Hodnocení recenzenta
Xiaomi mělo vždy silné zastoupení kvalitních telefonů v nižších cenových vodách. A i když má Xiaomi Redmi Note 5 chyby, přes které se mi těžko přecházelo, za své peníze se jedná rozhodně o dobrou koupi. Skvělá výdrž na nabití, dobrý fotoaparát, výborná konstrukce a opravdu pěkný vzhled díky velkému 18:9 displeji udělá své.
Do středního proudu se konečně dostávají telefony, které dávají najevo svou technologickou vyspělost už při prvním pohledu. Řeč je samozřejmě o full-size displeji, který pokrývá téměř celou přední stranu a má velmi malé rámečky na všech stranách. Takový je právě Xiaomi Redmi Note 5, který má moderní 18:9 displej a dává ostentativně najevo, že i za málo peněz může být hodně parády na první pohled. Jak ale telefon vypadá a funguje na druhý pohled? To prozradí dnešní recenze Xiaomi Redmi Note 5. Za zapůjčení patří dík xm.cz!
Balení
Na oranžovo-bílou krabičku jsme si u Xiaomi už zvykli, i když balení z recyklovaného papíru mi přišlo originálnější a ekologičtější. Podlouhlá krabička ukrývá podlouhlý telefon, nabíječku, kabel a celkem překvapivě i gumové pouzdro, aby se vám telefon hned nepoškrábal. Samozřejmostí je návod a další brožurky.
Nic víc v balení není, nicméně poměrně nízká cena to ani neumožňuje.
Design a zpracování
Dalo by se říct, že žádný z produktů Xiaomi, ať už se jedná o telefon, sluchátka, kabely, netbooky a další, nemá žádné větší konstrukční problémy a ani Redmi Note 5 žádným takovým neduhem netrpí. Xiaomi se dává velmi záležet na tom jak a z čeho své produkty vyrábí.
Hliníková konstrukce je bez sebemenšího zaváhání vysoko nad konkurenty ve stejné cenové hladině a spíše atakuje telefony dvojnásobné ceny. Slícování skla fotoaparátů, předního skla, plastových brad antén i tlačítek je naprosto ukázkové. Za konstrukci si Xiaomi zaslouží jedničku.
A nejen díky konstrukci vypadá Xiaomi Redmi Note 5 skvěle. Jeho displej s rozměrem 5,99″ a dnes již ne tak neobvyklým poměrem stran 18:9 dává jasně najevo, že nejen na první omak ale i pohled dokáže přitáhnout davy.
Z fotek je patrné, že jsem k recenzi dostal modrou variaci ze třech dostupných barev: zlaté, černé a právě této kovově modré. Opravdu líbivá barva, která se dokonce i takovému milovníkovi černé, jakým já sám jsem, líbí. Je ale škoda, že krycí sklo displeje není vyvedené v černé, protože bílé barva rámečku kolem displeje opticky zvětšuje a bílá s kovově modrou nejdou z mého pohledu příliš k sobě.
Záda telefonu jsou z větší části z hliníkové slitiny, která je sice příjemná na dotek, ale klouže jako úhoř. Dodávané gumové pouzdro je opravdu nutností už kvůli větší výšce telefonu. Vlevo nahoře je čočka fotoaparátu složeného ze dvou objektivů a přisvětlovacího LED blesku. Kousek pod ní je čtečka otisků a ve spodní třetině zad jsou certifikační značky a logo.
Spodní brada, která již není kovová, ale plastová, nabízí 3,5 mm jack, hlavní mikrofon, hlasitý reproduktor a MicroUSB. Ano, čtete správně, Xiaomi nasadilo do telefonu v roce 2018 MicroUSB. Pro mě je tohle věc, přes kterou už „vlak nejede“ a za to si Xiaomi odnese ode mě opravdu velký otazník a velký černý vykřičník.
Horní brada, která je také plastová, je osazena módním doplňkem v podobě iR diody a sekundárním mikrofonem.
Levá stana telefonu nabízí prostor pouze pro kombinovaný slot pro 2x NanoSIM nebo 1x NanoSIM + MicroSD paměťovou kartu. Slot je skvěle zapracován do těla a krytka sedí přesně s povrchem.
Pravá strana již celkem tradičně skýtá místo pro obě mechanická tlačítka telefonu. Nahoře kolébka hlasitosti a pod ním zapínací tlačítko. Obě musím pochválit za příkladné zpracování, které si nezadá s tím nejlepším, co jsem měl v rukou. Opravdu parádní hmatová odezva, velmi jistý stisk, jaký bych rád viděl u všech telefonů. Umístění tlačítka pro zapínaní je také dobré, padne přesně na palec. Kolébku hlasitosti bych ale raději viděl na levé straně telefonu, přece jen je telefon poměrně vysoký a nahmatání tlačítka ještě tak blízko u zapínacího není úplně nejkomfortnější. Slícování tlačítek je stejně příkladné, jako je jejich stisk.
