Hodnocení recenzenta

7.0
Celkové hodnocení

Česká značka EVOLVEO se sídlem v Českých Budějovicích již není tak neznámou, ovšem překvapit umí. Můžte si přečíst naše recenze na jejich modely Q8 a Q7. Ve své řadě odolných outdoorových telefonů právě nabízí další model. A je tu tak další recenze StrongPhone Q6 LTE. Jak se nám jevil a jak obstál, se můžete dočíst v následujících řádcích.

BALENÍ

Balení je standardní a snad jediné co překvapí je poměrně velká krabička, kde se vše skrývá. Na krabici najdeme označení telefonu, vypíchnuté některé funkce a fotografii tohoto modelu. Po otevření krabičky najdeme samozřejmě mobilní telefon StrongPhone Q6 LTE, pod kterým se ukrývají nabíječka, USB synchronizační a nabíjecí kabel, záruční list a v neposlední řadě manuál v několika jazykových mutací. Dále zde najdete jakousi jehlici na vyloupnutí šuplíků pro SIM karty a redukci pro nabíjecí kabel, kdyby jste si náhodou, ten originální s prodlouženým konektorem zapomněli doma. Sluchátka nejsou součástí balení.

IMG_20160306_093949

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

StrongPhone Q6 LTE působí již na první pohled mohutně, to ovšem není u odolných pracovních/outdoorových telefonů na škodu. Na rozdíl od běžných smartphonů, musíte připočíst ochranu hardwaru právě do nepříznivých podmínek. Rozměry telefonu jsou 147 x 76 x 12 mm, a to při velikosti úhlopříčky 5 palců a při celkové váze 215 g. Tento obrněnec, umístěný v pevném pryžovém obalu dobře sedí v ruce a povrch je takový, že vám  určitě nevyklouzne z ruky. To je rovněž účel odolných telefonů, potažmo těch, které jsou certifikovány podle IP67. Certifikace zajišťuje odolnost proti:

 • pronikání vody a vlhkosti (1 metru vodního sloupce po dobu 30 min.)

Pohled na přední stranu nám odhalí dotykový displej a trojici nepodsvícených dotykových tlačítek. Jde o klasickou nabídku – menu, domů a zpět. Dále zde najdeme přední selfie kameru, sluchátko a senzory doplněné notifikační diodou. Na spodní hraně najdeme běžně umístěný mikrofon a krytkou zaslepený konektor pro sluchátkový jack. Zádní strana telefonu odhalí hlavní fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a krytem, pod kterým se nachází baterie. Všechna ovládací tlačítka najdete na hranách telefonu. Tlačítka vyžadují trochu více síly při ovládání. Je to dáno tím, že musíte přetlačit ochrannou pryž. Na pravé hraně jde o tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu, spolu se sloty pro SIM karty ukryté pod gumovými záslepkami. Levá hrana je osazena tlačítky pro ovládání hlasitosti a programovatelným tlačítkem jako i krytýou zdířkou pro synchronizační a a nabíjecí kabel. Zde bych rád podotkl, že vysoká pryžová ochrana telefonu si vyžádala také delší konektor USB kabelu. Takž běžný kabel sice připojíte k telefonu, ale ke „kontaktu“ nedojde. Chystáte-li se na cesty, doporučují vzít si redukci, která je součástí balení. Do této redukce běžný USB kabel bez problému zapojíte.

DISPLEJ

Dnes recenzovaný telefon disponuje 5 palcovým HD IPS displejem s rozlišením 1280 × 720 pixelů a s ochranou Gorilla Glass 3. Můžete se opravdu těšit na věrné barvy a výborné pozorovací úhly. Maximální jas lze nastavit poměrně vysoko. Displej StrongPhone Q6 LTE je upraven pro snadné ovládání vlhkými prsty. Ovládání v rukavicích bohužel nepodporuje, jinak na doteky prstů reaguje spolehlivě. Ve spodní části displeje spatříte trojici kapacitních tlačítek pro Android. Nejsou nijak podsvícena a tak je ve tmě budete hledat. Probouzení tohoto smartphonu dvojitým poklepáním na displej nebo otvírání aplikací nakreslením gesta na displej funguje poměrně spolehlivě.

