Značka Elephone není pro naše čtenáře nijak neznámá, každopádně tato společnost v poslední době přichází se spoustou zajímavých modelů, které jsou jak konkurence schopné, tak i cenově dostupné. Poslední model, jenž velmi zaujal byl Elephone P7000, který byl představen jen před několika měsíci, ale i jeho nástupce je již k dispozici. Co k nástupci s názvem Elephone P8000 napsat, to zjistíte v této recenzi.

Balení

Telefon je uložen v krabičce s vyobrazením přístroje na horním víku a celý povrch krabice je potištěn grafickou texturou, jež je na zadní straně telefonu. Pod lůžkem, obsahujícím samotný telefon, najdeme manuál v angličtině, náhradní krycí fólii, synchronizační a nabíjecí kabel a samozřejmě EU nabíječku, která nevyžaduje žádnou redukci. Sluchátka nejsou součástí balení.

 

Design a zpracování

Elephone P8000 si zachovává mnoho designových prvků svého předchůdce, což po pravdě není špatná věc. Zadní kryt přístroje je obdařen texturou, připomínající strukturu vláken a je k dispozici ve třech barevných variantách. Těmi variantami jsou bílá, stříbrná a zlatá. Celý telefon je jakoby zapuštěn do centrálního elegantního kovového rámu se zkosenými hranami, kdy pravá hrana je osazena tlačítky power (zapnutí/vypnutí) a zeslabení či zesílení zvuku. Obě tlačítka jsou příjemně ovladatelná a nekladou uživateli nijak extrémní odpor, ale zaroveň je omylem jen tak lehce nestlačíte – například v kapse. Levá hrana je naprosto čistá. Spodní hrana je místem pro micro USB port a mikrofon, kdežto horní hrana je místem pro klasický 3,5 mm sluchátkový jack port. Na čelní a nedůležitější straně telefonu najdete displej, ke kterému si řekneme více v další části recenze a samozřejmě kapacitní tlačítka. Ta jsou standardně tři. Tlačítko „Domů“ je představeno klasickým kruhem a tlačítka „Zpět“ a „Nastavení“ jsou symbolizována jednoduchými a elegantními tečkami. Samozřejmě na přední straně najdeme sluchátko a selfie kameru s bleskem. Ovšem nenajdete zde notifikační diodu či diody, a to ani pro nabíjení a to je krapet zklamání. Co se týká zadní části telefonu, je zde místo pro hlavní fotoaparát, LED blesk a čtečku otisku prstů. Nechybí ani logo společnosti nebo dírky pro reproduktory.

Celkově je Elephone P8000 díky své hmotnosti 203 gramů a rozměrům zařízení 76,6 x 155,2 x 9,2 mm velmi příjemný a co je podstatné, díky struktuře na zadní části těla se velmi dobře drží v ruce. Zadní kryt je odnímatelný a umožňuje přístup k místu pro stadardní a micro SIM karty, jako i k místu pro slot microSD karty. Zadní kryt je poměrně tenký, ale zato packy, které ho drží u těla telefonu jsou velmi pevné. To způsobuje určitou nejistotu při jeho odnímání, protože musíte vyvinout trochu více síly. Ale nebojte se, pružnost krytu je dobrá. Sám jsem to dělal několikrát a bál jsem se, že zadní kryt zlomím. Nebylo tomu tak. Vše proběhlo bez problémů.

Displej

Elephone P8000 přichází s 5,5 palcovým IPS LCD displejem s rozlišením Full HD, což nás přivádí k hustotě pixelů 1920 x 1080. Displej vypadá fantasticky a nabízí vynikající reprodukci barev. Velmi mě překvapily dobré pozorovací úhly, a to hlavně při nedávném velmi slunném počasí. Musím zde napsat, že jsem displej na venkovním slunci opravdu docenil. Zkoušel jsem automatiku i manuálně nastavenou světlost displeje. Nakonec jsem zůstal u manuálně nastavené světlosti, ale ani automatika nezklamala. Co je příjemné, že displej má velmi dobrou zpětnou dotykovou vazbu, takže i na příkazy zadané velmi jemným a lehkým dotykem reaguje správně a bez zpoždění. Občas jsem měl pocit, že jsem se displeje ještě ani nedotkl a ten již reagoval. Displej je 5 bodový multi touch a má být údajně vodotěsný. Poněvadž máme telefon zapůjčený, vodotěsnost jsem opravdu nezkoušel. To nechám na vás. Pokud do toho někdo půjde, dejte nám prosím vědět, jak tento test dopadl. Jedinou nevýhodou je nemožnost ovládání displeje v rukavicích.

