Model THL T100S Iron Man (recenze) jistě řada z Vás zná a někteří jej i vlastní. Co když je pro potencionálního kupce příliš drahý? THL myslelo i na takovéto kupce a připravilo levnější variantu výše zmíněného modelu T100S a to s označením T11, která se liší od vyššího modelu v několika aspektech. Pojďme se na nižší model T11 podívat (děkujeme mnshop.cz za zapůjčení), zda je to stejně dobrý kup, jako dospělejší sourozenec.

Krabička a obsah balení

Krabička nevykazuje nikterak velkou dávku originality, jedná se o tvar standardní „cihly“ v bílém provedení. Vrchní víko se sundavá vpravdě nesnadno, nemá totiž žádné prolisy pro chycení části spodní. Pokud se do krabičky dostaneme, vykoukne na nás telefon, zabalený v matovém pytlíku, pod jeho vaničkou, ve které je uložen, se nalézá příslušenství, které se skládá z USB kabelu, který tedy nebudí zrovna dojem kvality, kdy konce mají jiný odstín bílé/šedé, než kabel samotný. Déle tu máme standardní nabíječku na USB kabel s nabíjecím proudem 1A, uživatelskou příručku v češtině a „Quick start guide“ v angličtině, dva prázdné NFC tagy a dokonce folii na display, což je rozhodně příjemný bonus. Na konec jsem si nechal sluchátka resp.: headset a to z prostého důvodu – hlavně je prosím Vás nepoužívejte pro poslech hudby. Něco takového jsem slyšel pouze jednou v životě a to u sluchátek za 55Kč od „rákosky“, dokonce i má přítelkyně konstatovala po poslechu, že něco takového asi nikdy neslyšela. Musí se jim nechat poměrně kvalitní zpracování a dobře sedí v uších, ale nemají ani popsaný levý a pravý kanál a jejich zvukový projev bych nepopsal nijak jinak, než zcela a naprosto katastrofální.

IMG_20140427_164302

V balení jsem dostal ještě nacvakávací pouzdro z pevného plastu nazelenalé barvy, které na telefon skvěle padlo, ovšem nevím, zda to bylo pouze pro účely recenze, nebo jestli je standardně dodávané.

IMG_20140427_164235

Vzhled, design a konstrukce

Zadní strana krabičky nám prozradí rozměry zařízení, které máme touto dobou jistě v rukou. Míry jsou 144mm výšky, 70mm šířky a 8,4mm tloušťky a 141 gramů váhy, jedná se tedy celkem o standardní rozměry telefonu s 5″ displayem.
THL vsadilo opět na design zcela zřejmě se inspirující u Xiaomi Mi3, který je již použit v dospělém THL T100S, není zde žádné změny. Telefon se nedrží špatně díky zakulaceným hranám zadního krytu, ovšem při delším používání se projeví ostrost rohů na displayové straně, která píchají do dlaně.

IMG_20140427_163046

 

 

Přístroj by se zdál na první pohled celočerný, ale zadní kryt je po prozkoumání spíše šedý a trošku kazí dojem z celkového vzezření. Když jsem načal zadní kryt, začněme tedy jeho popisem. V horní části se nacházejí dva otvory čtvercového průřezu, větší pro čočku fotoaparátu a druhý pro přisvětlovací diodu, u diody se nachází ještě sekundární mikrofon.
Uprostřed zad je nápis THL, který, tedy podle mě, není příliš esteticky zvládnutý. Ve spodní části je vysvětlení, co ona zkratka THL znamená – Technology-Happy-Life a pod tímto nápisem je poslední objekt našeho zájmu na zadním krytu a to mřížka hlasitého reproduktoru, který příliš kvality nepobral a hraje celkem nekvalitně a hlavně potichu. Přesuneme se teď na hrany přístroje, kdy na spodní části je pouze primární mikrofon, na levé hraně tlačítko zapínaní, které je dobře umístěné, má dobrou odezvu i když by mohlo být více odlišeno od zbytku těla. Na levém boku přesně proti tlačítku zapínání je kolébka hlasitosti, kterou bych specifikoval podobně, jako předešlé tlačítko. Obě tlačítka mají pěknou strukturu povrchu jako drážky frézky, stejné jsme mohli vidět například u HTC One M7. Horní strana nabízí dva prvky a to 3,5mm jack pro sluchátka a obrácenou USB zdířku.

