Hodnocení recenzenta

Leme EB20 nejsou univerzální sluchátka, některé hudební styly jsou jim bližší, některé na hony vzdálené. Ani kytary ani bicí nejsou jejich silnou stránkou, ale syntezátory a taneční hudba jim sedí. Sluchátka jsou vyrobena z kvalitních materiálů, mají skvělou konstrukci, elegantní design a hlavně nemají žádné kabely - hrají za pomoci technologie Bluetooth!

6
Hodnocení: x/10

Recenze sluchátek není na našem serveru zrovna obvyklá záležitost a LeTV Leme EB20 budou tedy prvními, kdo se této role zhostí.

Předmluva a info

Předně chci zmínit hlavně to, že ke sluchátkům, bohužel, nemám ani krabici ani kabel a ani žádné jiné příslušenství, pouze samotná sluchátka. A za další, je to i moje vlastní premiéra recenze sluchátek a hudební vjemy jsou opravdu osobní a je tedy možné, že každý posluchač bude zvuk posuzovat jinak.
Sluchátka jsem testoval s LG G4 a srovnával převážně se sluchátky Audio-Technica WS55.

Design a konstrukce

LeTV Leme EB20 jsou již od pohledu velmi stylová sluchátka s minimalistickým designem. Nikde se nevyskytuje nic, co by designovou řeč narušovalo, vše je jednoduché a od pohledu jasně dané. Sluchátka mám v černé barvě, která jim mimořádně sluší. K mání jsou ještě dvě barvy, a to červená a „Apple“ bílá, kdy sluchátka vypadají jako by byla opravdu od Cupertinského obra.

20160208_093134
Povrch je velmi příjemný, jedná se o měkčenou pogumovanou „soft touch“ vrstvu, trochu bych se obával o její setření, ale to ukáže až čas. Na pravé straně najdeme ovládání, což je také jediný prvek na celých sluchátkách. Skládá se z kolečka se čtyřmi tlačítky, a to hlasitost -, hlasitost +, další a předchozí a prostřední tlačítko zastupuje play/pause a zapnutí. Tlačítka mají „klikavou“ odezvu a jsou dobře dostpuná a rozpoznatelná i poslepu na hlavě. Na zadní hraně u tlačítek je dvoubarevná LEDka, indikuje červeně zapínání/vypínání, vybitou baterii a modrá signalizuje blikáním zapnutí a rychlé blikání signalizuje to, že jsou sluchátka v režimu „hledání“, kdy je můžete najít a spárovat s novým přístrojem.

20160208_093214
Na spodní pravé hraně se nalézá MicorUSB konektor, který slouží pro nabíjení.

20160208_093408
Sluchátka jsou výškově nastavitelná, systém je zacvakávací a má velmi tuhý chod, nehrozí tedy samovolné vysunutí nebo zasunutí. Vnitřní strana oblouku je polstrovaná umělou kůží, která je bohatě perforovaná.

20160208_093256


Pohodlí je, když jsme u té konstrukce, překvapivě velké. Sluchátka mají, nazvěme to střední přítlak a na hlavě dobře sedí, nepadají ani při chůzi ani při rychlejších pohybech.
Mušle jsou také nastavitelné, i když v menším rozsahu než by některý posluchač mohl považovat za pohodlné. Osobně jsem s nimi neměl problémy. Uvnitř mušlí jsou 40 mm měniče, které by měly poskytovat rozsah 80 Hz – 20 000 Hz.

20160208_093522

Měniče kryje plné dírkované polstrování z umělé kůže, jedná se tedy o supraaurální konstrukci. Důležitou konstrukční vlastností je také typ mušlí, které jsou uzavřené a nepropouští tedy ani dovnitř a ani ven zvuk. Zda je to mínus nebo plus se dozvíme v kapitole o zvuku.

A jedno selfí závěrem:

20160209_145117_HDR

Připojení, volání a baterie

LeTV Leme EB20 podporují Bluetooth V4.0 a protokoly A2DP1. 2 / AVRCP1.4 HSP1.2 HFP1.6 a nebyl problém je připojit téměř k jakémukoli telefonu, co jsem doma našel. Dokonce i mé obstarožní záložní HTC Wildfire s Android 2.3 Gingerbread se připojil a hrál bez problémů a dokonce i ovládání fungovalo.
Dosah sluchátek by mělo být standardních 10 metrů bez překážek, což se mi potvrdilo. Když jsem nechal telefon na stole a odešel do druhé místnosti, sluchátka hrála jako by se nic nedělo. Jenže v bytě je minimum dalších signálů, které by příjem rušily. Ale venku nebo v MHD je situace horší, tam je oněch „ruchů“ velmi mnoho a sluchátka tak měla někdy tendenci přeskakovat a ztrácet signál. Naštěstí se nikdy neodpojila úplně, vždy to byl výpadek v řádu půl sekundy. Ale to asi nebude pro majitele Bluetooth sluchátek žádné novum.

Sluchátka mají také mikrofon, který slouží k vyřizování hovorů. Ten se dá přijmout zmáčknutím středního tlačítka. Hovory probíhaly bez problémů, zvuk měl volaný celkem čistý a zřetelný, stejně jako volající a nedocházelo k většímu zkreslení.

Baterie, která má kapacitu 195 mAh a nabíjí se skrze MicroUSB konektor ve sluchátkách, vydrží překvapivě dlouho. Každý den cestu do práce a z práce, což je něco málo přes dvě hodiny dohromady. Při takovémto režimu mi Leme EB20 vydržela celých 14 dní bez nabíječky, což je z mého pohledu velmi slušný výkon.
Menší připomínka: na Androidu 6.0 se po připojení sluchátek zobrazila malá ikona baterie vedle ikony BT ve stavovém řádku. Ukazuje stav nabití, což se mi na Androidu 5.1.1 nikde neukazovalo. Prakticky jediný způsob, jak zjistit nabití baterie ve sluchátkách.

