Projekty modulárních telefonů rostou jako houby po dešti. Těžko říct, zda se už v této době dá mluvit o modulárních telefonech jako o trendu, jisté však je, že se jimi zabývá poměrně dost výrobců. Za všechny jmenujme „gůglí“ projekt Ara, finský PuzzlePhone, ZTE-Eco Mobius nebo třeba projekt Fonkraft, který byl však zrušen. Dokonce i Xiaomi prý pracuje na svém modulárním zařízení s názvem Magic Cube.
Dalším do party těchto modulárních přístrojů je Fairphone 2. Za tímto telefonem stojí nizozemský startup Fairphone. Hlavní myšlenkou holandských vývojářů je telefon, který by byl nejen variabilní, ale také v rámci použitých materiálů šetrný vůči životnímu prostředí.
Fairphone 2 navazuje na pilotní projekt, na kterém vývojáři začali pracovat v roce 2013 a díky finanční podpoře fanoušků tohoto startupu se objevuje Fairphone 2, kdy je zohledněn i jeho design. Důležitým prvkem je i dlouhá výdrž telefonu, jednoduchá manipulace při výměně modulů a uživatelský komfort. Druhá generace Fairphone také přináší rozšíření modulů, které lze měnit. Produktový manažér společnosti, Miquel Ballester, k tomu dodává: „Chtěli jsme vytvořit jednoduché zařízení, které by se lidi nebáli otevřít a sami si ho upravit. Takže oprava telefonu je snadná a není k tomu zapotřebí žádného nářadí.“. Zajímavé je také to, že uživatelé si veškeré náhradní součástky nebo celé moduly budou moci zakoupit přímo od společnosti a staré součástky vrátit k recyklaci.
O Fairphone2 by se toho dalo napsat opravdu hodně. Ale zatím jsme nezmínili to, co nás asi všechny zajímá nejvíc, a to jsou parametry tohoto moduláru.
- 5 palcový LCD displej s FullHD rozlišením a ochranou Gorilla Glass 3
- procesor Snapdragon 801
- 2 GB RAM
- 32 GB ROM s možností rozšíření
- Dual SIM
- baterie s kapacitou 2420 mAh
- zadní kamera 8 MPix
- 4G LTE/3G/2G
- Wi-Fi (802.11 b/g/n/ac)
- Bluetooth 4.0 LE, GPS
- Android 5.1
A na závěr ještě video, které ukazuje, že ovládání a výměna modulů v Fairphone 2 je opravdu snadná a jednoduchá.
[Zdroj] [Zdroj]