IMG_20140427_163037

Konečně se dostáváme na nejdůležitější část telefonu, přední stranu. Tu zabírá samozřejmě display o velikosti 5″, který rozeberu v samostatné kapitole. Pod ním na nás svítí tři bíle podsvícená tlačítka , tolik obvyklá pro android – menu, home a šipku zpět. Jsou dobře podsvíceny a i při přímém světle dobře čitelné, vytkl bych jim však čitelnost, když zhasnou je vidět opravdu pouze černočerné místo pod displayem. Dalším neduhem je doba jejich podsvícení, i když je display rozsvícený a pracujeme s telefonem, zhasnou a je pak obtížné se do nich trefit, přestože jsem zvyklý ze své Nubie, kde jsou tlačítka také zhasnutá, na THL jsem měl mnohem větší problémy, musí se bohužel dotknout poměrně přesně na piktogram, jinak se funkční tlačítko nesepne. A jak jsem zjistil, nebyl jsem sám, i ostatním, kterým jsem telefon do rukou půjčil, měli problémy.

IMG_20140427_163716

Nad displayem se dnes již standardně nalézá sekundární kamerka, čidlo regulace podsvícení a senzor přiblížení. Ještě na chvíli se přesuneme pod zadní kryt, kde je uprostřed NFC anténa a po levé straně nahoře WiFi/BT/GPS anténa. I když kryt sedí na telefonu opravdu dobře, možná bych se obával o příjem signálů, pokud se kryt bude sundavat častěji a piny se vymačkají, ale to ukáže až praxe.
Pod krytem se nalézá baterie, která je uživatelsky výměnná a má 2750mAh, což je průměrná hodnota, ale na dva dny výdrže se s ní dá dostat. Nad baterií vidíme hned tři sloty vedle sebe, jsou to slot na „velkou“ SIM, MicroSD až do kapacity 64GB a třetím je druhý slot na SIM, tentokráte standardu MicroSIM. Celkově bych tuhost konstrukce označil za velmi dobrou, kdy ani při velké síle nikde nic neskřípe ani neprohýbá. Znatelný posun kupředu na rozdíl od mnou nedávno testovaného Zopo ZP980+.

Display

U popisu displaye již budu konečně také chválit a to hlavně kvalitu zobrazení a barev, která jsou na vysoké úrovni. Barvy jsou syté ale nepřesaturované, velmi příjemné. Obzvláště bílá barva má příjemný odstín a je opravdu bílá.Výtku bych však měl k podání červené barvy, která není výrazná jako ostatní barvy spektra a tíhne lehce k oranžové, ovšem jedná opravdu o maličkost. Černá je lehce světlejší, ale jde o standardní vlastnost IPS displaye.

IMG_20140427_163854

Display je jednou z komponent, která T11 odlišuje od dospělejšího modelu T100S a to hlavně rozlišením, kdy T11 má „pouze“ HD rozlišení 1280*720. Někdo by mohl namítat, zda to není málo, ale v takovém případě se jedná pouze o mediální masáž. HD rozlišení na 5″ bohatě stačí, rastr se pohybuje kolem 320DPI a je vidět maximálně pod lupou nebo pokud máte telefon 4 cm od oka, což rozhodně není standardní používání. Osobně trend zvyšování rozlišení nad FHD rozlišení odsuzuji, nemá žádný pozitivní přínos pro uživatele, pouze negativa.
Display disponuje technologií OGS, kdy je krycí sklo, v tomto případě Gorilla Glass, přilepeno přímo na display. Výsledkem jsou lepší barvy a mnohem lepší čitelnost na slunci, která je opravdu dobrá a to i díky poměrně vysoké svítivosti. Také pozorovací úhly si nezadají s jakýmkoli amoledovým displayem, jsou naprosto dostačující a ani při pohledu téměř s osou přístroje se obraz nikterak nedeformuje ani nedegraduje jinými barvami.

