Hodnocení recenzenta

Kospet Prime jsou hodinky nabité funkcemi, které ale ne každý dokáže využít v těle, které určitě není pro každou ruku. Jestli ale hledáte náhradu místo telefonu, s možností instalace aplikací, fotoaparáty, jsou skvělou a funkční volbou.

7
x/10

Chytré hodinky si našly celkem rychle cestu na naše zápěstí. Od levných sportovních náramků se dá velmi jednoduše přesunout až k drahým hodinkám, které cenou atakují klasické mechanické hodinky. Dnes se budeme pohybovat spíše v té nižší třídě, kam Kospet Prime patří. Dnešní recenze Kospet Prime vám snad pomůže při rozhodování, zda zvolit velké, ale také vybavené hodinky, nebo se poohlédnout po menších s menším počtem funkcí.

Díky eshopu Gearbest.com za poskytnutí Kospet Prime pro recenzi!

Balení – milé překvapení

Jeden by si řekl, že jej po několika letech recenzování elektroniky nemůže vlastně ani nic překvapit, ale čas od času se přece jen něco najde. V balení je kromě obligátních chytrých hodinek, magnetického nabíjecího doku, Micro-USB kabelu ještě například návod, který je, ač takovým věcem už zřídka věnuji pozornost, opravdu skvělý, s dobrými popisky, fotkami, kompletním postupem a vše je vyvedeno barevně. Kvalita návodu je opravdu skvělá a dlouho jsem se s tak užitečnou brožurkou nesetkal. Další fajn součást balení je ochranná fólie na displej, což vzhledem k velikosti hodinek samotných, rozhodně také potěší. A v neposlední řadě výrobce přibalil tři miniaturní šroubky, které slouží k aretaci dýnka, pod kterým se skrývá slot na NanoSIM.

Design a zpracování – na dámské ruce nepatří

Design hodinek se většinou drží zajetých kolejí a jednotlivé modely se rozlišují spíše drobnostmi. Kospet Prime ale přece jen trochu vybočuje z nastoleného trendu a to hned několika funkcemi, které se podepisují na celkové velikosti hodinek. Tím hlavním je patrně možnost vložení NanoSIM karty s možností volání a dokonce dvě kamery. Ano přátelé, Kospet Prime mají dvě kamery, se kterými lze fotit a natáčet video.

Ale nejprve popis tohoto bizarního zařízení. Kospet Prime se rozhodně neztratí ani na rukou vzpěračů nebo profesionálních kulturistů, protože mají průměr v nejširším bodě plných 55 mm a tloušťku nezanedbatelných 18 mm, což je asi tak jako dva průměrné moderní telefony. Byť jsou hodinky tak velké, nejsou příliš těžké, 86 gramů vám určitě ruku nestrhne. Konstrukce je složena z poměrně kvalitního plastu a keramického vrchního krytu na místě, kde běžně bývá luneta. Mezi dvěma fyzickými tlačítky na pravé straně je modul s kamerkami, pod ním hlasitý reproduktor. Dýnko hodinek skrývá senzor tepové frekvence, 4 nabíjecí piny, menší plechové dýnko, pod kterým je slot na jednu NanoSIM. Pásek je, trochu se zdráhám napsat silikonový, ale spíše plastový, i když jsem měl na rukou i horší. Tento je jednoduše výměnný, má integrované stěžejky, takže jeho vycvaknutí z pozice je dílem chvilky.

Samotné zpracování je kupodivu docela slušné a na těle nenajdete nějaké oděrky, zbytky po plastové formě a další neduhy výroby. Tlačítka mají příjemnou odezvu a krátký chod a není problém je nahmatat i poslepu. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo usazení krycího skla displeje, které lehce vystupuje nad povrch a má ostrou hranu, takže jsem si několikrát i zatrhl nehet při některém z gest, kterými se hodiny ovládají. A připravená fólie v balení tomu také moc nepomůže.

Co se pohodlí při nošení týče, rozměry a tvar hodinek je celkem jasně předurčuje a ten, kdo nemá s takovým strojem na zápěstí zkušenosti, bude asi poměrně překvapen. Kospet Prime opravdu na dámskou, nebo menší mužskou ruku opravdu nepatří. Osobně jsem ale zvyklý občas nosit větší mechanické nebo jiné lehce obskurní hodiny (Tokyoflash Seven) a nošení Kospet Prime pro mě nebylo zase tak obtížné. Kromě své tloušťky se ale nejedná o nepohodlné hodinky a ti z vás, kdo mají větší zápěstí budou nejspíše spokojeni.

