Hodnocení recenzenta

8
Celkové hodnocení

Česká značka EVOLVEO se sídlem v Českých Budějovicích asi nebude tou nejznámější. Ovšem překvapit umí. Ve své řadě odolných outdoorových telefonů právě nabízí novinku, která by vás mohla zaujmout jak cenou, tak parametry telefonu. Tento poslední model, který jsme měli na recenzi se jmenuje StrongPhone Q8 LTE. Jak se nám jevil a jak obstál, se můžete dočíst v následujících řádcích.

Balení

Balení je standardní a snad jediné co překvapí je poměrně velká krabička, kde se vše skrývá. Na krabici najdeme označení telefonu, vypíchnuté některé funkce a fotografii tohoto modelu. Po otevření krabičky najdeme samozřejmě mobilní telefon StrongPhone Q8 LTE, pod kterým se ukrývají nabíječka, USB kabel, sluchátka, záruční list a v neposlední řadě manuál v několika jazykových mutací. Možná vás trochu zarazí předmět, který připomíná nepovedené šídlo, ale věřte, jde jen o šroubováček, pomocí kterého se dostanete k úložišti SIM karet a microSD karty.

Design a zpracování

StrongPhone Q8 LTE působí již na první pohled mohutně, to ovšem není u odolných pracovních/outdoorových telefonů na škodu. Na rozdíl od běžných smartphonů, musíte připočíst ochranu hardwaru právě do nepříznivých podmínek. Rozměry telefonu jsou 75 x 151 x 15 mm, a to při velikosti úhlopříčky 4,5 palce a při celkové váze 240 g. Tento obrněnec, umístěný v pevném pryžovém obalu dobře sedí v ruce a povrch je takový, že vám vyklouzne z ruky jedině v případě, že jste předtím přehazovali vepřové sádlo dlaněmi. To je rovněž účel odolných telefonů, potažmo těch, které jsou certifikovány podle IP68 a MIL-STD-810G:2008 (armádní standard) a mají vnitřní ochranný rám SolidStone, vyrobený s použitím hořčíku. Certifikace zajišťují odolnost proti:

 • nízkému tlaku (nadmořská výška)
 • vlhkosti
 • slunečnímu záření
 • kyselému prostředí
 • pronikání vody a vlhkosti (1,2 metru vodního sloupce po dobu 40 min.)

Pohled na přední stranu nám odhalí dotykový displej a trojici nepodsvícených dotykových tlačítek. Jde o klasickou nabídku – menu, domů a zpět. Dále zde najdeme přední selfie kameru, sluchátko a senzory doplněné notifikační diodou. Na spodní hraně najdeme běžně umístěný mikrofon. Zádní strana telefonu odhalí hlavní fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a krytem, pod kterým se nachází místo pro zasunutí dvou SIM karet a paměťové microSIM karty. K baterii se nijak nedostanete a je nevyjímatelná. Všechna ovládací tlačítka najdete na hranách telefonu. Všechna jsou téměř v rozích. Na pravé hraně jde o ovladače hlasitosti a na levé najdete tlačítko SOS a čtvrté je programovatelné (deafultně je nastaveno pro fotoaparát). Poslední ovládací tlačítko je na horní hraně a jde o zapnutí/vypnutí. Hned vedle se pod utěsněnou záslepkou nachází místo pro sluchátekový jack a micro USB konektor pro napájecí a synchronizační kabel.

 

Displej

Dnes recenzovaný telefon disponuje 4,5 palcovým HD IPS s rozlišením 1280 × 720 pixelů a s ochranou Gorilla Glass 3. Můžete se opravdu těšit na věrné barvy a výborné pozorovací úhly. Maximální jas lze nastavit poměrně vysoko. Sledování obrazu je také vylepšeno technologií MiraVision, která vylepšuje vyladění obrazu pro co nejlepší vizuální efekty. Co vás ovšem moc nepotěší je automatická regulace jasu. Tu snad ani nezapínejte. Reaguje pomalu a nepřesně.

Displej StrongPhone Q8 LTE je upraven pro snadné ovládání vlhkými prsty a v telefonu můžete také zapnout nebo vypnout funkci „Práce v rukavicích“, což je výhodné zvláště pro zimní podmínky pro ty, kteří pracují v rukavicích. Probouzení tohoto smartphonu dvojitým poklepáním na displej nebo otvírání aplikací nakreslením gesta na displej funguje někdy lépe někdy hůř.

