Náš čtenář Jan Pinkas si pořídil velmi levný čínský telefon Homtom HT3 Pro a rád by se s námi podělil o své první dojmy a zároveň také o několik důvodů, proč si vybral právě tento přístroj. Pojďme se tedy společně začíst do jeho příspěvku.

Ještě do nedávna jsem považoval za nejlevnější telefon s 64bit procesorem a LTE Blackview BV2000 (4-jádro 64bit, 1 GB RAM, 8 GB ROM, LTE).
Jen do doby, než HomTom upgradeoval svoje modely na verze „Pro“. Za cenu hluboce pod mých limitních 100USD, konkrétně za 69,99USD lze tedy koupit velmi slušně vybavené a použitelné zařízení nebo ne?
Za tak nízkou cenu zpravidla dostanete dneska zařízení s už notně zastaralým MTK6580. A vůbec! To považuji za nepěknou, ošklivou věc, často navlečenou do rádoby nových modelů i s Androidem 6. Za sebe radím: zařízením s tímto chipem se vyhněte obloukem. A přitom právě představovaný HomTom HT3 Pro (a i jeho větší brácha HT7 Pro) by mohl být ideální alternativou.
Lowcostový Homtom vždy tlačil cenu dolů a snaží se montovat do svých zařízení baterie s velkou kapacitou.
Troufám si říct, že modely HT3 Pro a HT7 Pro v současné době nabízejí jeden z nejlepších poměrů cena/výbava. Záměrně nepíšu cena/výkon, protože to tak už úplně pravda není. V okamžiku, kdy píšu tento text je možno koupit pod 100USD už i lépe vybavené modely, jsou jimi např. i mnou očekávaný Vernee Thor (99USD) nebo Elephone P6000 Pro (89,99USD) – oba 64bit osmi jádro, 3 GB RAM, LTE.
Domnívám se, že vizuálně nebude žádný rozdíl mezi HT3 a HT3 Pro. Rozdíl je samozřejmě ve střevech. Konkrétně u verze Pro najdeme čtyř jádrový 64bitový Mediatek MTK6735, taktovaný na max. 1,3 GHz, 2 GB RAM, 16 GB úložiště, 8 Mpix (SW interpol. 13 MPix) fotoaparát, LTE. To z něj dělá relativně solidní stroj.

Shrnutí parametrů Homtom HT3 Pro

V jednoduché papírové krabičce najdete jen 1A EU nabíječku (už dlouho jsem neviděl nic s nepěknou redukcí), USB kablík a pokus o multilanguage manuál.
Co se týče vzhledu přístroje, jedná se o dnes už klasický „iphone“ tvar se zaoblenými hranami, zaobleným krycím sklem displeje, na kterém je od výroby aplikována ochranná folie a se schovanou notifikační LED diodou vedle mřížky reproduktoru.
Dole pak pod displejem nepodsvětlená, ale výrazná senzorová tlačítka. Zezadu čočka fotoaparátu, překrytá výrazným sklíčkem a řekl bych až miniaturní přisvětlovací LED diodou. Na horní straně je jen zdířka 3,5 mm jacku sluchátek. Na levé straně pod sebou tlačítka kolébky hlasitosti a power tlačítko. Spodní strana má uprostřed microUSB konektor a mřížky reproduktoru.
Přestože na obrázcích působí zadní kryt kovovým dojmem, v této cenové hladině je samozřejmě plastový, jako celý zbytek chasis. Původní poměrně nudnou „stříbrnou“ a „tmavě šedou“ nově rozšiřují zadní kryty barevné, a to růžový, modrý a oranžový.
Celkově telefon poměrně pěkně sedí v ruce, i když subjektivně se zdá trošku těžký. Pod zadním krytem je vyměnitelná 3000 mAh baterie a na dnešní dobu věc nevídaná, dva samostatné sloty na microSIM a samostatný šuplík na microSD kartu. Je tedy možné mít v telefonu jak dvě SIM karty tak paměťovku. Skvělá je také podpora LTE, a to všech pásem v našich končinách (s výjimkou B8 – Vodafoního 900 MHz).
Telefon má předinstalovaný Android 5.1, víceméně bloatware prostý. Po kontrole OTA se mi nabídla jedna aktualizace, která systém nepovýšila, spíš jen záplatovala. Systém je jinak poměrně svižný, a přestože přišel přímo z Asie, obsahoval i Google Play i lokalizace.
GPS fix je poměrně rychlý, hlásily se ale jen satelity systému GPS, citlivost je na MTK velmi slušná – vyskakují satelity i uvnitř místnosti.
Mírně zklamal zadní fotoaparát. Hlavně barevné podání. Je takové… no barevně variabilní-rozladěné. Lehký růžový nádech se objevuje u fotek v plenéru, v místnosti je přisvětlení diodou velmi slabé a chytá fialovou barvu.
Výkonnostně nejde o žádného rychlíka, ale ani ne o úplného šneka. V Antutu 6.1.4 dává 17331 bodů, což je celkem očekávaný výsledek.
Podtrženo, sečteno:
  • velmi, velmi levný a přitom použitelný
  • velmi slušně provedený
  • v barevném provedení i poměrně atraktivní
  • solidní čitelný výrazný displej
  • v kombinaci s použitou baterií a procesorem očekávám velice solidní výdrž
  • s dobrou podporou LTE
  • s dvěma SIM a ještě slotem pro paměťovku
  • s podprůměrným foťákem

Pokud chcete opravdu to nejlevnější a přesto ne úplný šunt nebo nechcete něco, co sice dobře vypadá, ale má architekturou historická střeva, tohle je jasná volba – alespoň do doby, než klesne cena osmi jader s 3 GB RAM a ta doba se blíží.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.