Zvuk

A máme tu poslední a patrně nejdůležitější stať, a to stať o tom, jak LeTV Leme EB20 vlastně hrají. Pro upřesnění ještě zopakuji, že sluchátka mají uzavřenou konstrukci, mají 40 mm měniče, hrají přes Bluetooth V4.0. Kvalitu reprodukce jsem testoval na LG G4 a výstup srovnával se svými Audio-Technica WS55, hudba byla převážně ve .flac nebo .mp3 320 CBR.

Zvuk nelze v této cenové kategorii očekávat na úrovni Sennheiserů nebo AKG. Zvuk bych nejspíše popsal jako zastřený s velmi hutnými basy, středy se někde schovávají a výšek také zrovna moc není. Vše směřuje k tomu, že sluchátka mají jediné hudební určení. Bohužel je díky kompletně uzavřené konstrukci značně slyšet ozvěna, jak se zvuk bije a vytváří tzv. „kelímek“. Další nepříjemnou vlastností zvuku je zvonění, což má pravděpodobně za následek uzavřená konstrukce. Zvuk v nemálo případech prostě zvoní, zkoušel jsem je rozebrat a vyčistit, ale to nepomohlo. Zkoušel jsem si pohrát s equalizérem (který jsem měl při testování vypnutý), ale ani to, bohužel, nepomohlo.

Začal bych asi tím, co LeTV Leme EB20 sedí nejvíce. Vcelku překvapivě je to rap/hip-hop, elektronika jako je DnB nebo BrakeCore. Alba The Massacre od 50 Centa nebo Snoop Dogg a jeho starší The Las Meal, musím říci, že zněly příjemně. Silnější basy se u rapu rozhodně neztratí a ostatní pásma na projev stačí. Vokály mají sice jinou barvu díky „zvukovému kelímku“, ale je jim dobře rozumět. Nejvíce mě ale potěšila reprodukce Mobb Deep a Life of the Infamous, kde sluchátka dokázala ožít a předvést slušný zvuk. Vokály se neztrácejí a jsou výrazné a hutné basy vespodu dobře podkreslovaly zbytek.
Liquid DnB v podání Wilkinson a mé oblíbené Tonight, taky nebyl špatný, slušné podání basů, středy byly sice opět zabarvené, což mi ale příliš nevadilo, vokály zněly příjemně.
Venetian Snares a jeho šílený mix IDM a BrakeCore sluchátkům také seděl, přece jen těch středů, které by potřebovaly být přesné, tam zrovna moc není. A opět výborné basy jako základ. Deska Winnipeg is a frozen shithole se mi poslouchala nadmíru příjemně.

Pomalu se dostáváme k tomu, co LeTV Leme EB20 opravdu nesedí a předpokládám, že posluchačů metalu, punku, rocku a přilehlých hudebních oblastí bude asi nejvíce. Trpící středy a kelímkový efekt opravdu výše zmíněným žánrům vůbec nesedí.
Jedním z mála českých interpretů, který se dostal do mého testovacího hledáčku, jsou Cocotte Minute a deska Czeko (mám je naposlouchané z mých mladých let). U Cocotte Minute je situace ještě snesitelná, ale projev hodně trpí na ztrátu detailů a celkové zastření. Není to ještě takové to „zvukové bahno“, ale je k tomu celkem našlápnuto. Hlavně bicí a kytara mají úplně jinou barvu než jakou mají ve skutečnosti. Naopak basa a kopák u bicích nešetří basy a snaží se všechny ostatní pásma překřičet.
Kde byl ale zvuk opravdu špatný, tak jsou mí oblíbenci P.O.D. a je vlastně jedno, ze které desky a kterou skladbu jsem si pustil. Projev trpí ještě výrazněji na zanikání detailů a kytary jsou úplně jinde, a že kytary mají P.O.D. výrazné. A konečně jsme se dostali do zmiňovaného „bahna“, kdy je zvuk celý posunutý, nezřetelný a neodpovídá tomu, co muzikanti hrají.
A ani u Ill Nino jsem si nijak nepolepšil. Poslech novějších CD jako Dead new World nebo Epidemia, kde jsou tvrdé a výrazné kytarové ryfy, působil spíš utrpení, než příjemný poslech.

Poslech náročnějších hudebních žánrů jako jazz nebo soul, v podání B.B. Kinga, dopadl přesně dle očekávání. Zpěv i kytara zněly velmi upozaděně, nevýrazně, bez jiskry.
A klavír Frederyka Chopina zněl, jako by byl zalitý do montážní pěny a místo prstů mistra hry na klavír, po něm běhali Tom a Jerry.

Závěr

Popis hudeních schopností je sice trochu neumělý, ale je snad poznat, že posluchačům hudby, kde zní hodně kytar a perkusních nástrojů, nemohu LeTV Leme EB20 doporučit. Naopak posluchači elektronických syntezátorů, rapu/hip-hopu nebo 80´s a 90´s bych klidně sluchátka doporučil.

Designově jednoduchá a krásná konstrukce, kvalitní materiály, dlouhá doba přehrávání na jedno nabití a pohodlí při nošení, to jsou hlavní devizy LeTV Leme EB20.

Sluchátka si můžete zakoupit například u jednoho z našich partnerů, kterým je eshop www.coolicool.com.