Raketový nárůst rozlišení u mobilních fotoaparátů bude v roce 2019 evidentně pokračovat, tedy alespoň si to myslí ti nejzasvěcenější, ke kterým patří například Judd Heape jako jeden z hlavních vývojářů v této oblasti u Qualcommu. Ten se v nedávném interview rozhovořil o očekávaných trendech letošního roku a pokud budeme věřit jeho slovům, tak bychom se mohli dočkat 64 Mpix nebo dokonce 100 Mpix fotoaparátů. Sice nezmínil přímo konkrétní výrobce, ale i tak se jedná o velmi zajímavé názory.

Podle něj ale ultra-vysoká pixelová číslo u fotoaparátu nejsou preferovanou cestou Qualcommu, i když současná generace jejich čipsetů ( tedy Snapdragony 660, 670, 675, 710, 845 a 855) oficiálně podporují až 192 Mpix rozlišení senzorů. Ale toho je možné dosáhnout pouze pomocí vypnutím některých technologií, takže fotoaparát pak není schopen pořídit bleskově několik fotek a zkombinovat je do jedné výsledné ostřejší fotografie. Jde na to naopak opačným postupem a z jedné fotografie s ultra vysokým rozlišením udělá spojením pixelů kvalitnější s nižším rozlišením. To je právě příklad současných 48 Mpix senzorů, které kombinují 4 pixely do 1 s výsledným 12 Mpix snímkem.

Podobnou matematikou budeme pravděpodobně počítat i zmíněné 64 Mpix senzory, které tedy budou reálně produkovat fotografie se 16 Mpix rozlišením. Opakem této filosofie pak jsou přístupy využité například u Samsungu Galaxy S10, Google Pixel 3 nebo iPhone XS, které raději  použijí senzor s nižším rozlišením a aplikují pak zmíněnou multi-frame technologii pro méně šumu a ostřejší detaily. A určitě si v porovnání nevedou špatně, takže obě varianty mají něco do sebe.

Judd Heape se také lehce dotknul otázky implementace HDR10+ pro nahrávání videa s vysokým dynamickým rozsahem mobilními telefony. Podle jeho slov na HDR10+ pracuje pouze Samsung a Qualcomm se raději zaměřuje „pouze“ na HDR10 s vylepšenými funkcemi, které by mělo být podporováno příští generací jejich čipsetů, tedy Snapdragonem 865.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.