O mírných útrapách a vyjednávání jsem se zmiňoval v článku o zkušenosti s nákupem na Aliexpress, pravidelný čtenář www.GizChina.cz, jistě ví. Jedna z posledních vět ve článku zmiňuje jistou recenzi, referátu oné původně zatoulané Nubie Z5S Mini. Pojďme tedy zjistit, zda útrapy nakupování stály za to.

Krabička a obsah balení

Opravdu drobná, bílá kartonová krabička s efektivní červenou linkou protínající jí veprostřed s minimalisticky vyvedeným logem Nubia na vrchu. Horní část se sundavá směrem nahoru, až vykoukne červení ověnčená přihrádka, ve které telefon leží. A jak jej vyndat? Jednoduše přeci! Stačí zatáhnout ta lepidlem nepolepenou část ochranné samolepky, nalepené zezadu telefonu a přístroj je venku.

Po jeho vyjmutí je vidět nakreslená podobizna právě té placky, co jsme před chvílí vyjmuli, a dokonce jsou kolem ní i popisky, kterým rozumí ale málokterý evropan. Část s podobiznou se dá otevřít jako malá dvířka, skýtající po otevření pohled na dodané příslušenství: USB kabel, nabíječku se zdířkou pro onen kabel a dvě příručky, ve kterých si kromě telefonního čísla zrovna moc nepočtete.

DSC_1782

DSC_1783

Vzhled a design

Dostáváme k popisu, sice „jeden obrázek lepší tisíce slov“, přesto neuškodí malá vizuální exkurse v textové podobě.

Svými rozměry 135 x 66 x 7,6 mm dnes spadá Nubia Z5S Mini mezi průměrně velké přístroje, zato „tenkost“ se zastavila na výborném čísle. Snad jen ta výška by se mohla o pár milimetrů zmenšit, ale i tak zapadá do průměru 4,7“ telefonů. Váha 120g je opravdu muší a i díky jeho rozměrům Vám rozhodně kapsu u košile neutrhne.

Konstrukce a její popis

Telefon má odnímatelný zadní kryt, pod kterým se nachází slot na paměťovou kartu a micro-sim. Baterie je bohužel vestavěná a vymění Vám ji leda v servisu. Divný trend poslední doby. Kryt se z počátku jevil, když jsem si prohlížel fotky a videa, jako lesklý a to mi nepřipadalo jako příliš dobré řešení. Naštěstí tomu tak není, kryt je, abych tak řekl, ani lesklý, ale ani úplně matový. Definoval bych onen povrch jako „soft-touch“, ale ne jako klasický nástřik, ale vlastnost přímo plastu.

_DSC1704

_DSC1705

Kryt je nasazen pevně, nikde se neviklá, nehýbe a zároveň velmi dobře doléhá kolem všech součástí.

Ve pravé spodní části krytu je výdech poměrně povedeného hlasitého výstupu a ve stejné části je kolem rohu prolisek pro lehčí sundavání. Uprostřed je minimalistické a velmi podařené logo Nubia, v horní části se na nás kouká čočka fotoaparátu a jeho přisvětlovací dioda. Čočka je ověnčena červenou linkou, vypadá to na hliník, zatímco dioda má kolem sebe stříbrný kroužek.

Tlačítko zapínání se nachází napravo nahoře, má krátký chod a jistý stisk a je celkem dobře dostupné, ovšem mnohem raději bych jej viděl na boku. Nahoře se ještě nalézá 3,5mm jack na sluchátka.Na levém boku je kolébka hlasitosti, opět s krátkým a jistým chodem. Obě tlačítka jsou vyvedena v hliníku.

Další tlačítka jsou již senzorová a opravdu velmi efektní. Červené kolečko, které „dýchá“ je opravdu skvostným designovým prvkem, stejně jako dvě tečky místo šipky zpět (vpravo) a vyvolání kontextové nabídky (vlevo). Tlačítko „Home“ také slouží jako notifikační dioda při nepřečtených zprávách, hovorech a nabíjení.

DSC_1770
Kolem displaye je rámeček, který je nepatrně vyšší, než okolo displaye a chrání jej tak vůči poškození při položení položením displayovou stranou dolů.

K dispozici jsou také dva mikrofony, jeden hlavní a druhý pro redukci šumu.

