek, který už k mé spokojenosti sklidil mnoho obdivných pohledů a dotazů „co že to vlastně je“, troufnu si říct, že se stále jedná suverénně o jeden z nejhezčích telefonů vůbec. Nadšení obdivovatelů se často ještě výrazně zvýší po vyzkoušení úchopu telefonu, protože díky 15:9 poměru stran displeje je telefon širší a fantasticky sedí v ruce, osobně jsem se nesetkal s lepším pocitem u žádného jiného. Nerušivé bílé světélko tlačítka Home fungující jako notifikační dioda zapadá do distinguovaného vzhledu, nikde nic zuřivě pouťově nebliká v barvách duhy.

Tolik diskutovaný zadní kryt podle mého není žádným problémem, jen zopakuji doporučení pořídit si nějaký slušivý obal. Výtku ke zpracování nemám žádnou, i ona lehce se viklající kolébka hlasitosti byla vzata na milost, protože jsem měl možnost držet v ruce několik i značně dražších telefonů a v tomto ohledu na tom byly podobně nebo snad i hůře.

Displej

Zbyněk – IPS zobrazovadlo značky JDI (Sony, Hitachi a Toshiba) je prostě špičkové. Jeho maximální i minimální jas jsou velmi vysoké/velmi nízké, barvy velmi živé, čitelnost na slunci solidní, tohle je prostě stále jeden z nejlepších displejů na trhu. Co se týče obav ze špatné kalibrace digitizéru, tak potvrzuji, že v minulých verzích rom, řekněme do poloviny února/februára, se sem tam objevily na displeji body, které nereagovaly nebo naopak reagovaly přehnaně. To se nakonec ale vyřešilo a již měsíc a půl funguje digitizér skvěle, je citlivý a snímá doteky přesně.

Displej je rozhodě jedním z lákadel Meizu MX4.

Martin – displej je určitě jedním z hlavních taháků MX4 přesně jak píše Zbyněk a osobně jsem se ani v minulých firmwarech nesetkal s problémy s digitizérem, ale možná mám jen méně citlivé prsty nebo nižší standardy 🙂 Maximální hodnota jasu je opravdu oslepující a telefon září do dáli jako maják pokud je potřeba. Opět zmíním onen neobvyklý poměr stran 15:9 protože i vizuálně pak působí displej mnohem přívětivěji než protaženější verze jeho kolegů, osobně je pro mou maličkost zklamáním, že Meizu od něho už s MX Pro/M1 Note ustoupilo a totéž se asi stane s MX5.

Hardware

Zbyněk – MTK se netěší v naší kotlině příliš dobrému hodnocení, ovšem osazený MT6595 funguje na výbornou. Je dostatečně výkonný na dnešní náročné aplikace a zároveň úsporný. Jen grafický čip PowerVR G6200 není nejvýkonnější, také mu jsou již tři roky, nicméně jeho nevýkonnost se projevila zatím asi v jediné hře, jinak bez jakýchkoliv problémů. V mém případě 32GB interního úložiště jakž takž dostačuje, podpora paměťových karet je, bohužel, po vzoru Apple – není. A 64GB varianta se buďto nevyrábí, nebo jich bylo tak málo, že se nedá nikde koupit, ač oficiálně by dostupná měla být.

Trochu zamrzí absence iR diody a NFC. Kromě těchto tří nedostatků nemám, co bych hardwaru vytkl.

Martin – papírový výkon MT6595 ještě donedávna okupoval přední příčky v Antutu a pod kapotou tedy má dostatek koní na cokoliv. Samozřejmě benchmarky jsou jedna věc a reálný stav druhá, ale MX4 se opravdu nezadýchá a jede jako po másle, i když paměti není nikdy dost a měl bych asi klidnější spánek se 3 GB RAM i když v reálu to vůbec není znát 🙂 Grafika je opačný případ a teoretické benchmarky by mohly způsobit vrásky, ale ještě jsem se nesetkal se hrou, která by nefungovala nebo se nějak trhala, takže bezproblémové.

Absence slotu na microSD je nešvarem spousty highend telefonů a zájemcům o MX4 opravdu radím pořídit si 32 GB verzi, protože zejména fotky z 20 Mpix fotoaparátu už jsou poměrně velké, o 4K videu ani nemluvě. Nepřítomnost NFC mi osobně vůbec nevadí a nepokládám ji ani za mínus.

