Hodnocení recenzenta

7
10

Přístroj Jumper se již u nás v redakci jednou objevil (recenze Jumper EZBook 2) a marná sláva, zrovna moc nezazářil. Kolegovi se začal rozpadat před očima a dováděl ho k šílenství. Byl to jen vadný kus z „páteční směny“, nebo je tato značka opravdu tak špatná? Zatím Jumper EZpad 6 drží při sobě a tak to vypadá, že pravdivá bude první volba, byť na takové posuzování bych potřeboval sedět v servisním středisku Jumper.

Jumper EZpad 6 by si mohl najít své místo mezi cestovateli. Studenti, či rozmáhající se skupina digitálních nomádů potřebuje přístroj s velkou výdrží, malou spotřebou a hardwarovou (nejlépe plnohodnotnou) klávesnicí, něco kam mohou ukládat fotografie, případně je zpracovat a publikovat. Na své si mohou přijít i dovolenkáři, kteří při špatném počasí potřebují na něčem přehrát film pro unuděné děti.

No a nejlépe, když to nebude stát moc peněz, že ?!

O značce Jumper

První co mě u nové značky, kterou držím poprvé v ruce zajímá je, jak mají zpracované oficiální webové stránky. Ne zas tak známá společnost Jumper mě hned třikrát dokázala překvapit. V anglické mutaci se můžete na http://www.jumper.com.cn/en/ podívat do útrob společnosti včetně fotografií, přesné adresy (kanceláří i továrny) i s mapou. Zajímavá je také infografika, ukazující hlavní dodavatele jak hardwarových komponent (např. Asus), tak i software (Microsoft). Stránky nehýří nejmodernějším designem, ale po dlouhé době vidím společnost, která má na svých stránkách konkrétní údaje a „selfie factory“ fotografie.

Dalším pozitivním překvapením je fakt, že společnost Jumper byla založena již v roce 1997 v době, kdy se mobilní svět teprve začal pořádně formovat.

Nemilé Emile ale bylo kliknutí na složku produkty, tam jsem ani v anglické ani v čínské verzi stránek nedohledal například dnes recenzovaný Jumper EZpad 6. Novinky končí zprávami v roce 2015 a na facebookovém firemním profilu jsem zkusmo zažádal o přátelství jako třetí uživatel, to není věru mnoho. Další nemilou skutečností je to, že sw podpora například pro stažení firmware v anglické mutaci zcela chybí a už vidím, kdo z odvážných se bude prokousávat, se strýčkem Google, čínskými klikyháky.

Specifikace Jumper EZpad 6

 • CPU: Intel Cherry Trail x5-Z8350, 4 x 1,44 GHz
 • GPU: Intel HD Graphics 400
 • RAM: 4 GB
 • vnitřní paměť: 64 GB
 • WIFI: 802.11 b/g/n
 • displej: IPS, 11,6 palce s rozlišením 1920 x 1080 (FHD)
 • přední kamera: 2.0MP
 • porty: 1x Micro USB, Micro HDMI
 • baterie: 7000 mAh, nabíječka 5V 3A
 • materiál: plast
 • stereo repro
 • rozměry: 29,0 x 18,0 x 1,0 cm (přesněji ve videu)
 • hmotnost: 721 gramů
 • Bluetooth, slot pro microSD karty, audio zdířka 3,5 mm, LED dioda (na boku)
 • OS: 64bit Windows 10 Home

Video unboxing Jumper EZPad 6

Balení

Balení je jako z chudobince. Samotný tablet – zabalený v pytlíku a uložen v dobře vypolstrované krabici, ještě jednou zabalen a uložen v klasické kartonové krabici.

Dále nabíječka s nabíjecím proudem 3A (mám tablet s určením do Číny a proto nemám EU zástrčku a musel jsem použít redukci. Předpokládám, že zákazníci z EU dostanou automaticky adaptér přímo s EU koncovkou).

Výrobce samozřejmě připojuje i stručný „odfláklý“ manuál v angličtině. Co by se některým možná hodilo by byl OTG káblík, který by pro výrobce nebyl žádnou zátěží (dá se sehnat za 10 Kč). A samozřejmě toto zařízení s Windows 10 na palubě má smysl hlavně v setu s klávesnicí, při koupi nezapomeňte přikliknout. V tomto balení bez klávesnice tak mohl být alespoň obal.

