Trable čínského Huawei narůstají a s konstantním utužovaním amerických sankcí už i největší optimisté pomalu ztrácejí úsměv. Katastrofické scénáře o úplném konci jejich mobilní divize se asi nenaplní, ale situace rozhodně není růžová. Což je o to smutnější, že se firma po dlouhých letech konečně (i když jen na chvíli) vyšplhala na první příčku globálního žebříčku prodejů telefonů před rivaly ze Samsungu. A podle analytiků bude pád v roce 2021 poměrně masivní a na špičku žebříčku tak mohou v Huawei rovnou zapomenout.

Příští rok tak podle některých zasvěcenců klesne Huawei až na 7. příčku žebříčku a přeskočí ho dokonce i jedno překvapivé jméno. Samsung a Apple na špici si asi tipne každý, stejně jako Xiaomi, Oppo a Vivo v závěsu. Ale ruku na srdce, slyšeli jste o China’s Transsion ? Pokud ne, tak rozhodně nejste sami. Ale jedná se o výrobce super levných telefonů značek Tecno, Itel a Infinix pro Afriku a jihovýchodní Asii, jehož prodejní čísla budou údajně obří. Navzdory předpokládanému nárůstu zájmu o 5G modely totiž stále nejvíce prodaných kusů mají ty super levné kousky.

V kauze Huawei ale stále existuje drobná naděje na alespoň částečnou záchranu jejich produkce telefonů. Například o licenci nutnou k obchodování s čínskou stranou požádali japonské firmy jako Sony, Kioxia a dokonce i korejští rivalové ze Samsungu. Ztráty businessu s Huawei totiž jdou u velkých firem do miliard dolarů a trpí tak v podstatě většina mobilního světa. A například takový Intel už povolení k obchodům s Huawei dostal, takže v některých případech je přece jen možné ustoupit.