Hodnocení recenzenta

Zopo ZP951 Speed 7 sice na "sedmičku" ze svého názvu nedosáhlo, nicméně jedná se průměrný telefon střední třídy. Průměrný není nadávka. Potěší odladěná ROM, relativní výkon, vzhled a podpora LTE. Škoda zvuku do sluchátek, ve videu i z reproduktoru, výdrž baterie a měkká plastová konstrukce.

6.5
x/10

Zopo, to jsme v redakci již nějakou dobu neměli, naposledy to bylo veselé Zopo ZP920. Dnes to je nejnovější model a zástupce střední třídy Zopo ZP951 Speed 7, kterému se v dnešní recenzi podíváme na konektor. Poznámka: dostal jsem k recenzi balení, které nemá žádné příslušenství, proto na fotkách není.

Balení

Zopo mělo dlouhou dobu své pěkné černo-modré krabičky, což se však s modelem ZP920 změnilo a změny pokračují i nadále u modelu Speed 7. Krabička je sice stále vysunovací, ale její potisk je vyveden v černé barvě s vyobrazením části telefonu samotného. Na krabičce samozřejmě najdeme různé údaje jako podporu LTE, Dual-SIM, 5″ FullHD displej nebo použití nejnovějšího Androidu 5.1 Lollipop.
Po vysunutí na nás vykoukne telefon, který si popíšeme níže, dále pak nezbytné brožurky, návod, záruční list a samozřejmě příslušenství. To se ničím neliší od ostatních telefonů Zopo, je jím micro-USB kabel, nabíječka a pecková sluchátka. Jak jsem psal v úvodu, dostal jsem k recenzi telefon, který toto příslušenství postrádá, nicméně jedná se o veskrze standardní balení, dalo by se tedy říci, že si jej klidně můžete prohlédnout v recenzi Zopo ZP920.

Design a zpracování

Protože jsme ve střední třídě, nebudeme hledat svatý grál ve zpracování a materiálech a spíše se přesuneme na druhý konec, kde vládne levnější plast. Speed 7 je celoplastový a dává to o sobě vědět nejen svým povrchem, ale také zvukem. Zadní kryt totiž nedoléhá všude stejně a někdy nepříjemně vrže.
Kryt na zádech má povedenou kartáčovanou úpravu a je trochu hrubý a příjemný do ruky. Zacvakne se pomocí malých pacek po stranách a dobře sedí na místě. Po jeho sundání máme k dispozici výměnnou baterii o kapacitě 2500 mAh, dva sloty na Micro-SIM a jeden slot na Micro-SDHC.

20151008_215903
Po stranách najdeme standardní rozložení prvků ovládání a těmi jsou tlačítko pro hlasitost a zapnutí na pravé straně. Ta jsou umístěna v dobré výšce, jsou snadno nahmatatelná i poslepu, jen by mohla mít lepší odezvu, ale to je maličkost. Levá strana je čistá jako Panna Marie. Spodní strana má na starosti konektivitu v podobě Micro-USB konektoru a mikrofonu, horní hostí sluchátkový 3,5 mm jack.

20151008_215825
A konečně nejdůležitější přední strana, která má na starosti displej a další prvky. Horní a spodní „brady“ mohou evokovat několik modelů světových značek, na produktových fotografiích se telefon jeví jako „edge-to-edge“ přístroj s jistou dávkou luxusu. Ale bohužel ani Zopo se nevyvarovalo stejného neduhu, jako například nedávno Huawei se svým P8. Okraje kolem displeje jsou citelně zvětšeny i brady jsou větší. Po zapnutí displeje s úhlopříčkou 5″ a FullHD rozlišením je vidět ještě černý a poměrně tlustý rámeček dokola, což je celkem škoda, telefon díky tomu působí mnohem větším dojmem než by musel. Přesto jsem neměl problémy s telefonem pracovat, to zvětšení je v řádu několika milimetrů.

20151008_220156
Přední strana má na starosti kromě displeje ještě skvadru senzorů nad displejem. Těmi jsou senzor přiblížení, senzor okolního světla, přední 5 megapixelová kamera, stavová LED a samozřejmě sluchátko pro hovory. Tlačítka pro ovládání operačního systému bychom tu hledali marně, schovávají se před námi na displej.