 ‌

FlyMe OS

Zbyněk – jelikož se snažím být „up-to-date“, vždy mám jen tu nejnovější verzi ROM, která je k dispozici. A v tomto případě hlavně Beta verze, které ač nemají status „Stable“, většinou se dají velmi dobře používat bez větších závad. Pokud se přece jen nějaká našla, nebyl problém přejít na jinou, tohle mají v Meizu dobře ošetřené.

Ale abych se dostal k tomu důležitému, jak vlastně FlyMe funguje. Skvěle! Ne, vážně, FlyMe funguje opravdu výborně a v poslední „stable“ verzi 4.2.8.2, jsem se nesetkal skutečně s ničím, co by snad stálo za řeč a po delší době jsem spokojený s fungováním Androidu. Žádné sekání, padání aplikací, nevyzpytatelné chování nebo battery drain. Tahle romka je „rock stable“ a jsem nadšený, když vidím takhle dobře zvládnutou práci.
Potěší také možnost personalizace jednotlivých prvků, jako jsou ikony, wallpaper, lockscreen atd.
Co mě na FlyMe trochu štve, je launcher, který, ač jsme na Androidu, nenabízí opravdu žádné možnosti nastavení a Apple je z něj cítit na sto honů. Používat matici ikon 4 x 4 na 5,36″ displeji je hrozné plýtvání (osobně používám 7 x 7 bez spodního docku), takže alternativní launchery jsou zde vítány. Další, ne až tak povedenou aplikací, kterou používám asi nejvíce, i když to je čistě subjektivní názor, je Hudba, která je trochu schizofrenní a například neumožňuje řazení podle složek nebo snad složky samotné, takže opět nastupuje alternativa.

Ale jak jsem psal v úvodu kapitoly, až na drobnosti, které pramení z mé kritičnosti, jsem s FlyMe vážně spokojený a doporučil bych jej i zatvrzelým odpůrcům operačního systému od Google.

Martin – jelikož jsem dezertér z iOS tak mi ve Flyme důkladná inspirace jablečným produktem nevadí a naopak se v ní cítím jako ryba ve vodě, oni to softwarově fakt mají pořešeno dobře 🙂 Systém je svižný a teď už začíná být i odladěný, jen jeho počeštění ještě v nějakých zanedbatelných drobnostech stále není stoprocentní.

Za kritickou zmínku stojí také například občas lehce zmatené automatické ovládání jasu, které se čas od času rozhodne střečkovat. Dále jsem nebyl zcela spokojen s nativními verzemi klávesnice, případně kontaktů, ale v tom je síla Androidu, že vám nic nebrání najít a doinstalovat si plhohodnotnou náhradu. Dost jsem bojoval i s místním Security centrem a správným nastavením oprávnění např. pro moje chytré hodinky, ale po podrobnějším seznámení jsem rád, že ho tam mám.
Možnosti personalizace jsou poměrně rozsáhlé, ale malou vadou na kráse je nutnost nakupování témat/wallpaperů ve specializovaném čínském Meizu obchodě, kde je poněkud obtížnější získat kredit než u normálního Google play.

Přes všechny drobné pihy je Flyme výborný systém a právě tím, že zůstal někde na půli cesty mezi stock Androidem a iOS může být přístupný pro obě kategorie uživatelů. Snad se v příštích týdnech konečně dočkáme Lollipop update na kterém v Meizu horečně pracují.

Výkon

Zbyněk – o výkonu jsem psal ve stati o Hardwaru, nicméně klidně to zopakuji. Jedná se totiž o výkonné zařízení, které si nezadá s žádným z konkurentů. Hry, náročné aplikace, multitasking, to vše zvládá MX4 skvěle a nikdy jsem nepocítil nedostatek výkonu. Ano, grafický čip by mohl být výkonnější, ale herně opravdu nestrádám. A i přes zlé jazyky kolem „zbytečného“ osmijádra MT6595, jsem ochoten za něj dát ruku do ohně. Protože nezáleží kolik je jader nebo modulů na čipu, záleží pouze a jen na reálném výkonu a spotřebě, které jsou v tomto případě na výborné úrovni. Nezáleží na tom, co je pod kapotou, ale na výsledcích.