Ještě zmíním pásek samotný, který má rozměr 24 mm x 125 mm a kovovou přezku.

Hardware a displej – výbava hodná telefonu

Kospet Prime se opravdu snaží nahradit váš běžný telefon a přináší snad všechny myslitelné funkce, které se dají vůbec do tak malého těla vměstnat. Začněme nejdříve hardwarem jako takovým. Srdcem hodinek je čtyř jádrový procesor z dílny MTK, model MT6739, s taktem 1,25 GHz a jádry Cortex-A53. Tomu sekundují 3 GB operační paměti RAM a 32 GB integrované paměti bez možnosti rozšíření. Baterie má poměrně velkou kapacitu 1260 mAh, nicméně její výdrží se bude zabývat samotná kapitola.
Hodinky by měly také splňovat stupeň krytí IP67, takže sprchování by neměl být problém.

Hodinky jsou opravdu velké

Hodinky jsou opravdu velké

K takovéto slibné hardwarové výbavě patří již zmiňovaný slot pro NanoSIM, tedy nutný hlasitý reproduktor a mikrofon na těle hodinek, Wi-Fi 2,4 GHz/5 GHz, Bluetooth v4, GPS/Glonass a dokonce podpora skoro všech myslitelných sítí od GSM, 3G, WCDMA až po „naše“ LTE. Zbytek všech funkcí obhospodařuje již samotný systém Android 7.1.1, který si ale zaslouží samostatnou kapitolu.

Funkce, které hodinky nemají, je málo. Nicméně absence NFC trochu zamrzí, ale vzhledem k tomu, že NFC nemá nebo jej nemá funkční pro placení přes Google Pay většina hodinek podobné produkce, se asi ani nelze divit.

Kulatý IPS displej s rozlišením 400 x 400 pixelů je opravdu ostrý a popravdě, je to potřeba. Protože je na displeji častokrát velmi malé písmo, ať už na klávesnici, v nabídkách nebo když člověk z nudy kouká na internet. Jeho jas je ale trochu problematický a byť se v místnosti zdá být dostatečný, venkovní používání bylo značně poznamenáno nízkým nejvyšším jasem. Člověk si musel celkem hodně stínit, aby bylo na displeji vůbec něco vidět i na nejvyšší jas.

Recenze Kospet Prime

Recenze Kospet Prime

A máme tu ještě jednu takovou „věc“, totiž dvě kamery. Sekundární kamera s rozlišením 2 MPx mi ještě jakž takž dává smysl, je totiž natočená směrem k uživateli, takže když máte hodinky na ruce a otočíte je na sebe, vidíte se. Nahrává video s rozlišením 640 x 480 a na hodinky asi celkem dobré. Primární kamera je ale na boku hodinek a nahrávání je tak daleko těžší, protože ve chvíli, kdy chcete něco vyfotit, na displej nevidíte. Primární snímač má rozlišení 8 Mpx a nahrává video v HD rozlišení 1280 x 720. Soubory jsou poměrně velké, kolem 60 Mb na jednu minutu záznamu, pravděpodobně za to bude moct i obstarožní formát videí .3gp.

Co se focení týče, hlavní senzor by asi byl schopný něco vyfotit, ale je na tak špatném místě a ještě je o 45° pootočený, takže se s ním fotí opravdu špatně. Sekundární snímač je mnohem lépe orientovaný, ale výsledky nejsou zrovna moc slavné. Inu je na výběr.

Operační systém Android 7.1.1 – překvapivý v mnoha směrech, i těch špatných

Abychom mohli používat veškerý potenciál, který nám hardware nabízí, je k tomu potřeba také software, který nám tyto možnosti zprostředkuje. Tím je Android 7.1.1, který ač je již v poměrně dost staré verzi z roku 2016, je relativně dostačující pro dané účely. Je sice pravda, že některé prvky UI jsou rozhodně staré a v žádném případě nejsou přizpůsobeny na malý kulatý displej hodinek. Na druhou stranu funkce, kterými Kospet Prime disponují nejsou zcela běžnou záležitostí a alespoň launcher, sportovní funkce a další jsou upravené tak, aby se daly jednoduše ovládat gesty.
Horší je to s klávesnicí, zprávami nebo obchodem Google Play, který se nezobrazuje celý a další aplikace třetích stran, které si myslí, že jsou nainstalované v telefonu a ne v hodinkách.