HW, OS a výkon

Výkon a práci pro Elephone P8000 odvádí osmi jádrový procesor MediaTek MT6753, postavený na architektuře ARM Cortex-A53 s taktovací frekvencí 1,3 GHz. A kdo zajišťuje grafiku? Je to samozřejmě tří jádrový grafický čip ARM Mali T720 MP3 s taktem 700 MHz. Toto se opravdu vidí málo kdy u telefonů v této cenové skupině. K tomuto si přidejte 3 GB RAM a 16 GB ROM. Uživatelská paměť je samozřejmě rozšířitelná pomocí microSD karty až o dalších 64 GB. Smartphone běží na systému Android 5.1 Lollipop. Nějaký problém se softwarem jsem vážně nezaznamenal. Kdo touží po informaci o kapacitě baterie, tak zde ji má. Baterie je typu Li-Polymer, je nevyjímatelná a její kapacita je 4.160 mAh.

Samozřejmě má tento telefon také snímač otisků prstů na zadní straně. Zapnul jsem ho v nastavení, vyzkoušel a zase vypnul. Proč? Protože jsem telefon testoval s dvěmi SIM kartami. Jednou soukromou a druhou firemní. V rámci připojení k firemnímu účtu pomocí chytrého telefonu má společnost, kde pracuji jistá bezpečnostní pravidla, týkající se ověření. Takže otisk prstů mi byl trochu k ničemu, protože tato pravidla nesplňoval. Každopádně, pokud používáte pro svou soukromou SIM kartu na svém telefonu jakýkoliv prvek ověření (PIN, gesto, atd.), věřte, že otisk prstů opravdu u P8000 funguje, jen si musíte dát pozor, aby snímač sejmul alespoň 70 % vašeho prstu (otisku).

Kombinace ARM CortexA-53 s grafickým čipem Mali T720 MP3, doplněná 3 GB paměti RAM byla schopna zvládnout většinu herních titulů, které jsou k dispozici na Google Play. Můžete se spolehnout na zábavu s takovými tituly jako je Rayman Fiesta Run, Angry Birds, Hvězdné války II nebo Benji bananas. Nesmíme ovšem zapomenout ani na náročnější hry, jako např. Dead Trigger 2, Asphalt 8: Airborne, GT Racing 2: The Real Cap Exp nebo Eternity Warriors 3.

Elephone P8000 jsem testoval za pomoci nejoblíbenějších benchmark aplikací a výsledky jsou následující:

Baterie a výdrž

Zde se dostáváme na tenký led, který tvoří zarputilí „pařani“ a lidé užívající telefon opravdu ke komunikaci a práci. Kromě standardního testu baterie pomocí PC Mark jsem rovněž zkoušel, jak dlouho telefon vydrží při mém běžném užívání. Bez mučení přiznám, že nejsem hráč her a to jak online tak offline. Nicméně jsem používal dvě SIM karty, dva gmail účty svázané s kalendáři, Twitter, Facebook, internetový prohlížeč Google Chrome, hudební přehrávač a běžné SMS nebo MMS. Na datech jsem fungoval v sítích 3G a 4G LTE, kdy má datová SIM karta je vedena u operátora T-Mobile. Jak to dopadlo? V neděli večer jsem nabil náš testovaný telefon a ještě ve středu odpoledne jsem s ním fungoval. Jak můžete vidět na screenshotu, ale také na výsledcích z PC Mark. Mimo jiné telefon podporuje režimy rychlého nabíjení (což mohu potvrdit) a spořič spotřeby baterie.