HW, OS a výkon

Výkon a práci pro StrongPhone Q8 LTE odvádí výkonný 64-bitový osmi jádrový procesor MediaTek MT6752 s taktem 1,7 GHz a grafický čip Mali-T760. To vše je doplněno 2 GB RAM a 16 GB ROM rozšířitelné pomocí microSDHC/SDXC karty o velikosti až 64 GB. V oblasti odolných telefonů je tato kombinace opravdu málokdy k vidění a v podstatě drtí své kolegy v rámci sektoru pracovních a outdoorových telefonů. Telefon je dále vybaven 13 megapixelovým hlavním zadním fotoaparátem a 2 megapixelovou přední selfie kamerou. Celé této sestavě dodává energii baterie o solidní kapacitě 3700 mAh.

 • displej: 4,5 palcový, IPS, HD rozlišení 1 280 × 720 pixelů
 • procesor: osmi jádrový MediaTek MT6752 (64-bitový), taktovaný na 1,7 GHz
 • grafický čip: GPU Mali-T760 s podporou Open GL ES 3.1
 • RAM: 2 GB
 • ROM: 16 GB, s možností rozšíření microSDHC/SDXC karty (až 64 GB)
 • fotoaparát: zadní 13 MPX, přední 2 MPx
 • baterie: 3700 mAh, Li-Po
 • konektivita: EDGE, UMTS (3G), HSDPA, HSUPA, LTE (4G)
 • OS: Android 4.4.4 Kit Kat
 • rozměry: 151 x 75 x 15 mm
 • váha: 240 g

Smartphone běží na operačním systému Android 4.4.4 Kit Kat v téměř čisté podobě, který není sice z nejnovějších, nicméně během testování byl telefon velice stabilní a ani během běžného užívání nebo během benchmarkových testů neočekávaně nepadal, nesekal se a neprojevoval nějaké zádrhele.

Kombinace procesoru MediaTek MT6752 s taktem 1,7 GHz plus grafický čip Mali-T760 a doplněná 2 GB paměti RAM zvládne mnohé. Toto trio je schopno bez problémů přehrát většinu herních titulů, které jsou k dispozici na Google Play. Můžete se spolehnout na zábavu s takovými tituly jako je Rayman Fiesta Run, Angry Birds, Hvězdné války II nebo Benji bananas. Nesmíme ovšem zapomenout ani na náročnější hry, jako např. Dead Trigger 2, Asphalt 8: Airborne, GT Racing 2: The Real Cap Exp nebo Eternity Warriors 3.

StrongPhone Q8 LTE jsem testoval za pomoci nejoblíbenějších benchmark aplikací a výsledky jsou následující:

Baterie a výdrž

Jednou z hlavních výhod StrongPhone Q8 LTE je bezesporu jeho baterie s kapacitou 3700 mAh, což je pro každodenní použití, čímž mám na mysli několik hlasových hovorů denně, procházení webu za použití datového tarifu nebo WiFi, focení, e-mailovou synchronizaci, stejně jako synchronizaci aplikací na pozadí, naprosto dostačující. Telefon byl schopen zvládnout 3 dny nepřetržitého provozu, a to včetně testování, které jsem prováděl. Režim vyhrazený pro správu napájení, který pomáhá šetřit energii, najdete bez problémů v menu „Nastavení“. Nevýhodou je nevyměnitelnost baterie, která je „zazděná“ v těle telefonu. Ovšem, pokud chceme-li mít telefon odolný, musíme tomu i něco obětovat. Stejně tak může někdo žehrat na horší připojování nabíjecího kabelu k telefonu. Micro USB konektor (stejně jako vstup pro sluchátka) je totiž skryt pod voděodolnou záslepkou, kterou je nutno nejdříve oddělat a manipulace je trochu nezvyklá. Co je ovšem nevýhodou opravdu? Je to absence „Quick Charge“ rychlého nabíjení. Musíte počítat s dobou až kolem 5 hodin, kdy telefon nabijete z nějakých 5% na 100%. Jinak si nemohu stěžovat a při zapnutých datech, 4G síti, WiFi, GPS a běžících testech (samozřejmě ne celou dobu), jsem se dostal ze 100% na nějakých 5% po více jak třech dnech.