Celkově se mi Zopo ZP951 Speed 7 celkem líbí, dobře se drží v ruce, škoda jen těch rámečků kolem displeje a celkové měkkosti konstrukce, která o sobě dává celkem často vědět zvukovým upozorněním – vrzáním. S měkkostí konstrukce se Zopo potýká vlastně celou dobu, co jej znám. Přitom by stačilo onen plast lépe distribuovat v konstrukci šasi, i celoplastové telefony mohou být pevné a nevrzající .
Pro úplnost ještě rozměry a hmotnost, které jsou 146,1 mm x 70,6 mm x 8,65 mm a 150 gramů.

Displej

Použitý panel o rozměru 5″ s rozlišením FullHD je typu IPS a nabízí již zažitý standard dobrých pozorovacích úhlů i barev. Nicméně již při prvním pohledu na displej je vidět šedavý „závoj“ a vybledlé barvy. Možná je to mým QHD SuperAMOLED displejem v Galaxy Note 4, přesto se mi zdají barvy až příliš bez kontrastu a málo živé. Velmi často se setkávám u levnějších displejů se špatným zobrazováním červené barvy a ani u Speed 7 to bohužel není jinak. Červená sklouzává k oranžové a černá také zrovna neexceluje. Nicméně se stále ještě dostává do průměru, což mu ale ve velmi tvrdém konkurenčním boji příliš nepřidá.

20151008_220258
Co se viditelnosti týče, tak ani venku na slunci jsem neměl větších problémů, a to díky vysokému maximálním jasu. Minimální jas, jako by výrobci četli moji častou výtku, je na slušném minimu, rozhodně neurazí ani v noci.
Digitizér snímal i velmi rychlé psaní přesně a bez problémů, žádné duchy a jiná strašidla jsem nezaznamenal.
Potěší od výroby nalepená ochranná folie, ač výrobce uvádí použití tvrzeného skla Gorilla Glass 3.

20151008_220432

Osobně nejsem zarytým zastáncem FullHD rozlišení v nižší třídě, zbytečně ubírá výkonu, zvláště, pokud je použit slabší MTK6753. Klidně bych se spokojil s dobrým HD panelem.

Hardware

Díky zařazení do střední třídy tu najdeme pod kapotou 64-bitový MTK6753, který disponuje osmi jádry Cortex-A53 s taktem 1,5 GHz, grafickým čipem Mali-T720 MP3 s taktem nízkých 450 MHz a 3 GB paměti RAM. To je hodnota, kterou bychom u takto levného telefonu rozhodně nečekali. Interní paměť se zastavila na pěkných 16 GB s možností rozšíření o paměťové karty a díky podpoře OTG také externímu úložišti. Což rozhodně není špatná výbava, i když bych raději viděl nasazení MTK6752.

Co potěší „našince“ je podpora LTE na frekvencích 800/1800/2600. Bluetooth ve verzi 4.0, GPS a Glonass.

20151008_215929

Fotoaparáty jsou vepředu 5 megapixelový, vzadu se Zopo chlubí 16 megapixelovým snímačem Sony a nakonec baterie, která si zaslouží vlastní odstavec, má 2500 mAh, což je spíše průměr.
Chybí NFC, což není příliš velkým překvapením, stejně jako IR ovladač.

Operační systém

Jak je u Zopo zvykem, neobohacuje své telefony o grafické nadstavby nebo nějaké programy, maximálně upraví ikony a přidá gesta. A přesně to se stalo i u Zopo Speed 7. Telefon běží na čistém Androidu 5.1 Lollipop, tudíž posledním dostupném sestavením.
Na to, jak vypadá čistý Android 5.1 Lollipop, budou postačovat screenshoty.
K odladění bych napsal asi tolik, že jsem za celou dobu testování nenarazil na jakékoli zadrhnutí nebo zpomalení, vše ukázkově běhalo jako z praku.
Zopo nově přidalo dvě kategorie gest, jedním jsou gesta na zamknuté obrazovce a druhá gesta se provádějí přes senzor přiblížení. Ovšem použitelnost obou je problematická a nepraktická. Gesta pro odemknutí displeje (DoubleTap2Wake a Swipe2Unlock) se totiž v kapse aktivují sama a telefon se odemkne.
Gesta pro proximity senzor se také nepoužívají příliš dobře, jelikož pohyb ruky není často vůbec rozpoznán a navíc je třeba mít ruku velmi blízko nad senzorem. To je už jednoduší přejet prstem po displeji rovnou. Těmito gesty se dá ovládat například přepínání hudby, obrázků v galerii nebo vyfotit fotku.
Díky použití 3 GB operační paměti RAM jsem nenarazil na situaci, kdy by systém měl nedostatek paměti. I při spuštění mnoha aplikací nebo her, vždy byl dostatek volné paměti pro bezproblémový chod.
Bohužel, ani v nejnovějším Zopo ZP951 Speed 7 se nedočkáme uživatelských práv ROOT.