HW, OS A VÝKON

Výkon a práci pro StrongPhone Q6 LTE odvádí výkonný 64-bitový čtyř jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916) s taktem 1,2 GHz a grafický čip Adreno 306. To vše je doplněno 1 GB RAM a 8 GB ROM (reálných je však něco kolem 5 GB) rozšířitelné pomocí microSDHC/SDXC karty o velikosti až 64 GB. V oblasti odolných telefonů je tato kombinace standardem. Telefon je dále vybaven 8 megapixelovým hlavním zadním fotoaparátem a 2 megapixelovou přední selfie kamerou. Celé této sestavě dodává energii baterie o solidní kapacitě 3000 mAh.

 • RAM: 1 GB
 • ROM: 8 GB s možností rozšíření microSDHC/SDXC (až 64 GB)
 • displej: HD IPS, rozlišení displeje 1 280 x 720 bodů s automatickou regulací jasu
 • procesor: 64-bitový čtyř jádrový Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916)
 • grafický čip: Adreno 306
 • OS: Android 5.1 (základní)
 • hlavní kamera: 8 megapixelová
 • selfie kamera: 2 megapixelová
 • podpora dualSIM: ano
 • sítě: GSM: 850/900/1800/1900 MHz (GPRS/EDGE), 3G: 850/900/1900/2100 MHz, 4G/LTE: 800/1800/2600 MHz (4G, Cat 4)
 • GPS: GPS, AGPS, Glonass
 • senzory: E-kompas, senzor světla, přiblížení, G-senzor
 • baterie: 3 000 mAh
 • rozměry: 147 x 76 x 12 mm
 • hmotnost: 215 g

Smartphone běží na operačním systému Android 5.1. Během testování byl telefon velice stabilní a ani během běžného užívání nebo během benchmarkových testů neočekávaně nepadal, nesekal se a neprojevoval nějaké zádrhele.

Kombinace procesoru Qualcomm Snapdragon 410 s taktem 1,2 GHz plus grafický čip Adreno 306 doplněná 1 GB paměti RAM zvládne mnohé. Toto trio je schopno bez problémů přehrát většinu herních titulů, které jsou k dispozici na Google Play. Můžete se spolehnout na zábavu s takovými tituly jako je Rayman Fiesta Run, Angry Birds, Hvězdné války II nebo Benji bananas. Nesmíme ovšem zapomenout ani na náročnější hry, jako např. Dead Trigger 2, Asphalt 8: Airborne, GT Racing 2: The Real Cap Exp nebo Eternity Warriors 3.

StrongPhone Q6 LTE jsem testoval za pomoci nejoblíbenějších benchmark aplikací a výsledky jsou následující:

BATERIE A VÝDRŽ

Model StrongPhone Q6 LTE má sice baterii s kapacitou 3000 mAh, to se ovšem neprojevilo nijak negativně na jeho fungování. Popravdě při každodenním použití, čímž mám na mysli několik hlasových hovorů denně, procházení webu za použití datového tarifu nebo WiFi, focení, e-mailovou synchronizaci, stejně jako synchronizaci aplikací na pozadí nebo využití GPS, polohy a aplikace EndoMondo, mi vydržel tři dny na jedno nabití včetně spuštění několika základních benchmarkových testů. Režim vyhrazený pro správu napájení, který pomáhá šetřit energii, najdete bez problémů v menu „Nastavení“. Více modelů odolných telefonů má stejně jako tento nevyměnitelnou baterii. Je to však otázka něco za něco. Nevyměnitelná baterie v tomto přístroji je díky tomu více chráněna. Trochu zamrzí absence „Quick Charge“ rychlého nabíjení. Musíte počítat s dobou kolem 3 – 4 hodin, než telefon nabijete z nějakých 2% na 100%. Jinak si nemohu stěžovat a při zapnutých datech, 4G síti, WiFi, GPS a běžících testech (samozřejmě ne celou dobu), jsem se dostal ze 100% na nějakých 5% po více než dvou dnech.