Nad displayem samotným se nachází klasická senzorová výzbroj v prvé řadě s kamerkou pro videohovory, ale klidně si s ní vyfotíte i nějakou to „selfie“. Proximity senzor a light senzor jsou přítomni samozřejmě také.

Display

Přední plochu, jak jinak, zabírá 4.7“ 1280×720 HD IPS OGS IGZO display z dílen Sharp, který se vyznačuje výborným podáním barev s perfektní černou. Bohužel bílá barva je lehce do žluta, naštěstí se dá teplota barev pozměnit v nastavení. Čitelnost na přímám slunci otestována při příležitosti slunečného prvního jarního dnu a dopadla na výbornou. Tento skvost by měla chránit Gorilla, nebo alespoň její tvrzené sklo. Odezva na doteky je okamžitá a přesná. Celkově hodnotím zobrazovadlo jako velmi povedené, schopné konkurovat mnohem dražším modelům.

DSC_1772

DSC_1773

Hardware

V krásném těle silný duch. I tak by se dal charakterizovat vnitřek přístroje, který ukrývá pod kapotou sice postarší, ale stále výkonný čtyřjádrový Snapdragon S600 APQ8064 taktovaný na 1.7Ghz a protože výkonu není nikdy dost, sekundují mu 2Gb operační paměti. O grafickou část výkonu se stará Adreno 320. To by napovídalo výkonům HTC One, mající stejný čipset i grafický čip, kterých přístroj opravdu dosahuje.

Uživateli je nabídnuto 10Gb dostupné interní paměti z 16Gb proklamovaných (osobně jsem očekával alespoň 12Gb…), co ale potěší je přítomnost paměťové karty, moje 32Gb funguje bez potíží.

Výkon

Spojení výtečného procesoru a výkonné grafiky na papíru ještě nemusí zákonitě znamenat výkon reálný. Softwaroví inženýři se ale předvedli v opravdu výborném světle a odladěnost prostředí, o kterém budeme mluvit v jedné z dalších kapitol, je příkladná a srovnání snese s absolutní androidí špičkou v čele s Nexusy a výrobky značky Xiaomi.

Screenshot_2014-03-19-21-11-40

Standardně používané benchmarky AnTuTu, Quadrant a NenaMark 2 zvládl telefon bez jakéhokoli zaškobrtnutí.

Čísla, naměřená v aplikacích jsou:

  • AnTuTu: 25999
  • NeNaMark: 59,9fps
  • Quadrant: 10928

Čísílka jsou sice krásná, ale moc toho o plynulosti a opravdovém výkonu v aplikacích a uživatelském prostředí neřeknou. Plynule se tedy dostáváme k reálné zkušenosti a reálnému zjištění výkonu, prozatím ve hrách.

Real Racing 3: kromě menu, které se seká asi na všech telefonech, běží hra hladce, bez větších záškobrtů.

Dead Trigger 2: naprosto plynule na maximální detaily

Riptide GP2: taktéž na maximální detaily bez jakéhokoli sekání

The Room: zcela plynule a svižně

Deus Ex: The Fall: opět plynule a bez potíží

Temple Run 2: znovu bez jakéhokoli zasekávání

Uživatelské prostředí

Originální romka sice byla opravdu „vychytaná“ a perfektně odladěná, ale protože jsem tvor věčně nespokojený a Nubia má oficiální podporu MIUI, volba byla jasná od počátku. Po nahrání poslední dostupné verze MIUI 4.3.7. postavené na androidu 4.2.2. jsem se ocitl ve známém prostředí, skýtající výbornou odladěnost s velkými možnostmi customizace. Nebudu zde popisovat, jak se MIUI chová, nebo co dělá, proto opravdu jen ve zkratce.

Screenshot_2014-03-22-09-55-54

Uživatelské prostředí je opravdu výborně odladěno, na nějaké seknutí, nebo zaškobrtnutí narazíte opravu zcela výjimečně a téměř vždy se jedná o aplikace třetích stran, samotné UI je perfektně plynulé a jakákoli aplikace se spouští prakticky ihned.