Výkon

Ve stati o Hardwaru jsem se zmiňoval o tom, že bych raději viděl použití MTK6752 než MTK6753, a to ne z důvodu toho, že by nefungovalo UI, ale některé hry by si mohly polepšit. Přeci jen Mali-720 MP3 o taktu 450 MHz není herní bestie při FullHD rozlišení. Nicméně většinu her jsem si zahrál bez větších problémů. Nejnovější zástupce slavné série Need For Speed s přídomkem No Limits běžel dobře, i když by mohl mít víc FPS, Asphalt 8: Airborne na střední detaily bez probémů, Into the Dead bez problémů a Dungeon Hunter 5 opět bez problémů. Pouze nejnovější počin českého studia MadFingers, Unkilled, byl špatně hratelný i na nejnižší nastavení.

Níže přikládám screenshoty z benchmarků:

Baterie a výdrž

Kapacita 2500 mAh a 5″ FullHD displej dávají tušit, že se nebude jednat o žádného rekordmana ve výdrži a papírové předpoklady výdrže se potvrzují při běžném používání. Při střední zátěži, tj. v šest ráno sundáno z nabíječky, hodina a půl zapnutá data, půl dne připojeno k WiFi (doma i v práci), dvacet minut hraní, hodina FB/messenger, vyfocení 20 fotek, stažení 10 aplikací z Play, 10 minut volání a 5 SMS, se pohybovala výdrž, respektive doba zapnutého displeje, kolem 2 až 2,5 hodiny. Což je stěží průměr, ale přežít se do večera při ne až tak intenzivním používání dá.

Omlouvám se za screeny, zapomněl jsem vyfotit při nižším stavu baterie.

Screenshot_2015-10-09-15-15-21 Screenshot_2015-10-09-15-15-13

Konektivita a GPS

Zopo Speed 7 je dalším z několika zástupců čínských přístrojů, které disponují hlavními frekvencemi českého LTE a těmi jsou 800/1800/2600 MHz. Operátor O2, se kterým jsem telefon zkoušel, měl dobrý signál LTE na většině místech Prahy, stejně jako signál GSM sítě, který bych popsal jako dobrý průměr.

Volání, jakožto hlavní náplň telefonu (tedy dnes už ne pro každého), fungovalo také bez problémů. Zopo Speed 7 má pouze jeden mikrofon, takže hlučnější prostředí mu trochu dělalo problém, ale rozumět je. Sluchátku je celkem dobře rozumět, sice to není žádný krystalický zvuk, ale postačuje.

WiFi, která podporuje protokoly b/g/n, měla také signál v dobrém průměru, neodpojovala se ani nedělala jiné problémy.
Bluetooth v4.0 bylo opět bezproblémové, soubory přijímalo a odesílalo bez problémů.

MTK6753, díky podpoře Glonass, GPS, Galileo nebo Beidou má papírové předpoklady pro bezproblémový chod. Doby, kdy procesory s čipsety MTK zaostávaly v přesnosti a rychlosti jsou snad zažehnány. GPS u Zopo Speed 7 je výborná, dokázala mě navigovat jak městem, tak mimo něj. Rychlý fix i bez dat, no přesnost mohla být o trošku lepší, ale i tak nebyl problém s ní jet po městě. Se zapnutými daty byla navigace naprosto bez připomínek.

