Tak nám právě skončila oficiální online představovačka značky OnePlus a byly nám představeny jejich nové telefony řady OnePlus 8. Jako dlouholetý fanoušek těchto telefonů nám momentálně lehkou pachuť v ústech, protože ačkoliv se jedná o naprosto špičkové telefony (zejména v případě Pro modelu), tak už cena naprosto neodpovídá dávnému konceptu „zabijáka vlajkových lodí“. Stejně jako Xiaomi se prostě  a jednoduše dorovnali konkurenci i cenově a přišli o jednu z hlavních výhod. Ale vezměme to od začátku…

Na představovačce se nám předvedly jen modely OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro, takže nedošlo na očekávaný Lite model (neboli OnePlus Z). Firma hned zpočátku zdůraznila fakt, že všechny jejich telefony budou podporovat moderní 5G sítě, což je v našich končinách bohužel stále zcela zbytečná výhoda. Stejně jako deklarovaná revoluční dostupnost u amerického operátora Verizon. Takže našinec se musí prostě nechat ohromit samotnými telefony a ne omáčkou kolem. Nutno dodat, že zveřejněné parametry telefonů jsou zcela shodné s nedávným kompletním soupisem v našem článku.

 ‌

Jako první se na řadu dostal špičkový OnePlus 8 Pro a šel do akce pěkně zostra. Poměrně velký 6,78-palcový Fluid AMOLEDdisplej totiž má QHD+ rozlišení (3168×1440 pixelů) nebo 120 Hz obnovovací frekvenci. Samozřejmě i podporu HDR10+ a spoustu dalších vymožeností, včetně hodnocení A+ od renomovaných testerů DisplayMate. V levém rohu se pak v drobném „průstřelu“ schovává 16 Mpix selfie kamerka se senzorem Sony IMX471 a světelností f/2.45. A nepřekvapí ani čtečka otisků prstů přímo v displeji.

Výkon pak zaručí procesor Snapdragon 865 s 8 GB / 12 GB LPDDR5 RAM a 128 GB / 256 GB vnitřní UFS3.0 paměti. Baterie má velmi slušnou kapacitu 4510 mAh a dobijete ji pomocí Warp Charge 30T (5V/6A) skrze USB Type-C Gen 3.1 port. Premiéru pak slaví u značky bezdrátové dobíjení, které je se 30W velmi rychlé. Další novinkou je pak odolná certifikace IP68, po které fandové volali už velmi dlouho. Jinak pak třeba NFC čip, stereo reproduktory s Dolby Atmos, nový haptický motorek vibrací a spoustu dalšího. Vylepšení se dočká samozřejmě i systém Oxygen OS včetně nového tmavého režimu.

Fotografické vybavení zadního systému je na velmi vysoké úrovni a budu zvědav na testy DxOMarku. Hlavní 48 Mpix senzor Sony IMX689 má 7P čočky, světelnost f/1.78 a OIS/EIS, ale dojde i na druhý 48 Mpix senzor Sony IMX586 pro ultra-wide snímky se světelností f/2.2 a úhlem záběru 120°. Vše pak doplní 8 Mpix telefoto čočka s OIS a světelností f/2.44 nebo 5 Mpix čočka s barevným filtrem se světelností f/2.44. Případně ještě duální LED blesk. Telefon zvládne až 3x hybridní zoom a natáčení 4K videa se 60 fps.

Základní verze OnePlus 8 pak je na tom z velké části podobně, ale postrádá bezdrátové nabíjení nebo certifikaci IP68. Také Fluid AMOLED displej je menší se 6,55-palci, FullHD+ rozlišením ( 2400×1080 pixelů) a pouze 90 Hz obnovovací frekvencí. Procesor i kapacity pamětí jsou shodné, jen RAM je LPDDR4X. Kapacita baterie je také o fous menší se 4300 mAh. OnePlus se u OP8 hodně chlubili šířkou displeje, která je pouhých 72.9 mm, tloušťkou 8 mm a 180 g váhy. To je na tak velký displej velmi solidní.

Podstatně papírově slabší je také zadní fotoaparát, který si musí vystačit s trojicí senzorů. Hlavním senzorem je 48 Mpix Sony IMX586 se 6P čočkami, světelností f/1.75 a OIS. Sekunduje mu pak 16 Mpix ultra-wide senzor se světelností f/2.2 a úhlem záběru 116° nebo 2 Mpix makro čočka se světelností f/2.4. Žádný optický zoom v tomto případě není k nalezení. Takže slušný fotoaparát, který ale na špičku podle mého bude hodně ztrácet.

Telefony budou k dostání v některých zajímavých nových barvách, jako je třeba zelená Glacial Green pro oba modely, modrá Ultramarine Blue u Pro verze, nebo všemi barvami hrající Interstellar Glow u základní varianty. Telefony už jsou také hned v předobjednávkách na oficiálním obchodě a dostupné by měly být velmi brzy.

 ‌

Na závěr jsem si samozřejmě nechal ten zásadní zádrhel, který pro českého zákazníka má ještě jeden hezký extra kopanec mezi nohy. Ceny jsou dle předpokladů na poměry OnePlus astronomické a základní OnePlus 8 s 8GB+128GB přijde na 719 euro. Což je ještě o 20 euro více než v sousední německé mutaci obchodu (nebo i dalších zemích). Důvod mi zcela uniká a rozhodně se pokusím zjistit proč. Za 12GB+256GB variantu si pak připlatíte na 819 euro a nová barva Interstellar Glow je právě jen v této konfiguraci.

Panenky se nám pak protočí při pohledu na ceny OnePlus 8 Pro, protože základní 8GB+128GB verze je za 919 euro a psychologickou bariéru pak prolomí 12GB+256GB verze za 1019 euro. Což je při současném kurzu lidových asi 27.350 korun českých… Potud tedy OnePlus jako dostupná značka, protože v podstatě dorovnali předpokládané české ceny Xiaomi Mi 10 Pro (tedy jsou o fous levnější) nebo i Huawei P40 Pro (!!!)¨. To je pro dlouholetého fanouška opravdu hořká pilulka a osobně něco podobného vysázet na dřevo rozhodně nehodlám.