Na druhou stranu je takový systém schopný stahovat aplikace, jako je třeba YouTube, Facebook, Chrome, Mapy.cz nebo Endomondo, které kupodivu vlastně docela dobře fungují. Tedy samozřejmě za předpokladu, že se budete chtít dívat na 1,6″ kulatý displej a nedej bože na něm psát. Je sice pravda, že je digitizér skvělý a přesný, ale přece… Nicméně kompletní navigace na hodinkách (nebo sdílení polohy v Mapy.cz pro trasování Covid-19) je vlastně dost cool.

Některé aplikace lze ovládat i když se zobrazují na kulatém displeji, jiné bohužel ovládat nelze nebo s obtížemi. K tomu slouží malá ikonka, která se objeví po dlouhém podržení horního tlačítka. Dlouho jsem bádal nad tím, co to vlastně dělá, až jsem si všiml u jedné ze stažených aplikací, že se najednou nezobrazuje na celý kulatý displej, ale jako čtverec, kde je vidět téměř celá aplikace. Pro většinu takové zobrazování opravdu pomohlo, nicméně narazil jsem u Endomonda na to, že se uživatel prostě nedostane přes zadávání věku a dalších informací. Takže funkce není všemocná, ale rozhodně je dobré jí znát.

Za dobu testování dorazily asi dvě menší softwarové aktualizace, což je fajn, byť jsem si nevšiml velkých změn.

Co se týče další výbavy a funkcí, krokoměr i snímač srdečního tepu jsou přítomny a většina drobností, které známe z našich telefonů, jako je správa souborů ve správci, správa aplikací, obchod, režim spánku, nastavení vyzvánění a zvuků, správa paměti, výchozí aplikace a dokonce správa nedávných aplikací. To všechno dělá z Kospet Primu vlastně docela ultimátní stroj, který když na to přijde, může zastoupit na chvíli i telefon. Prostě hodinky s plnohodnotným Androidem. Otázkou zůstává, jestli se to vůbec vyplatí s tak malou výdrží a tak malým displejem.

Chod systému, to byla moje asi největší obava, která se nakonec ale neukázala jako opodstatněná. K mému velkému překvapení nejsou hodinky žádným lenochem a i animace a přechody jsou svižné a plynulé. U aplikací typu Facebook nebo internetový prohlížeč je samozřejmě situace trochu horší, ale to je dáno podstatou aplikací samotných a HW hodinek. I tak musím uznat, že mě systém ani jednou nezradil, aplikace nepadaly ani se nesekaly a za to si určitě zaslouží Kospet Prime uznání.

Samozřejmá je také možnost úpravy a změny ciferníků, které se dají stáhnout v aplikaci v telefonu i hodinkách samotných.

Do centra notifikací se lze dostat tahem z levé strany na hlavní obrazovce a odstranění notifikace bohužel nelze jinde dohledat. V aplikaci, skrze kterou se dají hodinky nastavovat, bližší info v další kapitole, lze nastavit notifikace pro jednotlivé aplikace a další drobnosti, bohužel bez správy již proběhlých notifikací. Omlouvám se za obsah notifikace, nepodařilo se mi zachytit nic, kde by byly obsažené naše složité znaky…

Ukázka zobrazování notifikací

Ukázka zobrazování notifikací

Ještě bych dodal, že UI je počeštěné pouze částečně a spousta nabídek je v angličtině. Naštěstí systém disponuje sadou českých znaků, takže se všechny naše specifické znaky, jako je ě nebo ř zobrazují korektně jak v notifikacích, tak v systému samotném.

Aplikace WiiWatch 2 – kontrast vůči hodinkám

Aplikaci lze stáhnout po naskenování QR kódu na hodinkách po jejich spárování s telefonem, nebo ji lze stáhnout i trochu prověřenější metodou na Google Play. Na rozdíl od velmi komplexních hodinek, je aplikace pro telefon spíše základního charakteru, ale přece jen možná lepší, než žádná.

