Obvyklými tvůrci a producenty chytrých telefonů jsou globální společnosti, a to v pravém slova smyslu. S největší pravděpodobností se s těmito značkami setkáváme kdekoli na světových trzích. Jenže v poslední době se objevují i noví velcí (vynechávám záměrně světoví) hráči, kteří v blízké době mohou zamíchat kartami na trhu. Zkusíme se na věc podívat z pohledu světových ekonomických velmocí a přidružíme si k nim přední výrobce chytrých telefonů. Možná hned na začátek padne námitka. A co takové země jako jsou Velká Británie, Německo a další? Bezpochyby jsou to země, které mají silné ekonomiky, avšak slyšeli jste někdy o tom, že by zastupovali producenty nějakých celosvětově známých značek chytrých telefonů? Asi ne, takže se pojďme zaměřit na producenty, kteří jsou alespoň v povědomí globálního trhu, nebo tam pomalu a jistě směřují.  Zkusíme tedy sestavit takový seznam objemově významných značek produkujících chytré telefony a přiřadit k nim domovskou zemi. Zkrátka si uděláme takovou cestu kolem světa aneb od amerického Applu po čínské Xiaomi. Pro pořádek to vezmeme podle abecedy.

Ještě než se vydáme na cestu kolem světa, připomeňme si, že jsme pro vás připravili anketu, kde můžete hlasovat pro ten nej čínský mobil, který pak po vyhodnocení hlasování bude vyhlášen Mobilem roku 2014. Vylosovaní hlasující obdrží pěkné ceny. Takže, pokud jste si ještě nezahlasovali, neváhejte, uzávěrka ankety se kvapem blíží. Hlasovat můžete ZDE.

Čína

Hned z kraje tu máme zemi, která v nejbližší době může zásadně promluvit do dění, co se trhu s chytrými telefony týče. Čína je zatím často spojována s plagiátorstvím, alespoň u nás. Stále se na výrobky původem z Číny nahlíží skrze prsty. Pravda, je stále dost značek, které na to stále sází a zkopírují co se dá, bohužel kolikrát i sebe sama. Na druhou stranu, již nějakou dobu se na čínském trhu a nejen tam, prosazují společnosti s mnohem větším potenciálem, než se stát pouze lokálním prodejcem, který obšlehne kde co. V dnešní Číně se začínají objevovat společnosti, které již implementují tzv. firemní kulturu a začínají u nich být v kurzu termíny, jako je například firemní filozofie, postoj nebo koncept značky. Jako příklad si můžeme uvést Xiaomi nebo Huawei. To, že Čína již nyní patří mezi významné producenty chytrých telefonů potvrzují i statistická fakta z 3. čtvrtletí 2014 (dále Q3/2014). V TOP 10 největších prodejců chytrých telefonů na světě se umístilo hned 6 společností z Číny: Xiaomi, Lenovo, Huawei, TCL/Alcatel, Coolpad a ZTE.

Strmě stoupající hvězdou, jak asi již všichni víme, je Xiaomi, které prodalo na 18 miliónů telefonů v Q3/2014. V tomto období byli úspěšnější jen Samsung a Apple. Nemůžu však opomenout zmínit, že Xiaomi na domácí půdě již Samsung porazil a Apple v tomto období vypustil na trh svou šestkovou řadu iPhonů. O Xiaomi se také nedá mluvit jako o globálním prodejci, poněvadž  jejich prozatímní působení se soustředí především na domácí trh a JV Asii. Expanze do dalších zemí se předpokládá v dalších letech, možná již v příštím roce (více zde). Síla Xiaomi spočívá v jeho samotném prodeji cenově velmi dostupných zařízení s velice dobrými konfiguracemi, a to na úkor vysokým maržím. Zisky se pak společnosti generují díky vytvořené komunitě okolo jejich produktů (MIUI), a to prostřednictvím vlastního obchodu s aplikacemi MI.com. Příkladem skvělého zařízení můžeme zmínit jejich vlajkovou loď MI4 (recenze zde), která patří do high-end třídy telefonů, avšak je dostupná za skoro poloviční cenu oproti světové konkurenci. Slabou stránkou společnosti je častý problém s dostupností produktů. Důvod? Většinou se u jejich produktů zobrazuje „Sold Out“ (tedy vyprodáno).