Design a konstrukce

Kam se podíváme, tam je plast. Při takové velikosti jako je 11,6 palce by neuškodilo celý tablet zpevnit nějakým kovovým rámečkem (tak jako jiní výrobci – více viz níže v sekci konkurence). A Jumper kovové materiály umí také používat, ale žel ne v této cenové kategorii. Na druhou stranu tablet není o to těžší. Celkově je tedy torzní tuhost slabší a neradno tablet ohýbat či zkrucovat. Při přenášení v zavazadle by určitě pomohla již zmíněná klávesnice pro celkovou pevnost zařízení. Celkově vnímám u Jumpera dobré dílenské zpracování, díly na sebe navazují, nic nikde neodstává/neodchlipuje. Plastová tlačítka mají dobrý zdvih, výrazně se neviklají a zatím vypadají, že něco vydrží.

Tablet má zkosené hrany a dobře se díky tomu drží. Záda se stříbřitým nádechem jsou jemně matná, neulpívají na nich otisky prstů a tablet ani neklouže z ruky. Nevypadá tak cool jako černé sklo, ale o to je praktičtější. Tablet je velký a já se těším až se i výrobci tabletů zaměří na užší rámečky kolem displeje. A že to jde, ukazuje například Dell se svými TOP modely. Kde konstruktéři pochybili je umístění stereo reproduktorů. Jsou přesně tam, kde budou vaše ruce nebo peřina. Škoda, tak snad příště a lépe.

Přední plocha, mimo samotný displej, obsahuje selfie kamerku s rozlišením 2 MP pro videohovory, která je symetricky umístěna nad displejem. Na protější, tedy spodní straně se nachází senzorové tlačítko s logem Windows s funkcí (START), škoda že o tom není v manuálu ani slovo, mnoho uživatelů na to přijde až po čase náhodou anebo vůbec. Též bych v manuálu ocenil, kde je schovaný mikrofon. Asi to výrobce pojal jako hru, takže nakonec po třech nahrávacích testech tipuji levou hranu, a to spíše horní polovinu.

Spodní hrana obsahuje pouze magnetický konektor pro klávesnici, samozřejmě můžete použít i jiné klávesnice přes Bluetooth či přes USB.

Na pravém boku je umístěn v spodní části pravý reproduktor.

Nahoře na levé straně je tlačítko pro zapnutí/vypnutí obrazovky a kolébka pro hlasitost.

Záda jsou pouze plast – zadní kamerka tedy chybí, což vnímám jako šetření na správném místě.

Nejbohatší je levý bok. Jak jsem již zmínil, někde je tam schovaný mikrofon a směrem odshora dolů: Micro HDMI, Micro USB (přes který lze také zařízení nabíjet), LED dioda (červeně svítí, když se zařízení nabíjí; zeleně, když je zařízení zapnuté – jiné barvy jsem nezaregistroval a umístění na levém boku naznačuje, že souvisí pouze se „šťávou“), 3,5 mm audio jack, DC jack pro nabíjení.

Konstrukce slotu pro microSD karty zaslouží velkou pochvalu za to, že slot dokáže na pružinku „spolknout“ celou kartu, nehrozí tak poškození či ztráta karty. Pod slotem na paměťovou kartu se pak ještě vešel levý reproduktor.

Výkon

Kombinace Windows 10 s procesorem Intel Cherry Trail x5-Z8350, 4 GB operační paměti a 64 GB vnitřní paměti není špatná. A můžeme říci, že za málo peněz je zde hodně muziky (zvuk hodnotím níže :o). Jeden rok starý procesor od Intelu (Q2/2016) je čtyřjádro, taktovaný na 1,44,GHz (v turbo režimu až 1,92 GHz – zde vidíme nárůst oproti staršímu Z8300) a sekunduje mu sdílená grafická karta Intel HD Graphics 400.

Samozřejmě na náročné hry s grafikou určenou herním konzolím či pokročilou editaci 4K videa můžeme zapomenout. Ale na nenáročné hry, běžné kancelářské aplikace typu Microsoft Office (s nabídkou jednoho roku zdarma) či LibreOffice, prolétávat internet přes dobrý prohlížeč, odpovídat na všech sociálních sítích, krátit si čas filmy tento tablet rozhodně postačí. Vždyť v Antutu nasbíral tento tablet přes 75000 bodů (pokud zase někdo nepodvádí).

