Hodnocení recenzenta

Značka Realme se vrací do našich končit podařeným telefonem, kterému k prodejnímu úspěchu bude prozatím bránit vysoká cena. To se ale určitě časem změní.

8
x/10

Čínská značka Realme poměrně razantně, a nutno říct i úspěšně, vrthla do světa chytrých telefonů a příslušenství. Velkou popularitu si vysloužil model GT Master, nebo i celá řada Realme 8. Telefony nabízely neotřelý design a zajímavý poměr mezi cenou a výkonem. Jenže postupem času se tato značka ze světla ramp stáhla a dlouhou dobu nic moc zajímavého nepředvedla, až to vypadalo, že v Evropě skončí úplně. Teprve loňský Realme 12 Pro+ zase trošku vystrčil růžky a nyní to vypadá na návrat ve velkém stylu, který odstartoval podzimní Realme GT 7 Pro 5G, na nějž navazuje cenově výrazně dostupnější řada Realme 14 Pro. Jak si tedy povede vybavenější verze z této řady, napoví recenze Realme 14 Pro +.

BALENÍ

Telefon chodí na recenze Realme 14 Pro+ v sytě žluté krabičce, jejíž obsah nemůže překvapit. Je v ní vše, co tam být musí, tzn. dvě brožurky s dokumentací, trn na šuplík SIM karet, nabíjecí kabel s USB-A a USB-C koncovkami a šedý kryt z měkčeného plastu. Proč výrobce nezvolil raději průhledný kryt, který se pro tento telefon doslova nabízí, je trochu záhada…

RECENZE REALME 14 PRO+: DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

A proč se použití průhledného krytu nabízí? Odpověď je jednoduchá, jedná se totiž o první telefon, jehož záda obsahují termochromické složky barvy citlivé na teplotu. Při poklesu teploty pod 16 °C změní záda barvu z perleťově bílé na sytě modrou. Každopádně i bez této fičury vypadá telefon velmi pěkně a určitě je škoda ho schovávat do fádního krytu, byť je pěkně a kvalitně zpracovaný. Na vzhledu zad se podílelo severské designové studio Valeur Designers. Velmi vkusně je do zad začleněn modul hlavního fotoaparátu s výrazným nazlátlým prstencem v matném provedení. Škoda, že matný není také plastový rám telefonu. Jeho vysoký lesk je silným magnetem na otisky prstů.

Rozmístění tlačítek, šuplíku SIM karet, nabíjecího konektoru i mřížek reproduktorů najdete na obvyklých místech, zde výrobce nikterak neexperimentoval. Reproduktory jsou na spodní i horní straně, jejich prostorový efekt je tedy solidní. Totéž platí i pro zvuk, kterému úplně nechybí hluboké tóny a svým celkovým podáním rozhodně neurazí. Hlasitost lze vyhnat poměrně vysoko a ozvučit i velkou místnost. Slot pro SIM karty umožní použití dvou karet, nechybí však ani podpora pro eSIM. Velkým plusem těla je jeho odolnost dle stupně krytí IP66, IP68 i IP69. Telefon tedy má ustát ponoření do hloubky dvou metrů po dobu 48 hodin.

DISPLEJ

Jestliže záda telefonu zaujmou efektními barevnými proměnami, pak velkou parádu udělá i 6,83″ displej. Výrobce se chlubí jeho jemným zakřivením na všech čtyřech stranách, čehož si upřímně příliš nevšimnete. To už se ale nedá říct o pouze 1,6 mm tenkých rámečcích, souměrných po celém obvodu. Jedná se o AMOLED displej s maximální frekvencí 120 Hz a velmi příjemným barevným podáním. Maximální jas má lokálně dosahovat až 1 500 nitů, ovšem žádných HDR obrazových radovánek se nedočkáte. Výrobce evidentně šetřil na licenčních poplatcích, takže HDR video na YouTube či Netflixu si neužijete. Podstatnější ale je výborná čitelnost displeje za jakýchkoliv světelných podmínek. Frekvence stmívání dosahuje vysokých 3 840 Hz, změny jasu jsou tedy velmi plynulé.

Nativní rozlišení panelu činí 2 800 x 1 272 pc, v nastavení však můžete zobrazení snížit na  2 377 x  1 080 px a ušetřit tak trochu práce procesoru a tím i energie. Do displeje je integrovaná čtečka otisků prstů, které lze vytknout jen nepříliš šťastné umístění ve spodní části displeje. Její rychlost reakce a spolehlivost jsou ale příkladné, využít ji můžete také k měření srdečního tepu. Displej kryje tvrzené sklo Corning gorilla Glass 7i i ochranná fólie nalepená z výroby.