KONEKTIVITA A GPS

Konektivita u našeho modelu splňuje očekávání jak v kategorii odolných telefonů, tak v kategorii cenové. Najdeme zde Wi-Fi, Bluetooth 4.0, USB OTG a také FM rádio. Co se sítí týká, myslím, že zde mohou být uživatelé naprosto spokojeni. Dostupné jsou 2G a 3G sítě, ale také také 4G LTE, a to konkrétně v pásmech 800/1800/2600 MHz. Chybí jen pásmo užívané spol. Vodafone, a to ještě zřídka, o frekvenci 900 MHz. Sám jsem zkoušel hovory v 3G síti a to k mé plné spokojenosti. LTE jsem chytal v rámci pokrytí operátora T-Mobile, jehož simku vlastním. Hlasové hovory proběhly bez problémů a žádný z účastníků hovoru nezaregistroval špatnou kvalitu zvuku.

Jak si stojí GPS? Zde jsem byl opravdu mile překvapen. Kromě standardního GPS s rychlou fixací (i v bytě – čímž jsem byl překvapen) zvládá telefon také navigační systém GLONASS. O tom se nakonec můžete přesvědčit z přiložených screenshotů. Fixace byla opravdu rychlá a přesnost je velmi dobrá. Je to díky možnosti zachytávání více satelitů z obou systémů. Udělal jsem si testovací procházku po městě a výsledek byl vynikající. A to je to, co bych si opravdu od outdoorového telefonu představoval především.

FOTOAPARÁT

Co se hlavní zadní kamery týká, neočekával jsem u pracovního/sportovního telefonu nějakou nadprůměrnou kvalitu. Hlavní zadní fotoaparát nabízí rozlišení 8 megapixelů a fotí ve formátu 3:4. Kvalita snímků a jejich barevné podání bohatě stačí na prohlížení těchto dílek na displeji vašeho chytrého telefonu. V rámci nastavení samozřejmě najdete – vyvážení bílé, různé expozice, rozlišení, režim scény, ISO a třeba také nastavení pro panorama. Pomocí hlavní (zadní) kamery lze také nahrávat video v HD rozlišení.

ZVUK A MULTIMÉDIA

Stále se bavíme o odolném telefonu a u něj asi nebudeme předpokládat nějakou špičkovou HiFi kvalitu. Takže z tohoto úhlu pohledu je kvalita reproduktoru odsunuta na druhou kolej a důraz byl kladen na vysokou hlasitost, která se v extrémních podmínkách, do kterých telefon patří, může hodit. Samozřejmě si můžete nastavit standardní hlasitost a nebo zvýšenou, kterou můžete v určitých extrémních situacích potřebovat a zaručuji vám, že příchozí hovor nebo zprávu nepřeslechnete. Nač si za strastiplné noci v záhrabu pochvalovat kvalitu Bacha, když potřebuji slyšet příchozí hovor o tom, že ležím v lavinovém poli.

Sluchátka zní bezproblémově, i když skalní audiofilové mohou namítnout, že jsou krapet přebasována. Ovšem ruku na srdce, jakou kvalitu sluchátek lze vlastně očekávat ve standardním prodejním balení? Zde chci jen připomenout, že vstup pro sluchátka (3,5 jack) je pod záslepkou a sluchátka jdou tedy trochu hůře nasadit a správně „dorazit“ do zdířky. Audio formáty/kodeky, které běžně přehrajete jsou: AAC, AMR, eAAC+, MIDI, MP3, MPEG-2, WMA, WAV, … Co se týká videa, jde o: 3GPP, AVI, H.263, MKV, MP4, WMV, …

ZÁVĚR

Poslední dobou popularita odolných pracovních/outdoorových telefonů stále stoupá. Je to vidět i na vzrůstajícím počtu výrobců, kteří se tomuto segmentu začali věnovat. Při hodnocení vycházím hlavně z toho, k čemu a komu je tento typ smartphonů určen. Mám-li shrnout své dojmy z modelu StrongPhone Q6 LTE, který nám zapůjčila na recenzi společnost EVOLVEO, budu stručný. Jednoznačnými klady jsou slušná hardwarová výbava, podpora LTE, velmi kvalitní GPS, odolnost, cena necelých 6000,- Kč (dle e-shopu, či prodejny), kdy za podobné a horší modely utratíte kolikrát i dvojnásobek této částky. Jako zápor bych uvedl slabší fotoaparát a absenci Quick Charge, což znamená dlouhou dobu nabíjení. Pokud máte vy osobní zkušenost s tímto modelem telefonu, dejte nám vědět do komentářů.