Fotoaparát

Zopo uvádí použití zadního fotoaparátu s rozlišením 13 megapixelů značku Sony, který můžeme znát z většiny produkce dnešních telefonů. O jakou verzi snímače jde jsem však nedohledal, nicméně podle výstupu bych si jej dovolil tipovat na IMX135, protože IMX214 má čistější výstup a mnohem méně artefaktů. Pokud by někdo věděl více, nechť se ozve v diskusi.
Poměrně mě zarazilo použití stále stejné aplikace ze starých modelů a ne nasazení buďto vlastního řešení nebo novější verze, například Google Camera (i když, ne že bych ji považoval za dobrou).
Aplikace nabízí všemožné možnosti nastavení od expozice, rozlišení, sériového snímání a tak dále. Jediné, co mi znatelně chybělo byla možnost nastavit ISO, které jsem v nastavení vůbec nenašel.

Co do kvality výstupu jsem nečekal zázraky, ale Zopo celkem překvapilo. Většina fotek je poměrně dobrých. Za dobrého světla mají i dobré barvy, málo šumu a slušné detaily. Samozřejmě s ubývajícím světlem se kvalita výrazně zhoršuje, přisvětlovací LEDka pomůže do dvou metrů, ale i tam se dá statická scéna zachytit vcelku dobře. EXIF ukazuje světelnost objektivu pěkných f/2.2, Zopo o tomto parametru mlčí. Doporučil bych všem nepoužívat ZDS, neboli Zero Delay Shutter, při jeho vypnutí se sice fotka nevyfotí tak rychle, ale není tak agresivní škálování hodnoty ISO a fotka většinou vypadá lépe, někdy je výsledek podobný, někdy je rozdíl velký.
Ještě jednu připomínku před samotnými fotkami a videem. Je velký rozdíl kam na fotce se zaměří zaostřování. Pokud manuálně zvolíte místo, kam má telefon ostřit, zároveň s tím se zvolí expozice a někdy je fotka extrémně přesvětlená a stačí si zvolit místo o půl centimetru vedle (na displeji) a výsledek je kompletně odlišný.
Fotoaparátu bych vytkl někdy velmi dlouhé zaostřování. Typicky při horším světle trvá zaostřování podobně dlouho jako celková doba seriálu Tak jde čas.

 

Rozdílná expozice snímku:

Selfí:

 

Originální nezkomprimované fotky jako obvykle na uloz.to

Video je spíše podprůměrné, barvy jsou vybledlé, je vidět nízký bittrate a o zvuku ani nemá smysl mluvit. Ukládá se do formátu .3gp, .mp4 by bylo mnohem lepší.
Viz. ukázka:

Zvuk

U MTK6752, resp MTK6753 v případě dnes testovaného telefonu, jsem zvyklý na poměrně solidní výstup, bohužel v případě Zopo Speed 7 se není moc na co těšit, protože nic, co se zvuku týká, není příliš dobré. Zvukem ve videu počínaje, hlasitým vyzváněním a výstupem do sluchátek konče.
Po připojení svých sluchátek Audo-Technica WS-55 a puštění některého z .flac souborů jsem se nedočkal dobrého zvuku. Je zastřený, plochý a nedetailní. Zvláště plechy u bicích a zpěv velmi trpí. Doporučím tedy spíše nenáročným posluchačům.
Ještě horší situace nastává při „poslechu“ hlasitého chrastítka, pardon hlasitého reproduktoru, na zadní straně. Jeho projev je opravdu velmi nuzný a jen velmi stěží zvládá vyzvánění. Je totiž extrémně tichý a ani na nejvyšší možné nastavení hlasitosti se to nezlepší.

Screenshot_2015-10-06-11-33-32

Závěr

Po dlouhé době se Zopo dočká pozitivního závěru. Zopo ZP951 Speed 7 je příjemný telefon, který za svou cenu nabídne poměrně slušné specifikace i výkon a velmi solidně odladěnou ROMku. Nepotěší pak výdrž baterie, měkké a vrzavé plastové provedení, video a zvuk do sluchátek i z hlasitého reproduktoru. Celkově jsem ale Zopo ZP951 Speed 7 používal bez větších problémů, než jsou zmíněné a klidně bych jej doporučil méně náročným uživatelům.
Díky www.zopomobile.cz za zapůjčení Zopo ZP951 Speed 7 za účelem recenze.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.