Na tabletu je radost brouzdat po internetu – v tomto případě konzumace článku kolegyňky Hanky Kučerové

A co víc. Díky Windows 10 můžete v nouzi udělat i nějakou práci v sofistikovanějších programech. Zkusmo jsem nainstaloval nedávno pořízený vektorový editor Affinity Designer. A ono to fungovalo a ve spojení s myší docela user friendly, neb jsem levou rukou gesty mohl zoomovat a posouvat obrázek a pravou rukou kreslil (na vektory se mi lépe používá myš než grafický tablet). Pouze mi chyběla ruka na klávesnici pro klávesové zkratky.

Displej

Velký 11,6 palcový displej s Full HD rozlišením (1920 x 1080) a poměrem 16:9 byla radost používat (v interiéru). Díky technologii IPS má displej dobré pozorovací úhly a dovolí vám tak se před displejem různě „povalovat“. Displej současně zvládne 10 prstů i když nevím, kdy byste cíleně využili současně deset kliků (ještě k tomu ve Windows). Barvy jsou syté a kontrast ucházející.

Digitizér je vcelku přesný, někdy se mi zdálo, že můj prst nezaregistroval, ale při cíleném zkoušení na klávesnici jsem se vždy trefil. Takže spíše jde o zvyk. Navíc není problém k tabletu připojit nějakou šedou myšku, která práci v desktopovém Windows výrazně zpříjemní.

Co je mizérie, jsou velké odlesky. Možná je to i nekvalitní ochrannou fólií, kterou výrobce umně na EZpad 6 lepí. Další výtkou je nesouměrné podsvícení displeje, není to ale nic čeho byste si při běžném používání všimli.

Systém

Subjektivní odstavec. Nejsem Jablíčkář ani Linuxář, jsem zvyklý na Windows a aplikace s ním spojené. Takže mě se ve Windows 10 na mém notebooku pracuje dobře. Před časem jsme si do domácnosti pořídili Windows tablet 8 palcový Lenovo Yoga, a to jen kvůli jedné Win aplikaci. Pracovat s tímto tabletem je nicméně utrpení, a to i pro konzumaci typu internet, Youtube. To si raději vezmu do ruky 5,7″ mobil. Úměrně s velikostí displeje se Windows dá lehčeji obsluhovat, ale věřte, že i téměř 12 palců je stále málo, když systém není připraven na prsty, ale na externí klávesnici a myš. Proto se mi i zde potvrzuje závěr, že pokud zařízení s Windows tak jedině s klávesnicí a touchpadem či myší.

K samotnému chodu systému nemám žádné výtky. Výkonný procesor, jemuž sekundují 4 GB operační paměti v pohodě zvládne multitasking několika programů současně. Když jsem tabletu zatopil pod kapotou testy, začal mírně hřát na levé straně a to jak dolů, tak překvapivě i trochu nahoru do displeje.

Z nepochopitelných důvodů mi nefungovalo počeštění systému, naproti tomu bratia Slováci nemají se svým jazykem žádný problém. Tak nevím jestli padají hvězdy a servery Microsoftu anebo Jumper schválně blokuje download českého jazykového balíčku. I tak překlad do slovenštiny není stoprocentní a v mnoha nabídkách narazíte na anglické termíny.

Z 64 GB vnitřní paměti mám nyní po stažení všech aktualizací cca 45 GB k dispozici. Nafouknout paměť není problém díky slotu pro MicroSD karty.

Baterie a výdrž

Baterie má kapacitu 7000 mAh, což se zdá býti hodně, ale považte, že displej (jeden z největších žroutů energie) dosahuje téměř velikosti menších notebooků. V propagačních materiálech se slibuje výdrž 5 hodin nepřetržitého videa. Což jsem vyzkoušel a tuto hodnotu mohu potvrdit a možná i navýšit (video se staženým zvukem a obrazovkou na 50% jas si za 4 hodiny z baterie „ukouslo“ 60%) – samozřejmě výsledek bude záviset na dalších faktorech (zapnutá Wifi, připojené repro přes BT, jas atd.).

Dobrým řešením je pak extra jack pro nabíjení, můžete současně nabíjet a současně používat jediný MicroUSB port. A pokud si doma zapomenete nabíjecí adaptér, můžete tablet nabíjet i přes tento MicroUSB běžnou nabíječkou k mobilu, samozřejmě pomaleji.