V aplikaci samotné lze například stahovat nové ciferníky, nastavit notifikace pro přednastavené aplikace (Telefon, SMS, WeChat, TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, WhatsUp a pár dalších) a samozřejmě sledovat průběh vašich sportovních aktivit (které jsou v mém podání vzhledem situaci někde pod bodem mrazu…), křivky vaší hmotnosti (narůstající) a tepové frekvence v průběhu tohoto sportovního martyria.

Kromě možnosti posílání souborů do 50 Mb velikosti už v aplikaci vlastně není co dělat nebo nastavovat. Kromě jedné docela zajímavé funkce, a tou je možnost odeslat do hodinek text. A to tehdy, pokud se vám na hodinkách samotných nechce psát na mrňavé klávesnici, tak si to napíšete na telefonu a požadovaný text odešlete do hodinek. Takže pokud se chcete poškrábat levou rukou za pravým uchem, není problém, umíme všechno.

Výdrž baterie – bohužel očekávaná

Kospet Prime mají celkem štědrou baterii o kapacitě 1260 mAh, bohužel mají také čtyřjádro a spoustu funkcí a plnohodnotný operační systém Android. To je,  bratru, opravdu hodně i na dvoj nebo čtyřnásobnou kapacitu, byť se vše odehrává na malém 1,6″ displeji. Výrobce udává, že by hodinky s připojením k telefonu po dobu 24 hodin měly vydržet jeden až dva dny a musím mu dát zapravdu. V průměru se jednalo spíše o jeden a půl dne, samozřejmě záleží na používání. Když jsem zkoušel Mapy.cz nebo nějaké to základní brouzdání po internetu přes Wi-Fi a nedej bože volání s vloženou SIM, byla baterie prázdná rychleji, než bečka piva ve studentské hospodě na kolejích.
Když se uskrovníte a budete používat hodinky jen k notifikacím a případnému monitorování nachozených kroků, počítejte s výdrží kolem dvou dnů max.

Hodinky se nabíjí běžně používaným systémem magnetického doku, kam se položí na odpovídající piny. Dok má pogumovanou spodní stranu, takže neklouže ze stolu (koukám na tebe, Huawei/Honor) a dá se magnetem připnout na kovové povrchy, například PC bedna. Nabíjení trvá kolem hodiny.

Závěr recenze Kospet Prime

Hodinky jsou pro mě běžnou záležitostí, byť jsem zastáncem spíše klasických náramkových, rozuměj „hloupých“ hodinek. Kospet Prime mi byly po celou dobu celkem dobrým společníkem, kde největší překážkou byly jistě jejich rozměry, které jsou i na mojí poměrně velkou ruku příliš. Co se ale funkčnosti týče, až na pár drobností jsem s nimi neměl problémy, systém se neseká, je plynulý. Zvládá instalaci aplikací z Google Play a dokonce umí i volat a posílat SMS. Zda jsou takové funkce v hodinkách k něčemu nechám asi na ostatních.

Kromě velikosti, mě ještě hodinky celkově vrátily o pár let zpět, kdy jsem se s takovým typem elektroniky sem tam potkával a občasná neintuitivnost v podobě miniaturní klávesnice nebo špatně se zobrazujících aplikací, jsou spíše pro fajnšmekry, kteří podobnou funkcionalitu potřebují. Pro ostatní budou hodinky spíše obskurní záležitostí a své využití mají jen ve velmi specifických situacích, kdy například přijdete o telefon. Určitě bych měl z mínusů vypíchnout jas displeje, který na venkovní používání není zrovna ideální a samozřejmě výdrž baterie, i když to záleží na každém. Osobně se věcem, které bych musel nabíjet několikrát týdně, zásadně vyhýbám, pokud je možno.

Pokud byste ale zatoužili vyzkoušet funkcemi nabouchané hodinky, kam můžete nainstalovat třeba TikTok a nahrát si i rovnou video, můžete zabrouzdat na Gearbest.com, kde Kospet Prime zakoupíte za 159,99$.
Ještě jednou díky za možnost recenze Kospet Prime!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.