 

Zvuk, připojení, konektivita

Přestože GPS nepoužívám, ke komplexnímu testu rozhodně patří, rozhodl jsem se vyzkoušet alespoň v diskusích několikrát spomínané Endomondo. Program GPS Status mi mimo jiné prozradil přítomnost satelitů s čísly 65-96 a ty patří ruskému navigačnímu systému Glonass, což není nikde ve specifikacích uvedeno, přestože Snapdragon S600Glonass podporuje, ale jedná se o velmi příjemné překvapení.
Díky této skutečnosti, je signál opravdu silný, v průměru 10-15 satelitů, a fix polohy je prakticky okamžitý, několik málo sekund i v modu letadlo, kdy se spoléhá pouze na GPS/Glonass satelity.
Funkce programu Endomondo jsem nijak moc nestudoval, pouze zapl, přihlásil se a spustil počítání v módu běhu (při jízdě autem) a po ručním změření vzdálenosti na mapě, mi vyšla stejná vzdálenost, takže program funguje za jedna.

Příjem mobilního signálu je dobrý, tam, kde jsem měl s HTC One X plno, mám plno i s Nubií, data stahuje stejně dobře, bez jakýchkoli problémů.
Síla wifi antény je na tom obdobně, plně srovnatelné s HTC One X, kde byl příjem výborný. Nubia dokonce chytá venku před domem naší wifi z pátého patra.
Bluetooth opět bez připomínek, funkčnost opět výborná, bohužel nemám bluetooth sluchátka abych vyzkoušel A2DP nebo jiné protokoly, ale předpokládám, že by rozhodně neměl nastat jakýkoli problém.

Připojení flešky přes OTG kabel také funguje bez problémů a po nainstalování aplikace pro správu NTFS disků, nebyl jakýkoli problém se čtením i zápisem ani u flešky naformátované na NTFS. exFAT sem nezkoušel, ale i tento formát by neměl být problémem.

Zvuk z hlasitého reproduktoru je klasicky „mobilní“, díky malé tloušťce a tím pádem bez větší ozvučnice je zvuk plošší, výšky nevýrazné, ale i hudbě i slovu je rozumět dobře. Celkově spadá zvuk do průměru.

Zvukový výstup do sluchátek je již jiná liga. Testováno se základním přehrávačem a posléze s PowerAmpem, který má dle mě, nejlepší výstup z přehrávačů na Android (vyzkoušel jsem jich odhadem 35) a sluchátky Audio-Technica FC707. Poslech probíhal vždy s vypnutými efekty a bez equalizeru.
Testované skladby jsou tyto:

Area Core – The end is near (.flac z CD)

Hentai Corporation – Equlibristic Brides (.flac z CD)

Floex – Precious Creature (mp3 320kb/s)

M83 – Midnight City (mp3 320kb/s)

Al Di Meola – Egyptian Danza (mp3 320kb/s)

Black Sun Empire – All is Lost (mp3 320kb/s)

Smokey Bastard – Cheer up love (mp3 320kb/s)

Nebudu zde rozepisovat, co v jaké skladbě zní nebo nezní, to si každý může poslechnout sám, ale výsledek poslouchání předčil moje očekávání. Kvalita výstupu z Nubie je vynikající, zvuk je plný, s jasně čitelnými pásmy. Basy jsou silné a celkem přesné, středům je dobře rozumět, přestože jsou mírně posunuty dozadu, výšky nejsou řezavé a poskytují dobrou čitelnost. Detaily jsou výborné, bez slévání zvuků, krásně oddělené. Celkově hodnotím výstup jako nadprůměrný. Hodnotit ve srovnání s HTC One X, které jsem měl před nějakým časem mohu říci, že Nubia hraje lépe. S čistým svědomím jej mohu doporučit i náročnějším posluchačům. Znamenitý výsledek!

Fotoaparáty

Jelikož mě focení celkem zajímá a nafotím toho poměrně dost, doufal jsem, že i Nubia mě uspokojí a bude fotit alespoň jako již několikrát spomínané HTC One X. Na One X jsem byl velmi spokojen s rychlostí focení jednotlivých snímků, v tom se mu může rovnat jen málokterý přístroj. Bohužel Nubia fotí standardním způsobem u telefonů a rychlost pořízení snímku je výrazně delší a občas jsou díky tomu rozmazané. Na druhou stranu, obrazová kvalita je rozhodně lepší, lepší dynamický rozsah, barvy, kontrast. Až příliš agresivní nastavování hodnoty ISO ale nedělá pěkné fotky za špatného osvětlení, naštští si ISO nastavuji výhradně sám. Detailů je na fotkách občas až překvapivě hodně, někdy by to ale chtělo lépe doostřit, šum se drží ještě v mezích.