IMG_20140427_163842

Citlivost i přesnost displaye je výborná, nenarazil jsem na sebemenší problém, na rozdíl od tlačítek, která reagují na relativně malém prostoru kolem piktogramů.

Hardware

Opět se zde setkáváme s procesorem firmy MediaTek, s osmijádrovým MT6592 taktovaným na 1.7Ghz, který podává ve spojení s grafickým čipem Mali-400 velmi solidní výkon jak v samotném UI, tak v náročných aplikacích a hlavně hrách, které bylo opravdu potěšení hrát. U Zopa ZP980+ jsem byl při hraní limitován počtem ram, zde je problém vyřešen díky přítomnosti 2Gb operační paměti, což bohatě stačí na jakoukoli práci či hraní těch nejnáročnějších her. Dalším hardwarovým číslem, které nás čeká, je 16Gb interní paměti s možností rozšíření až o dalších 64Gb díky přítomnosti slotu na paměťové karty. Což je další změnou proti THL T100S, kde je standardem 32Gb integrované paměti.

Přítomna je i technologie OTG, skrze kterou lze k telefonu připojit například flešku nebo zařízení standardu HID, jako je klávesnice nebo myš.

Výkon

Výše zmíněný hardware, za předpokladu dobře odladěné rom, zaručuje opravdu vysoký hrubý výkon, který se v praxi pouze potvrdil. Opravdu jsem nenašel hru, která by se sekala díky náročnosti nebo snad byla nehratelná. Stejně je na tom i samotné uživatelské prostředí, které je perfektně fluidní a nezná žádné sekání nebo padání. Opravdu krok kupředu od Zopo ZP980+, které mi příliš radosti neudělalo, THL T11 je vážně dobře odladěné.

Zde jsou výsledky syntetických benchmarků AnTuTu, NeNaMark a Quadrant:

Screenshot_2014-04-27-17-17-48

 

AnTuTu: 27559

Screenshot_2014-04-27-18-17-34

NeNaMark: 45,8FPS

Screenshot_2014-05-01-13-26-45

Quadrant: 15318

Praktické testy dopadly, jak jsem psal výše, naprosto výborně. Jako zástupce her jsem vybral následující tituly:

DeusEx: The Fall – naprosto plynulé, skvěle hratelné
Dungeon Hunter 4 – dokonce i tento titul běží na THL T11 absolutně plynule
The Dark Knight Rises – jediná hra, která nešla plynule, ovšem ta dle mých zkušeností nejde plynule snad na žádném přístroji
Asphalt 8 – i na maximální detaily hra jede „jako z praku“
Dead Trigger – pouze bych se stále opakoval, naprosto plynulé

Jen jedna hra, kterou jsem chtěl otestovat, vůbec nebyla k nalezení na Google Play a to Real Racing 3. Z nějakého neznámého důvodu není pro THL T11 vůbec k nalezení a z důvodu kompatibility s čipsetem to rozhodně není, takže tato volba zůstává asi na zvolené rom.

Uživatelské prostředí

Většina dnešních výrobců se snaží odlišit od ostatních výrobců implementací nějaké vlastní grafické nadstavby, někdy úspěšně, bohužel většinou nejsou grafické nadstavby dobře odladěné. Na štěstí pro nás, THL nepoužívá žádnou nadstavbu a spoléhá se na vzhled a funkčnost čistého androidu. Což může mít za následek menší množství funkcí, ovšem od toho je android otevřený a doinstalováním různých aplikací si je můžeme jednoduše přidat.
Také díky této skutečnosti není moc co popisovat na uživatelském prostředí THL, protože popisovat vzezření a funkce čistého androidu, který se v THL nachází ve verzi 4.2.2. s poslední verzí firmwaru thl_T11.159A.A1.JB9.HD.EN.16P128.OV8825.MZ6592GW.20140401, je jako nošení dříví do lesa. Něco málo výjimek tvoří přítomnost aplikace KingUser, která zajišťuje práva root pro aplikace, RootExplorer jako zástupce správce souborů nebo možnost automatizovat vypínání a zapínání telefonu, která je dostupná z Nastavení.