Konektivita a GPS

Konektivita u našeho modelu splňuje očekávání jak v kategorii odolných telefonů, tak v kategorii cenové. Najdeme zde Wi-Fi, Bluetooth 4.0 LE, NFC, USB OTG a také FM rádio. Co se sítí týká, myslím, že zde mohou být uživatelé naprosto spokojeni. Dostupné jsou 2G a 3G sítě, ale také také 4G LTE, a to konkrétně v pásmech 800, 1 800, 2 100 a 2 600 MHz. Chybí jen pásmo užívané spol. Vodafone, a to ještě zřídka, o frekvenci 900 MHz. Sám jsem zkoušel hovory v 3G síti a to k mé plné spokojenosti. LTE jsem chytal v rámci pokrytí operátora T-Mobile, jehož simku vlastním. Hlasové hovory proběhly bez problémů a žádný z účastníků hovoru nezaregistroval špatnou kvalitu zvuku.

Jak si stojí GPS? Zde jsem byl opravdu mile překvapen. Kromě standardního GPS s velmi rychlou fixací (i v bytě – čímž jsem byl překvapen) zvládá telefon také navigační systém GLONASS. O tom se nakonec můžete přesvědčit z přiložených screenshotů. Fixace byla opravdu nezvykle rychlá a přesnost je velmi dobrá. Je to díky možnosti zachytávání více satelitů z obou systémů. Udělal jsem si testovací procházku se psem v polích i po městě a výsledek byl vynikající. A to je to, co bych si opravdu od outdoorového telefonu představoval především. Další výhodou je i zabudovaný, poměrně slušný elektronický kompas.

Fotoaparát

Co se hlavní zadní kamery týká, neočekával jsem u pracovního/sportovního telefonu nějakou nadprůměrnou kvalitu. A to se také potvrdilo. Byla to asi nejslabší stránka našeho telefonu. Hlavní zadní fotoaparát nabízí rozlišení 13 megapixelů, ovšem kvalita snímků a jejich barevné podání musí stačit opravdu jen na prohlížení těchto dílek na displeji daného smartphonu. Evolveo má veliký problém s barevným podáním, snímky jsou totiž vybledlé a mají jakýsi zeleno-žlutý nádech. V rámci nastavení samozřejmě najdete – vyvážení bílé, různé expozice, rozlišení, režim scény, ISO a třeba také nastavení pro panorama. Pomocí hlavní (zadní) kamery lze také nahrávat video ve Full HD rozlišení.

Zvuk a multimédia

Stále se bavíme o odolném telefonu a u něj asi nebudeme předpokládat nějakou špičkovou HiFi kvalitu. Takže z tohoto úhlu pohledu je kvalita reproduktoru odsunuta na druhou kolej a důraz byl kladen na vysokou hlasitost, která se v extrémních podmínkách, do kterých telefon patří, může hodit. Samozřejmě si můžete nastavit standardní hlasitost a nebo zvýšenou, kterou můžete v určitých extrémních situacích potřebovat a zaručuji vám, že příchozí hovor nebo zprávu nepřeslechnete. Nač si za strastiplné noci v záhrabu pochvalovat kvalitu Bacha, když potřebuji slyšet příchozí hovor o tom, že ležím v lavinovém poli.

Sluchátka zní bezproblémově, i když skalní audiofilové mohou namítnout, že jsou krapet přebasována. Ovšem ruku na srdce, jakou kvalitu sluchátek lze vlastně očekávat ve standardním prodejním balení? Zde chci jen připomenout, že vstup pro sluchátka (3,5 jack) je pod záslepkou a sluchátka jdou tedy trochu hůře nasadit a správně „dorazit“ do zdířky. Audio formáty/kodeky, které běžně přehrajete jsou: AAC, AMR, eAAC+, MIDI, MP3, MPEG-2, WMA, WAV, … Co se týká videa, jde o: 3GPP, AVI, H.263, MKV, MP4, WMV, …

Závěr

Poslední dobou popularita odolných pracovních/outdoorových telefonů stále stoupá. Je to vidět i na vzrůstajícím počtu výrobců, kteří se tomuto segmentu začali věnovat. Při hodnocení vycházím hlavně z toho, k čemu a komu je tento typ smartphonů určen. Mám-li shrnout své dojmy z modelu StrongPhone Q8 LTE, který nám zapůjčila na recenzi společnost Evolveo, budu stručný. Jednoznačnými klady jsou velice dobrá hardwarová výbava, podpora LTE, velmi kvalitní GPS, odolnost, cena mezi 8000 Kč až 8500,- Kč (dle e-shopu, či prodejny), kdy za podobné a horší modely utratíte kolikrát i dvojnásobek této částky. Jako zápor bych uvedl nekvalitní fotoaparát a absenci Quick Charge, čili dlouhou dobu nabíjení. Pokud máte vy osobní zkušenost s tímto modelem telefonu, dejte nám vědět do komentářů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.