Martin – k výkonu rovněž nemám moc co dodat, myslím, že jsem poměrně aktivní hráč rozmanitých žárů a nikdy jsem neměl pocit nějakého omezení nebo problému. A k čemu jinému na mobilních zařízeních (a samozřejmě PC) vlastně ten maximální výkon potřebujete ? 🙂

Baterie a výdrž

Zbyněk – situace kolem výdrže na nabití je velmi individuální. Někteří hlásí výdrž klidně i 6,5 hodiny SoT, někdo pod 3 hodiny. Osobně se v průměru dostanu na 4 hodiny SoT s jasem displeje na 85%, což je slušný výsledek. Pokud bych měl nastavený displej řekněme na 50%, SoT by se pohybovalo nad 5,5 hodiny, a to je již velmi pěkná hodnota. Baterie o kapacitě 3100 mAh je určitě také „plus“ a s výdrží jsem spokojený.

Martin – já jsem se spokojeností s baterií někde na půli cesty, ale to není ani tak chyba Meizu jako spíše mojí náročnosti a týrání baterie. Při mém velkém vytížení telefonu stejně dobíjím každý den a při extrémních případech jsem nucen sáhnout po powerbance. V porovnání s mým minulým iPhonem 4S se ale výdrž telefonu zvýšila vskutku rapidně, takže MX4 je co se týče baterie rozhodně nadprůměrné. Protože však svůj telefon přes noc nevypínám, tak mohu maličko zkritizovat malý battery drain. ale nejedná se o nic radikálního.

Konektivita a GPS

Zbyněk – a stejně jako v případě osmi jader, zde máme „jazyky zlé“, kteří říkají, že GPS na MTK nemůže fungovat. A opět se mýlí, je to pouze střelba slepými náboji. MT6595 podporuje hned několik pozičních služeb, v Evropě hlavně GPS a Glonass. Rychlost fixace polohy, síla signálu i přesnost polohy jsou na skvělé úrovni a s ničím si nezadají s produkty Qualcommu.
Další konektivita v podobě Bluetooth nebo hovorů je opět bez problémů, signály jsou silné a stabilní.
Co však zamrzí, je absence některých českých frekvencí LTE, jmenovitě 800MHz a vtipného Vodafoního pásma 900MHz. Nicméně, protože většinu svého času trávím v Praze, 2100MHz mi plně postačuje.

Martin – jakožto nemotorizovaný a líný jedinec moc GPS nemám důvod používat, ale v ojedinělých případech, kdy jsem k tomu byl donucen tak podávala velmi přesné a stabilní údaje, takže Zbyňkovu chválu mohu potvrdit. Na velmi dobré úrovni je i citlivost na signál Wi-Fi, s Bluetoothem problém taktéž nenastal ani s jedním z mých připojených bazmeků.
Hojně omílaná absence 800 MHz LTE pásma (ne, 900 MHz za LTE opravdu nepovažuji) mi osobně vadí tak napůl, pro čas trávený ve městě je 2100 MHz dostačující a při cestách po luzích českých je často těžké určit zda ten Edge je opravdu jen díky mé ne-LTE konektivitě nebo ne. Vzteklé výkřiky kolegů mi ve většině případů dají za pravdu, že spíše ne 🙂

Fotoaparát

Zbyněk – i v oblasti fotoaparátu se Meizu „vyšvihlo“ s nejnovějším čipem (v době svého uvedení), a to Sony IMX220, který slibuje velmi kvalitní snímky. Což je tedy pouze třetina z kvalitu ovlivňujících částí. Tou další je objektiv, který je, musím říci, velmi kvalitní a neprodukuje téměř žádné aberace, které by negativně ovlivňovaly výsledky. Tou poslední částí je samozřejmě ovládací software, který i na automat umí velmi pěkné snímky. Pro pokročilé je zde „ruční režim“, kde si můžete nastavit Ohniskovou vzdálenost, ISO nebo Rychlost uzávěrky.

Fotky, které Meizu MX4 produkuje, jsou na skvělé úrovni. Syté barvy, spousty detailů, rychlá závěrka, velmi rychlé ostření, výkonný DualTone LED blesk. Jediné, co chybí, je OIS, který by fotografické schopnosti posunul o kus dále.

Video je na tom obdobně, možnosti jsou samozřejmě menší než u fotek. Nicméně kvalita zůstává a čím si mě Meizu podmanilo, je nadprůměrný zvuk, který se při natáčení snímá. Není problém nahrát velmi kvalitně koncert z prvních řad, a to se dnes jen tak nevidí (maximálně Lumie umí nahrávat takto kvalitně).