Screenshot_2014-04-25-07-11-40

Další a poměrně zajímavou vlastností jsou gesta na vypnutém display, kdy se dá ovládat hned několik funkcí:

Tah odspodu nahoru – odemčení displaye
Tah odshora dolů – spuštění aplikace fotoaparátu
Znak tvaru písmene „M“ – play/pause hudebního přehrávače
Znak tvaru písmene „C“ – spuštění aplikace Telefon
Zah zleva nebo zprava – další/předchozí skladba v hudebním přehrávači

Na více zkratek jsem nepřišel, ale není vyloučeno, že fungují i další. Bohužel musím konstatovat, že ač jde o dobrý počin, ne vždy jsem za ně byl rád, občas se mi stalo, že při vyndavání z kapsy jsem si spustil aplikaci, nebo telefon odemkl. Snažil jsem se najít možnost personifikace gest nebo alespoň jejich vypnutí, bohužel jsem takovouto možnost nikde v nastavení ani v externí aplikaci nenašel. Tudíž jsou gesta vždy aktivní a jen ve snaze očistit si display si jej rovnou odemknete nebo spustíte nějakou aplikaci, což může být po delší době celkem již celkem k naštvání.

Po reakcích čtenářů opravuji výše napsanou informaci o nemožnosti vypnutí gest, dají se nastavit v nastavení>usnadnění>SmartWake
Bohužel to není jediná část systému, kterou si nemůžete upravit dle svého, nejde to ani u notifikační lišty na stránce se zástupci a přepínači. Všechny jsou pevně dané a neměnné.

Screenshot_2014-05-01-13-18-18

Kromě nemožnosti vypnout gesta na vypnutém display musím hodnotit kvalitu romky jako velmi zdařilou, kdy sekání je neznámý pojem a celková odladěnost je skvělá.

Zvuk, připojení, konektivita

Rozhodl jsem se opět otestovat GPS aplikacemi GPS Status a Endomondo. Prvotní fix trval odhadem ke dvěma minutám v režimu offline v městské zástavbě (Praha, Dejvická) a celou 6 km cestu ani jednou nevypadl signál a držel si celkem solidní sílu signálu a přesností od 3 do 10m. Mnohými používaná sportovní aplikace Endomondo také fungovala „za jedna“. Výsledek GPS považuji za průměrný, což rozhodně neznamená špatný. S GPS není problém navigovat na celkem solidní úrovni přesnosti a není důvod se obávat vypadávání signálu.

Příjem signálu GSM sítí se taktéž zdál být zcela v pořádku a je srovnatelný s jakýmkoliv přístrojem renomovaných značek. Ani příjem dat operátora nekolísal a byl stabilní, opět bez problému.

Příjem signálu WiFi byl o trochu horší, řekněme o jednu „čárku“, než na mojí Nubii, která má příjem vynikající. Naštěstí mě to nijak nelimitovalo při používání. Signál nekolísal ani nevypadával.

Teď bych se rád zaměřil na zvuk, který je, a klidně to napíši předem, největším zklamáním z celého testování. Samotný přehrávač není špatný, zvuk je sice celkem plochý a nezáživný, poslouchat se ale ještě dá.Ovšem co mě zarazilo, byla volba v Nastavení > zvukové profily > BesAudEnh, která po zapnutí nejen že nevylepšila, ale naprosto  zničila „kvalitu“ výstupu na opravdu příšerné skřípání.