2113693_xiaomi-mi-4-zdroj-en-miui-comXiaomi-Mi4mi4 s fdd lte _1xiaomi_mi-4_wcdma

 

Finsko

Nokia již jako telefonní producent nikde nefiguruje. Celou společnost převzal gigant Microsoft Mobile. Ten si však hlavní sídlo ponechal v domovském Espoo ve Finsku. Takže se stále můžeme bavit o tom, že Finsko produkuje chytré telefony. Je však třeba zmínit, že Windows Phone podílem na trhu vykazuje poměrně nízká čísla, tedy v absolutní hodnotě to je pouze 3,2%. Microsoft Mobile do současné chvíle představil pouze jeden svůj telefon pod označením LUMIA 535. Každopádně Microsoft Nokii, jako takovou, již pohřbil a nebude své telefony uvádět pod tímto označením. V neposlední době se vyrojily informace o možné reinkarnaci této v historii slavné značky. Návrat by měl proběhnout někdy v roce 2016, což i umožňuje smlouva s Microsoftem. Nejpravděpodobnější koncept nové Nokie nebude spočívat v samotné produkci. Nokia, jakožto samotný subjekt, již nebude žádné přístroje produkovat, avšak bude se soustředit na vývoj, kde má mnohaleté zkušenosti a poté finální produkt poskytne jiné společnosti (pravděpodobně čínské), která se postará o výrobu a distribuci.

Lumia-535-Dual-SIM-hero1-jpgmicrosoft-lumia-535-vs-nokia-lumia-630

Indie

V současné chvíli není znám žádný podstatný globální výrobce smartphonů původem z této země. Avšak v nejbližší době by měl být uveden telefon od společnosti YU, což je dceřinná společnost významného producenta Micromax. Yu se shlédlo ve start-upu OnePlus, takže se dá předpokládat, že by tato značka mohla chtít následovat svou inspiraci a nezůstat pouze na domácím trhu. O této společnosti se nyní hodně mluví, a to díky vyfouknutí CyanogenMod nástavby Android právě společnosti OnePlus pro indický trh.

Micromax _1 Micromax _2 Micromax _3YU _1

Jako druhým významnějším producentem na indickým trhu zmiňme společnost Karbonn. Ovšem ten také působí především na domácím trhu. Když však vezmeme v potaz potenciál indického trhu, tak to neznamená pro Samsung, současného leadera prodejů v Indii, aby zůstával v klidu. A když k tomu ještě neopomeneme zmínit, že obě společnosti se aktivně připojili k projektu Android One iniciovaný Googlem, tak pro Samsung to musí být jednoznačné znamení, být ve střehu.  Obě společnosti pomalu začínají expandovat i do okolních asijských zemí a potažmo i do Evropy. Takže by nemuselo být překvapením, že se s nimi můžeme v blízké době potkávat čím dál častěji.

karbonn android one _3karbonn android one _2

Japonsko

Japonské technologie patří vždy mezi ty TOP a to samé se dá tvrdit i o japonských smartphonech. Jenže v současné době na globálním trhu působí pouze jeden významný producent, a tím je samozřejmě SONY. Nyní je to 10. největší producent chytrých telefonů na světě. Průměrně vyprodukuje na 10 milionů telefonů za čtvrtletí, a to díky dnes velice populární Xperii Z3. Nemůže být řeč, že by na japonském trhu nebyli další hráči, jenže iniciativa těchto společností, jako jsou Kyocera, Panasonic, Sharp, NEC nebo Toshiba je víceméně jen lokální. S největší pravděpodobností je mimo Japonsko potkávat nebudeme, alespoň ne v nejbližší době.

sony_xperia_z3_vs_sony_xperia

Jižní Korea

Jižní Korea je synonymum pro Samsung Electronics, což je jedna z největších technologických společností na světě. Její veličenstvo mobilní divize je již nějakou dobu usazena na trůnu a v ruce pevně třímá žezlo vládce všech producentů celosvětového trhu, přestože mu jeho celosvětový podíl v tomto roce klesl na 25%. Samsung produkuje asi dvakrát více mobilních telefonů než jeho hlavní rival Apple. Dá se však předpokládat, že se Samsung ještě nějakou dobu bude vyhřívat na výsluní. Dopomoci by mu k tomu měli současné typy telefonů, jako jsou Galaxy Note 4, Galaxy S5, nebo teď nově Alfa. Samsung v současné době prochází velkou restrukturalizací. Jejím cílem by mělo být opětovné otočení trendu a zastavení rychlého pádu, který zatím vykazují současné statistiky, a to již od začátku roku. Dá se předpokládat, že Samsung je dostatečně silný, aby nedopadl jako Nokia.