Martin – přiznám se bez mučení, že nejsem nijak zázračný fotograf a často jen obdivně koukám na zasvěcené lidičky hrající si do úmoru s manuálním nastavením v zájmu jediného dokonalého snímku. Pro moje potřeby fotí MX4 naprosto fantasticky i na automatiku s malými úpravami a při mých i exotických cestách už jsem zcela vypustil přibalování samostatného fotoaparátu. Meizu mi prostě na moje momentky zcela stačí a produkuje opravdu parádní fotky srovnatelné s veškerou špičkou konkurence. Možná přítomnost OIS by foťák ještě pozvedla k výšinám, ale nemyslím, že se u většinou nezoomovaných fotek jedná o zase tak zásadní věc.

Snímané video je na tom podobně, jen kdyby ten 4K záznam nežral tolik místa… Potvrzuji Zbyňkovy zkušenosti o velmi citlivém mikrofonu, nahrávání zvuku je u Meizu vskutku na úrovni po všech stránkách. K fotkám a videu se sluší ještě podotknout, že produkované výtvory budou ve stejném poměru stran jako je displej, tedy 15:9 a ne plně širokoúhlé.

Zvuk

Zbyněk – zvukový výstup je jedna z věcí, která mě poslední roky velmi zajímá a dávám jí proto značnou váhu. Meizu se papírově pyšnilo několika oceněními a velmi kvalitními komponenty a zárukou ze strany Meizu, že jde o jeden z nejlépe hrajících telefonů na trhu. A výsledek? Fantazie…výstup do sluchátek je naprosto skvělý, čistý, hlasitý, dynamický, plný detailů. Z mého pohledu nejlepší na celém Meizu MX4 je právě zvuk.

A zvuk z hlasitého reproduktoru se nese na podobné vlně, ještě jsem neměl lépe hrající telefon v rukou. Ano, HTC One nebo Oppo Find 7 jej přehrají, nicméně na to, že MX4 má pouze jeden malý reproduktor, hraje opravdu hlasitě a kvalitně.
Tudíž veškerá ocenění a vyjádření ze strany Meizu se potvrdily jako pravdivé a za zvuk si ode mě odnáší nejvyšší známku.

Martin – kvalitou zvuku prostě Meizu umí a pokud připojíte dobrá sluchátka a nejste limitováni nějakými chrchláky, tak se vám telefon odvděčí čistým, dobře prokresleným zvukem s velmi vysokou teoretickou maximální hlasitostí. Prostě zkušenosti s audio produkty se firmě vyplácí a dali si na zvuku mimořádně záležet.

Kvalitu reproduktoru jsem v recenzi drobátko podcenil, po delších zkušenostech musím přiznat, že je skvělá a zejména jeho hlasitost musím opravdu ocenit. Není nad to ve slušné kvalitě ozvučit celou místnost, třeba kuchyň při vaření jen samotným telefonem.

Závěr

Zbyněk – pokud jste dočetli (alespoň mojí část) až do konce, výsledek asi nepřekvapí. Meizu MX4 patří k nejucelenějším telefonům, na kterém spočinula moje ruka. Všechny části fungují, jak samostatně, tak jako celek a až na několik maličkostí opravdu není co vytknout. Jediná větší nevýhoda je absence českých frekvencí LTE a možná větší integrované paměti. Nicméně i česká cena, která se pohybuje pod 10 000Kč za 32GB verzi je, myslím, velmi příznivá a koupi Meizu MX4 bych tak doporučil.

Martin –  s Meizu MX4 jsem osobně maximálně spokojen a jsem přesvědčen, že se stále jedná o jeden z nejlepších telefonů na trhu i vzhledem k ceně, která je v poměru k často extrémně předražené konkurenci velmi příznivá (český kamenný obchod chce za 32 GB verzi bratru 9500 korun). Se svými telefony jsem poměrně konzervativní a myslím, že Meizu u mě vydrží až do konce životnosti, protože i díky skvělému vzhledu a wow efektu bude morálně zastarávat pomaleji. Tedy aspoň do doby než se dočkáme MX5 a červík pokušitel začne hlodat 🙂

Disclaimer: Některé společnosti, o jejichž produktech píšeme, nám mohou občas poskytnout kompenzaci, ale naše články a recenze jsou vždy našimi upřímnými názory. Další podrobnosti naleznete v našich redakčních zásadách.