Včera byl uveden první telefon Yureka nově vzniklé společnosti YU, což je dceřiná společnost známějšího Micromaxu. I na našich stránkách se objevily zmínky o tomto projektu, ačkoli nepřímo a spíše v souvislosti se společností OnePlus a Cyanogen.

Nyní však zpět k telefonu, který dostal do vínku jméno Yureka. Yureka je druhým zařízením, které má ve výbavě operační systém upgradovaný Cynogenem, tedy CyanogenMod OS 11.  Na tento operační systém Micromax získal výhradní právo v Indii, čímž se snaží vytvořit překážku OnePlus v prodeji jejich telefonu One na indickém rychle rostoucím trhu.

yureka _5

Smartphone disponuje 5,5 palcovým IPS dotykovým displejem o rozlišení 1280 x 720p (hustota 267 ppi), který je chráněn Corning Gorilla Glass 3. Zařízení je poháněno 64-bitovým procesorem Qualcomm Snapdragon 615 s osmi jádry. Grafiku obstarává Adreno 405 a operační paměť DDR3 o kapacitě 2 GB. Pro uložení vašich dat je vyhrazena 16 GB vnitřní paměť s možností rozšíření o dalších 32 GB. Telefon obsahuje duální slot  na SIM karty, které umožní využít 3G připojení a LTE Cat4, což v nejlepším případě umožní stahovat data s rychlostí 150Mbps. Zadní 13 Mpx fotoaparát se senzorem SONY IMX135 a světelností f/2.2 patří k tomu lepšímu ve výbavě telefonu. Přední kamera s 5 Mpx je bohatě dostačující na nějaká ta „selfíčka“.  Telefon v sobě ukrývá baterii o kapacitě 2500 mAh, a to vše se skrývá v těle o rozměrech 154,8 x 78 x 8,8mm.

yureka _6

CyanogenMod OS 11 je postaven na Android verzi 4.4.4 KitKat, což avizuje i brzkou možnost upgradu na Anadroid 5 Lollipop, stejně jako u OnePlus One. Kirt McMaster (výkonný ředitel Cyanogen) řekl během zahajovací akce ku příležitosti uvedení telefonu na trh, že jeho společnost se snaží bojovat proti „stagnaci trhu s chytrými telefony“ a uznal význam vzkvétajícího trhu v Indii: „Tato bitva bude bojována v Indii a Cyanogen + Yu ji mají v úmyslu vyhrát“.

Cyanogen využil příležitosti k oficiálnímu představení své nové aplikace Themes app, která  umožní uživatelům rychle změnit vzhled uživatelského rozhraní. Dvě témata budou volně přeinstalována na Yureka telefonu.

Yureka se bude prodávat na indickém trhu za 8999,- Rs, tedy zhruba 142 dolarů (3200,- Kč/115,- Euro) výhradně on-line skrze indický Amazon (proč mě to něco stále připomíná…). Předregistrace se otevřou dnes ve čtrnáct hodin IST a samotné zařízení by se mělo začít prodávat ve druhém lednovém týdnu. Ti, co budu patřit mezi první kupující, dostanou jako bonus navíc kožené pouzdro v hodnotě 999,- Rs.

yureka _2

Vzhledem k agresivní cenové politice jsme velmi zvědaví jestli dokáže Micromax/Yu ustát a uspokojit poptávku na trhu, aniž by se poté uchýlil k podobným akcím, jakými jsou například bleskové prodeje známé z arsenálu Xiaomi, nebo pre-orderu, jak to nyní dělá OnePlus.

Příchod Yureka může hodně zamíchat kartami v boji o tento lukrativní trh, který má stále obrovský potenciál růstu, oproti přesyceným trhům na západě světa. Zhruba pouze desetina z 900 milionů uživatelů  telefonů v Indii používá chytré telefony. Vedle globálních společností, jako je Samsung nebo Motorola, se zde rekrutují především domácí společnosti, jako již výše zmíněný  Micromax  a dále pak Karbonn. Na indický trh si také brousí zuby čínské značky, jako jsou Xiaomi a OnePlus, těm však vstup na trh silně znepříjemňují různé instituce. Je to snad náhoda, že oběma společnostem byl zakázán prodej produktů na indickém trhu, a to zrovna když je na trh uváděn Yureka? Co za tím asi bude, odpovědět si můžete každý sám, že ano. (více o kauze s indickými úřady najdete zde a zde)

 

[zdroj]