S5_Panim_1280

Jednou ze zásadních změn, avizovanou samotným Samsungem, je zaměření na nový vývoj telefonů. Novinky by nyní měli být vyvíjeny od samého počátku, tedy tzv. od kreslícího prkna a žádné novelizace novelizovaných stávajících modelů, jak bylo často zvykem. Dalším strategickým rozhodnutím Samsungu je, že již nebude chrlit na trh desítky mutací současných modelů a vše striktně zredukuje. Není se čemu divit, vždyť to vypadá, že ani samotný Samsung již neví jakou mutaci Galaxy prodává. Pro zákazníka to v konečném důsledku bylo více matoucí než užitečné. S tím souvisí i odtržení prémiové třídy, kterou chce Samsung přepracovat a jednoznačně oddělit od ostatní produkce. Zde se chce zaměřit více na prémiové materiály a dát zákazníkům jasně najevo, že si kupují něco výjimečného, než další typ Galaxy.

Samsung-Galaxy-Note-4-and-Edge-blue

GalaxyAlpha-Press-03-578-80

Samozřejmě nemůžeme zapomenout na druhého významného producenta z korejského poloostrova, kterým je LG. LG v posledním čtvrtletí znovu chytil dech a se svým modelem G3 udělal díru do světa. V posledním čtvrtletí si ukrojil cca 5% z celosvětového koláče podílu na trhu.

LG_G3_3

Dalším, u nás ne moc známým producentem, je Pantech. Ten se však soustředí především na domácí trh a do jisté míry i na trh v USA. V Evropě jsme o něm moc zatím neslyšeli.

Kanada

Kanada, tak to je BlackBerry. Ostružina v současné době již nepatří mezi top výrobce, ačkoli před několika lety se její jméno skloňovalo v každém plátku, který se věnuje se mobilním technologiím. Přesto kanadská společnost dále žije a stále má co nabídnout, hlavně nyní, kdy se bez dotykového ovládacího panelu již neobejdou skoro žádné chytré telefony. BlackBerry je jeden z mála výrobců, který má ve své nabídce kombinaci dotykového ovládání s mechanickou klávesnicí QWERTY. Dalším přínosem je jejich poměrně odlišné BlackBerry OS a velmi populární BB Messenger. V letošním roce vykazuje BlackBerry známky znovuzrození, k čemuž jí dopomohl úspěšný (a to i cenově) model Z3. BlackBerry se také začíná soustředit na čínský trh, kde však není jejím cílem uvést své stávající modely telefonů, ale hledá zde strategického partnera. Zatím však nic oficiálního z těchto zdrojů nebylo ohlášeno.

BlackBerry-Passport-640

Taiwan

HTC patřil ještě nedávno k jednomu z předních výrobců smartphonů, nyní však vypadl z TOP 10. To mu ovšem nebrání vyrábět stále skvělá zařízení jakým je One (M8).

htc-cover

Dalšími producenty z tohoto ostrova jsou Asus a Acer, kteří mají též co nabídnout.

Spojené státy

No a nakonec USA, kde každý očekává především Apple, společnost, která téměř před deseti lety změnila mobilní svět tím, že představila iPhone. To že se celý produkt vyrábí v Číně tu nehraje roli a nebo možná ano – protože odkud by se to v té Číně někdo tak dobře naučil. S téměř 40 miliony prodaných iPhonů v posledním čtvrtletí je Apple z daleka nejvíce ziskovou společností produkující telefony. Díky své image prémiové značky si může svá zařízení dovolit prodávat s vysokými maržemi a zákazníci na to slyší. Mimochodem iPhone 6 je zatím nejdražší model uvedený na trh touto společností.

iphone-17161

V USA není jen Apple. Nesmíme zapomenout na Motorola Mobility. Motorola v nedávné době skončila v náruči dalšího giganta a tím je čínské Lenovo. Každopádně je stále vedena jako samostatná společnost se sídlem v Chicagu. Motorola se vždy pohybuje na trhu stylem nahoru/dolu, a to platilo už za doby klasických mobilních zařízení (určitě si pamatujete jejich proslulá „véčka“ a „žiletky“). V poslední době, po restrukturalizaci společnosti a přehodnocení jejích aktivit, se ji začalo poměrně dařit, ač by se dalo říci, že ji to stálo status globální společnosti. Motorola se začala soustředit pouze na vybrané trhy, a to ji pomohlo dostat se z krizových čísel. Její poslední telefony jsou poměrně populární, zmiňme třeba MOTO X, MOTO G a MOTO E  a nezapomeňme zmínit i Google NEXUS 6, či u nás méně známe kousky Droid Turbo a Moto Maxx.

Nexus 6 Main Image New-Moto-G

[Zdroj]

 

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.