Konektivita a GPS

Komunikační rozhraní, umístěná v Elephone P8000, jsou typickým standardem pro tuto třídu telefonů. P8000 je vybaven bezdrátovým modulem Wi-Fi, Bluetooth, dvěma sloty pro SIM karty, GPS, microUSB portem v. 2,0. WiFi síťová karta pracuje ve standardu N a je stabilní. Bluetooth verze 4.0. Při použití aplikace Analyzer WiFi byla intenzita signálu z routeru při vzdálenosti 1 m -35 dBm, při vzdálenosti 6 m klesla na -55 dBm (nižší hodnota = lepší). Náš Dual SIM telefon samozřejmě zvládá duální pohotovostní režim. První slot podporuje standardní velikost SIM karty a druhý je určen pro microSIM. Telefon pracuje v rozsahu dvou typů sítí:

1/ FDD-LTE: band 3/7/20 (800/1800/2600), WCDMA: band 1/8(900/2100) a GSM: 3/5/8 (850/900/1800)

2/ TDD-LTE: band 41 (2500), FDD-LTE: band 2/4/7/17(700/1700/1900/2600), WCDMA: band 2/4/5(850/1700/1900) a GSM: 2/5/8(850/900/1900)

Musím potvrdit, že se svou datovou LTE kartou od společnosti T-Mobile jsem chytal a data stahoval v režimu 4G LTE naprosto bez problémů (tedy v místech, kde bylo pokrytí).

Hlasové hovory proběhly bez problémů a žádný z účastníků hovoru nezaregistroval špatnou kvalitu zvuku. Jak je na tom GPS? První spuštění GPS a jeho lokalizace trvala necelou minutu. Další test spuštění aplikace a opětná lokalizace GPS satelitů již byla otázkou pár vteřin. Takže se dá říci, že GPS přijímač v P8000 funguje velmi dobře. Výsledek si můžete prohlédnout níže na screenshotech, včetně trasy sledované pomocí aplikace Endo Mondo.

Fotoaparát

Elephone P8000 je dodáván s 13 megapixelovou Samsung 3L2 zadní hlavní kamerou s LED bleskem a 5 megapixelovým předním selfie aparátem. Bohužel, tato specifikace je ovlivněna cenou a G sítí. Nicméně mohu potvrdit, že hlavní zadní kamera je po dlouhé době tou, která reprodukuje skoro skutečné barvy a neutíká do modré, červené či jiné barvy. Všechny fotografie byly pořízeny v plně automatickém režimu bez jakýchkoliv foto aplikací. V rámci nastavení samozřejmě najdete – vyvážení bílé, různé expozice, rozlišení, režim scény, ISO (Auto, 100, 200, 400, 800, 1600) a třeba také nastavení pro panorama. Pomocí hlavní (zadní) kamery lze také nahrávat video v rozlišení FullHD 1080p s frekvencí třicet snímků za sekundu, které nevypadá vůbec špatně. I zde najdeme celou řadu nastavení, která lze využít.

Zvuk a multimédia

Náš smartphone si s multimédii poradil velmi dobře, stejně jako většina zařízení. Zvuk z reproduktorů je docela dobré kvality, ale na kvalitních sluchátkách jako mám já (celohlavové) je zvuk opravdu výborný. Audio formáty/kodeky, které běžně přehrajete jsou: AAC, AMR, eAAC+, MIDI, MP3, MPEG-2, WMA, WAV, … Co se týká videa, jde o: 3GPP, AVI, H.263, MKV, MP4, WMV, …

Závěr

Smartphone Elephone P8000 je telefon, kterému je dobré věnovat zvýšenou pozornost. Za rozumnou cenu dostáváte velmi kvalitní výdrž baterie, připojení k 4G LTE v České republice, opravdu dobrý displej a poměr cena/výkon. Mezi námi, ta mašinka mi opravdu přirostla k srdci. Co ovšem nemůžeme pominout je absence notifikačních diod. P8000 nemá jedinou notifikační diodu. Takže pokud jste v práci a máte vypnutý zvuk (protože zvukové notifikace nejsou problém, kromě stavu baterie), netušíte, zda se něco dělo či ne. Teď je jen na vás, zda je tento telefon to pravé pro vaši peněženku a vaše potřeby či ne. Já si ho užil a pokud budete mít dotazy, pište do komentářů nebo na naši Facebook stránku.

Za zapůjčení děkume e-shopu Coolicool, kde můžete v těchto dnech využít i slevový kupón „CZP8000„.