Displej samozřejmě podporuje režim Always-on. Ten může být aktivní stále i v předvolený časový interval. Zároveň lze nastavit jeho vypnutí, pokud telefon nehybně leží. Bohužel chybí možnost jeho stále aktivace při přijení nějakého oznámení. V praxi to znamená, že se displej na krátkou chvilku zapne, aby zobrazil notifikaci a po chvilce zase zcela zhasne. Abyste tedy viděli aktuální stav oznámení, musíte s telefonem pohnout.

RECENZE REALME 14 PRO+: HARDWARE A VÝKON

Srdcem telefonu je procesor Snapdragon 7s Gen3, který svým výkonem přesně sedí do střední třídy, kam patří i tento telefon. Obvyklé jsou také hodnoty pamětí – 12 GB RAM a 512 GB úložiště. Taková kombinace zajistí bezproblémový chod všech aplikací a výkon bude dostatečný i pro mírně náročnější hraní. Pro chlazení procesoru použil výrobce rozměrnou odpařovací komoru, jejíž účinnost mohu pochválit. I při delší zátěži zůstává telefon jen mírně zahřátý.

Pochvalu si ovšem telefon nevyslouží za použití USB 2.0 rozhraní na USB-C konektoru. Kopírování dat do telefonu nebo z něj trvá proto neúměrně dlouho. Příjemnější zprávy nabízí bezdrátová konektivita zahrnující dvoupásmovou Wi-Fi 6, všesměrové NFC a Bluetooth 5.2 s širokou podporou kodeků. Telefon si poradí se sluchátky využívající kodeky aptX, aptx HD i LDAC. Lokalizační technologie funguje taktéž na jedničku. Fix i přesnost pozice nabídne telefon naprosto ukázkově.

OPERAČNÍ SYSTÉM

Telefon dorazil s aktuální verzí androidu 15 s firemní nadstavbou Realme UI 6.0, která je, nepřekvapivě, téměř stejná jako Color OS 15 od Oppa či Oxygen OS 15 od OnePlus. Pokud tedy máte s těmito telefony zkušenosti, budete v Relme IU jako doma. Systém podporuje ovládání gesty, nechybí mu pokročilejší funkce AI pro výběr obrázků či textu zobrazených na displeji, poskytne sdílení souborů mezi aplikacemi pouhým přetažením i funkci plovoucích oken, kdy můžete mít aktivních více aplikací přes sebe, např. puštěné video na YouTube a zároveň prohlížet web či komunikovat přes messenger. K dispozici je také funkce Chytrý boční panel, ze kterého lze právě spouštět aplikace do plovoucího okna a do rozděleného zobrazení.

Velkým plusem systému je jeho perfektní sladění s hardwarem. Animace jsou příkladně plynulé, stejně jako spouštění či přepínání mezi aplikacemi. Počítejte také s tím, že  systém po prvotním spuštění budete muset vyčistit od předinstalovaných aplikací jako je Temu, WPS Office, ReelShort a jiné. Naštěstí lze tento balast standardně odinstalovat.

KAMERA

Fotomodul Realme 14 Pro+ zaujme na první pohled ne trojicí snímačů, ale trojicí LED blesků rozmístěných mezi čočkami. Rozdil mezi nimi je v teplotě barvy, tzn. studená bílá, přirozená bílá a teplá bílá. V aplikaci fotoaparátu si můžete výslednou teplotu barvy blesku nastavit. Totéž platí i pro jas, který lze nastavit ve čtyřech úrovních.

Foto výbava se stala jednou z nejdůležitějších vlastností převážné většiny telefonů a výrobci to dobře vědí. I proto zde najdete hlavní 50Mpx snímač Sony IMX896 s optickou stabilizací a PDAF ostřením, dále periskopický teleobjektiv s 50Mpx senzorem Sony IMX882 s 3× optickým zoomem a taktéž optickou stabilizací i PDAF ostřením. Širokoúhlý snímač s 8Mpx rozlišením nabídne 112stupňový úhel záběru. Přední kamera disponuje 32Mpx snímačem a úhlem záběru 90 stupňů.

FOTKY

Při focení máte k dispozici také dvojici výřezů, které simulují 2× a 6× zoom. V prvním případě jde o výřez z hlavního snímače, druhý pak z teleobjektivu. Hlavní snímač má barevné podání velmi přirozené a fotky vypadají pěkně i v počítači. Dynamický rozsah je dostatečný, poměrně slušně si poradí i s protisvětlem. Teleobjektiv na tom bohužel už tak dobře není, jeho barevné podání je úplně jiné. Při porovnání fotek pořízených 2× a 3× zoomem je rozdíl v barvách výrazně viditelný. Naštěstí jinak je kvalita fotek stále velmi dobrá, včetně detailů a ostrosti. Jedním z marketingových lákadel telefonu je funkce 120× SuperZoom. Vůbec se ale nesnažte ji použít, výsledkem je obrázek připomínající omalovánku.