Třetí nabíjení tabletu probíhalo tímto způsobem:

 • 5%      3:55 (ukazatel informoval 5 hodin do úplného nabití)
 • 29%   5:05 (ukazatel informoval 3 hodin 42 minut do úplného nabití)
 • 49%   6:00 (ukazatel informoval 2 hodiny 38 minut do úplného nabití)
 • 86%   7:48 (ukazatel informoval 24 minut do úplného nabití)
 • 100% 8:22   (celkový čas nabití z 5% na 100% 4 hodiny 27 minut; pozn: při nabíjení jsem tablet používal cca půl hodiny)

Konektivita

S okolním světem se můžete spojit pouze přes Wifi (802.11b/g/n ) či Bluetooth (4.0). Spárování s Logitech repráčkem sice trval několik minut, ale nakonec to tablet rozdejchal. Opětovné spojení pak probíhalo okamžitě s úctyhodným dosahem 10 metrů přes tři zdi. Wifi fungovala bez problémů s T-mobile AP se spojil „cobydup“ s běžným dosahem jako jiná zařízení v domácnosti.

A málem bych zapomněl, spojit se můžete samozřejmě postaru drátově, a to přes 1x MicroUSB port. A co mě mile překvapilo bylo úspěšné spojení a fungování 1 TB externího hard disku Verbatim.

Fotoaparát

Co dokáže vymáčknout 2 MPx přední kamerka? Nic moc, spíše tedy nic než moc. Ale pokud zrovna nechcete vyniknout i s detaily svojí pihy krásy, bude vám k videohovorům při dobrém osvětlení postačovat. Zadní fotoaparát tablet neobsahuje. Ne že by člověk nikdy nepotřeboval v kanceláři ofotit narychlo nějaký dokument (což by se s předním fotoaparátem těžko provádělo), ale většinou se to v takových prostorách hemží kopírkami, skenery nebo alespoň mobilem. Myslím, že bez zadního fotoaparátu u 11,6″ tabletu se rádi obejdeme.

Po dlouhém přemlouvání a podepsání RM byli ochotni se nechat vyfotit moji dva kolegové, slečna je focena při umělém osvětlení a Méďa se vyhříval na sluníčku.

Ještě si dovolím krátce zmínit, že se mi velmi líbila aplikace Camera – nativní aplikace ve Windows. A tak jsem nakonec na tabletovém 2MP snímači mohl manuálně volit ISO, zapnout mřížku pro zlatý řez a podobné skopičinky, které mají profesionální DSLR.

Zvuk

Je moc prima, že výrobce osadil tablet hned dvěma reproduktory, ale jak jsem již zmiňoval výše, nemohl najít horší místo pro jejich umístění. Pokud tablet nebude zasazen v klávesnici, ale budete ho držet v rukách, perfektně si oba reproduktory zakryjete. A možná to bude tak pro tyto „chrchlátka“ lepší. Zcela postrádají basy a celkový výstup je tedy takový plechový (nebo plastový?). To se samozřejmě zlepší, když k tabletu připojíte externí reproduktor či sluchátka. Ale žádné hi-fi nečekejte.

Konkurence

Pokud porovnáme papírové údaje, tak se mi jako lepší volba jeví

 • Cube iwork1x 2 in 1 Tablet PC (199 dolarů) – poskytuje navíc plnohodnotný USB (3.0), baterie má větší kapacitu 8500 mAh, tablet má metalický rám a subjektivně „Kubík“ se mi jeví jako známější značka
 • Teclast Tbook 16 Pro 2 in 1 Tablet PC (230 dolarů) – sice se starším/slabším procesorem (Intel Cherry Trail Z8300), ale opět navíc s USB (3.0), dualboot s Androidem 5.1 na palubě, tenčí a metalický rám, s možností používat aktivní stylus

naopak bych nebral levnější

 • Onda oBook11 Plus 2 in 1 Tablet PC (185 dolarů) – 32 GB vnitřní paměti si myslím začne uživatele po čase omezovat + starší/slabší procesor (Intel Cherry Trail Z8300)

Závěr

Tablet nám k recenzi propůjčil e-shop Gearbest.com. Se zajímavou cenovou politikou, kdy se cena ocitá na houpačce (v době unboxingu 170 dolarů, včera 200 dolarů, dnes 190 dolarů) se možná dočkáte i lepší ceny. V tom případě bych neváhal a rozhodně ve výhodnějším setu s klávesnicí kupoval. Pokud s tabletem nechcete pracovat zrovna na pláži za slunečného počasí, může se Jumper EZpad 6 stát levnou alternativou k malým notebookům s možností odpojit klávesnici a pouze konzumovat duševní materiál z tabletu.

Pokud se ale cena opět zasekne někde okolo 200 dolarů za samotný tablet, pak bych raději zvolil „Kubíka“ či Teclast.