Bohužel se nedá nastavit wide format 16:10 a a dá se fotit pouze 4:3. Rozlišení snímků se pohybuje od 13-ti megapixelů až po HD rozlišení 1280 x 720. Další nastavení zahrnuje možnosti jako HDR, manuální vyvážení bílé, ISO, zapnutí mřížky nebo zlatého řezu, detekce tváře, ukazatel naklonění telefonu, noční režim, GPS souřadnice a dokonce jde vypnout i zvuk zaostřování a spouště.
Efekty ala Instagram jsou také zastoupeny v podobě různých vinětací, Lomo, teploty snímku (jeden efekt je přeložen jako „upečený“ 😀 ).

Další efekty jsou již zajímavější. Patří mezi ně „Časový limit“, kdy se dá nastavit, po jaké době se snímky budou fotit. „Kombi“ zase kombinuje tři snímky do jednoho spolu s další kombinací efektů, je jich opravdu mnoho. Efekt „Trajektorie“ fotí pohyblivé objekty a z několika fotek je spojí v jednu, jistě znáte z telefonů Sony nebo Samsung. Samozřejmě je k dispozici také možnost jednoduše fotografovat panorama. Fotoaparát jako takový, je rozdělen na tři módy. První je „Auto“, kde si můžete nastavit ukládání fotek na kartu, nebo do paměti telefonu a vypntou/zapnout zvuk spouště a nastavení všech ostatních aspektů se nechá jinak na automatice. Mód „Pro“ pak už skýtá veškeré dostupné nastavené a konečně mód „Fun“, kde se nachází výše zmíněné efekty.

Možnosti videa jsou krapet ořezané, kvalita videa 1080p, 720p a 480p, možnost uzamknutí ostření, možnost vypnout/zapnout zoom při nahrávání a opět výběr úložiště.

Přední fotoaparát má rozlišení 5 magapixelů a pořizuje poměrně slušné fotky. Samozřejmě také záleží na objektu focení (který je v tomto případě mimořádně pohledný samozřejmě 😛 ).

IMG_20140320_194913

Výsledné snímky si prohlédněte v galerii. Na uloz.to jsem nahrál fotky v nezkomprimované podobě.

Baterie a pár slov závěrem

Vestavěná a uživatelsky nevýměnná baterie o velikosti 2000mAh sice netrhá rekordy, ale běžnou denní práci zvládne bez stresu až do večera. Půl hodina mobilních dat na internetu, půl hodiny hraní, stahování témat a FB na wifi, deset fotek, 15 minut hovoru a večer jsem odhadem na 35%, celkem standard bych řekl. Výdrž je rozhodně lepší, než u One X.

Můj osobní názor je ten, že telefon za svou cenu 275$ i s dopravou, nemá přímého konkurenta ani v jednom aspektu výbavy. Výkon výborný, odladěnost romky příkladná, oficiální podpora MIUI, fotoaparát, zpracování, display, zvuk do sluchátek a pro mě i design…vše je na opravdu velmi vysoké úrovni a mohu jej jen a jen doporučit, protože poměr ceny a nabídnutého výkonu je na špičkové úrovni.

Závěrečná tabulka s technickými specifikacemi:

OBECNÉ
Výrobce ZTE Nubia
Model Z5S Mini
Datum vydání v prodeji od prosince 2013
DISPLEJ
Velikost 4,7″
Rozlišení 1280 x 720
Ochrana  Corning Gorilla Glass II
Další OGS, IPS,IGZO
CHARAKTERISTIKA
OS Android 4.2.2
Chipset čtyřjádrový Qualcomm
CPU Snapdragon S600 APQ8064
GPU Adreno 320
RAM 2GB
Baterie 2000 mAh
Další sensory G, P, L, akcelerometr
FOTOAPARÁTY
Zadní
13-ti megapixelový
Video 1080p
Přední 5-ti megapixelový
PAMĚŤ
Vnitřní 16 Gb
SD card MicroSD až 32 GB
PODPORA
Dual-sim ne
WCDMA 2100 MHz
GSM 850/900/1800/1900 MHz
PARAMETRY
Velikost (mm)  135 x 66 x 7,6 mm
Váha (g) 120g
Barvy bílá, černá
INFO O NÁKUPU
Kde nakoupit
www.aliexpress.com
Cena 276$ / 5500Kč