Screenshot_2014-05-01-13-19-01

Další věc, která mě velmi nemile překvapila, byl ekvalizér, který když se zapnul v domnění lepšího zvuku do sluchátek, zvuk degradoval prapodivným praskáním a lupáním a stává se tak stěží poslouchatelným. Bohužel kritika ještě nekončí…Když jsem si v dobré víře stáhl PowerAmp čekal mě menší šok. Ony zvuky, které do vydávalo, se nedají totiž popsat, šlo o jakousi kakofonii nezvuků a to bohužel i z hlasitého reproduktoru.
Výsledek se nedá označit jinak, než naprosté fiasko. Takhle se to opravdu, milé THL, nedělá.

Fotoaparáty

Po shlédnutí fotek z THL T100S jsem neočekával příliš kvalitní snímky, což se mi záhy potvrdilo jako dobré očekávání. Na display vypadají fotky celkem dobře, barevně, zaostřeně, ale po přenesení do PC je všechna kvalita z displaye tatam. Fotky jsou často přesvícení, neostré, bez větších detailů a hlavně značně trpí zrnitostí, kterou jsme mohli vidět i u THL T100S. Čip, který je použit u THL T11, nevykazuje příliš dobré schopnosti a bohužel ani použitá „optika“ také moc nepřidá.
Co musím naopak „vypíchnout“, je rychlost vyfocení snímku, která je na slušné úrovni a velmi silnou a krásně bílou diodu, která dokáže osvítit i menší místnost a spolu se světelností f2.2 jsou snímky pořízené za horšího osvětlení stále celkem prosvětlené.
Oproti THL T100S se zde nenachází 13-ti megapixelová jednotka, ale pouze 8-mi megapixelová, což je asi poslední mnou zaregistrovanou změnou po rozlišení displaye a velikosti vnitřní paměti.
Možností, které aplikace fotoaparátu nabízí, jsou spousty. Od běžného nastavení rozlišení, expozice, ISO, potlačení blikání, vyvážení bílé, GPS souřadnic, barevných a scénických režimů, HDR, ZSD až po panoramatický mód. Další možností je Živá fotografie, kdy se spolu s fotografií zaznamená ještě odhadem 3 sekundové video, nebo režim MAV, kterým nasnímáte požadovaný objekt z několika úhlů plynulým pohybem kolem něj a posléze si jej můžete prohlédnout v jeho „3D“ verzi, zajímavá funkce.
Fotografie předního fotoaparátu nejsou také špatné, mají poměrně dobrou kresbu i barvy. Nevím, zda-li je to jen mým kusem, ale přední kamera má pevné ohnisko nastavené na odhadem metr, pokud jsou focené předměty dále, jsou výrazně nezaostřené.
Na rozdíl od fotografií, které si příliš chvály nezaslouží, mne video celkem potěšilo svou kvalitou. Video má stabilní framerate, který nekolísá, dobré barvy, nepřekresluje obraz a má celkem dobrý zvuk. Ovšem i u videa je přítomný stejný neduh, který trápí fotky a to vysoká zrnitost. Co bohužel chybí, je automatické zaostřování, které se musí provádět ručně dotykem na display (což mi ovšem vyhovuje).

Fotky v plném rozlišení na uloz.to

Baterie a závěr

Baterie s 2750mAh je poměrně silná a se střídmým používáním se dá dostat na dva dny. Střídmým používáním je myšleno hodina na datech, dvě tři hodiny na wifi, 10 sms,15 minut volání a půl hodiny hraní her.
Co mě bohužel příliš nepotěšilo, byla chyba kernelu a baterie ze 40% spadla na 15% za odhadem 4 hodiny a to se telefon vůbec nepoužíval, ležel na stole se zapnutou wifi a bohužel to nebyl neobvyklý jev, stalo se to několikrát. Takže lépe počkat na novější verzi rom.
Jako celek mohu THL T11 doporučit s výhradami ke zvuku a zrnitost u fotek. Obzvláště za zvuk si vyslouží opravdu velké mínus. Display je skvělý, systém stabilní a dobře odladěný, konstrukčně je přístroj zvládnut na dobré úrovni. THL T11 nám ku recenzi zapůjčil mnshop.cz, kterému tímto děkujeme a zakoupit jej u nich můžete za příjemných 6.654,- Kč vč. DPH.