Pokud budete fotit krajinu za horších světelných podmínek, kdy je vestavěný blesk už nepoužitelný, budete vcelku příjemně překvapeni kvalitou fotek hlavního snímače. Aplikace automaticky aktivuje noční režim s prodlouženou dobou závěrky a výsledek je velmi slušný. Fotky netrpí příliš na obrazový šum a jsou i poměrně ostré. Toto už neplatí při zoomování nebo použití teleobjektivu. Šum i neostrost jsou ve fotkách poměrně výrazné.

VIDEO

Při natáčení videa musíte počítat s tím, že použitý procesor si poradí nejvýše s 4K záznamem při 30 sn./s. Plynulejší video s 60 sn./s lze pořídit ve Full HD rozlišení. Naštěstí i v tomto rozlišení je aktivní elektronická stabilizace obrazu. Pokud byste ovšem při natáčení chtěli natáčet i prostřednictvím širokoúhlého objektivu, musíte se opět smířit s nižší plynulostí jen 30 sn./s. Pro běžné záznamy je obraz použitelný, na příblížení formou výřezu obrazu, tedy 2× a 6× zoom, ale raději zapomeňte. V těchto případech jde obrazová kvalita rapidně dolů i za dobrého světla.

BATERIE A VÝDRŽ

Stejně jako jiní čínští výrobci telefonů i Realme začíná osazovat své telefony moderními typy baterií. Energii Realme 14 Pro+ dodává křemíkovo-uhlíková baterie s nadstandardní kapacitou 6 000 mAh. Kromě této vysoké kapacity baterie zaujme podporou 80W nabíjení a dlouhou životností. Výrobce garantuje zachování 80 % její kapacity i po čtyřech letech používání telefonu, během kterého by mělo dojít k 1 600 nabíjecích cyklů. To by všem znamenalo, že budete nabíjet častěji, než jednou denně. Upřímně si neumím představit, kdo by takto dokázal telefon pravidelně zatěžovat. Výdrž je totiž velmi silnou stránkou telefonu. V oficiálních materiálech se uvádí výdrž 10 hodin hraní náročných her nebo 17 hodin přehrávání videa. Rozhodně to nejsou nadnesené hodnoty. Já jsem dosáhl na více než 16 hodin přehrávání videa při cca 50% jasu displeje a to ještě zbývalo 18 % kapacity baterie. Při běžném používání nesáhnete po nabíječce dříve, než za dva dny.

Jak už je dnes zvykem, nabíječku k telefonu si musíte dokupovat zvlášť a platí to i pro Realme. Abyste tedy plně využili 80W nabíjení, které dokáže baterii nabít do plna za méně než hodinu, budete se muset podívat po modelu s podporou SUPERVOOC nabíjení, což vás bude stát minimálně 800 Kč. Pokud se vám tyto peníze nebude chtít utratit, a zároveň již doma máte nabíječku podporující protokol QuickCharge, máte na půl vyhráno. 25W nabíječka Samsung dokázala ze zbývajících 15 % do plna nabít telefon za cca 90 minut, přičemž nabití na 95 % kapacity trvalo 60 minut. Vyzkoušel jsem i nabíječku podporující jen PowerDelivery a v tomto případě se doba nabíjení protáhla na těžce akceptovatelných 150 minut.

RECENZE REALME 14 PRO+: ZÁVĚR

Recenze Realme 14 Pro+ – jak to dopadlo? Jedná se z mého pohledu vydařený telefon, který nemá vyloženou slabinu. Pokud by se vám měňavá barevná varianta nezamlouvala, je k dispozici i klasická černá se zády z umělé kůže. Mezi silné stránky telefonu určitě patří displej s pěknými barvami a tenkými rámečky, odolné tělo, výborně odladěný software i velmi dobrá výdrž. Pokud máte k dispozici i adektvání nabíječku, přidejte si k plusům i rychlé nabíjení. Slabá místa, která tento telefon má, ale nejsou nijak zásadní. Předně jsou to zbytečně předinstalované aplikace a někomu může chybět bezdrátové nabíjení či již zmíněná rychlá nabíječka. Většina zájemců však minimálně pozvedne obočí při pohledu na cenovku. Doporučená cena 13 999 Kč je přinejmenším sebevědomá a telefon to v záplavě konkurence ve střední třídě nebude mít lehké. Pokud se vám telefon líbí, počkejte nějakou dobu, až cena klesne. Tipuji, že to nebude trvat úplně dlouho.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Realme.

Disclaimer: Některé společnosti, o jejichž produktech píšeme, nám mohou občas poskytnout kompenzaci, ale naše články a recenze jsou vždy našimi upřímnými názory. Další podrobnosti naleznete v našich redakčních zásadách.