A nakonec přední strana telefonu, která je hlavním tahounem, poskytuje prostor pro 5,99″ IPS displej s poměrem stran 18:9 a FullHD+ rozlišením 1080×2160 pixelů. Jako obvykle si zaslouží vlastní kapitolu, kde se jeho kvalitám budu věnovat. Pod displejem bychom marně hledali nějaká tlačítka, ta jsou pouze na displeji a ani tam nemusí být…ale o tom až v jedné z dalších kapitol. Nad displejem se nachází sekundární kamerka, sluchátko, proximity senzor a senzor okolního světla. Naštěstí se nezapomnělo ani na příjemný detail v podobě bílé notifikační LED.
Rozměry telefonu jsou 158,6×75,4×8 mm s trochu vyšší váhou 181 gramů.
Hardware
Je pouze málo telefonů Xiaomi, které by neměly čipset od Qualcommu a ani Xiaomi Redmi Note 5 není výjimkou. Pod kapotou mu tepe srdce Snapdragon 636, tedy 4×1,8 GHz + 4×1,6 GHz s jádry Kryo 260 vyrobené 14nm litografií. Tomu sekunduje grafický čip Adreno 509, který slibuje 10% nárůst výkonu proti čipu použitému ve Snapdragonu 630 a 4 GB operační paměti RAM. Interní úložiště má kapacitu 64 GB a komu by snad nestačilo, může využít jeden slot v šuplíku kombinovaného slotu místo jedné z NanoSIM. Xiaomi Redmi Note 5 je tedy vybaven hybridním slotem pro 2×NanoSIM nebo 1×NanoSIM + 1×MicroSD kartu.
Potěší použití iR diody, se kterou můžete ovládat různou domácí elektroniku.
Zkratky jako LTE, GPS, Glonass, Bluetooth 5.0 nebo čtečka otisků asi již nikoho nepřekvapí. LTE, které bylo častým důvodem svárů, je plně zastoupeno pro používání v našich končinách.
Trochu zamrzí absence NFC čipu, který poslední dobou využívá stále víc bank pro účely placení na bezkontaktních terminálech.
Displej
Hlavním tahákem Xiaomi Redmi Note 5 je rozhodně displej, který je v módním stylu posledních měsíců dlouhý jako „šála strejdy Váni“. Nově používaný poměr stran 18:9 a rozlišení FullHD+, tedy 1080×2160 pixelů se již objevuje i v nižší střední třídě. Xiaomi se samozřejmě nemůže nezúčastnit takovéto soutěže a vyslalo na trh papírově poměrně silného konkurenta v podobě Redmi Note 5. Samotný displej je 5,99″ velký a typu IPS. Papírově se tedy jedná jednoznačně o tahák. Jenže praxe ukazuje jeho ne zrovna malé nedostatky, které člověk zpozoruje až při používání a hlavně při srovnání s ostatními telefony.
Mluvím hlavně o barvách a kontrastu displeje. Jsem sice zvyklý na saturované barvy AMOLED displejů, ale i po přímém srovnání s dalšími IPS panely je zelená extrémně desaturovaná, stejně jako modrá a částečně žlutá barva. Rozdíl je opravdu velmi výrazný a ani možnost nastavit v Nastavení jiný mód displeje problému nijak nepomůže. To ubírá displeji opravdu hodně z hodnocení, protože korektní zobrazování barev je jeho hlavní náplní.
Na druhou stranu můžu rozhodně pochválit rozsah jasu, který stačil i na poměrně silné květnové slunce a neměl jsem problémy telefon ovládat ani na přímém slunci. A noční brouzdání různými kouty internetu je také v pořádku, oči vás rozhodně bolet nebudou.Takže technické věci typu digitizér, čitelnost nebo rozsah jasu jsou jako vždy v podání Xiaomi skvělé, ale saturace barev a kontrast je opravdu mizérie. Snad se to spraví buďto s nějakým budoucím updatem, nebo revizí samotného displeje.
Pozorovací úhly displeje jsou z lepších mezi IPS panely, takže nějakou distorzi barev můžete očekávat až v extrémních náklonech.
Co se týče použití rozlišení „pouze“ FullHD+ 1080×2160 pixelů, tak to je i při velikosti displeje 5,99″ naprosto dostačující. Neobjevil jsem nic, co by panel nedokázal zobrazit korektně, nebo kde by byl snad byl vidět rastr.
Menší výtku bych měl k digitizéru, který chvílemi nefungoval k mé úplné spokojenosti, jak to na telefonech Xiaomi bývá zvykem. Občas snímal doteky celkem nepřesně a špatně se na něm psalo, jindy bylo zase vše v pořádku. Opět budu doufat v opravu s nějakou z budoucích aktualizací.
Systém – MIUI 9
Když se řekne Xiaomi, pravděpodobně se vám vybaví jejich upravený systém Android s názvem MIUI. Redmi Note 5 je samozřejmě plnohodnotné Xiaomi, které disponuje nadstavbou MIUI 9.5. Ta dovoluje opravdu velké možnosti úprav systému, používání témat a na stovky drobností, které v čistém Androidu nenajdete. Podhoubí celého MIUI v Xiaomi Redmi Note 5 tvoří nejnovější Android 8.1 Oreo, což je nejnovější běžně dostupná verze systému. To není u Xiaomi příliš obvyklé, protože většinou mají vyšší verze systému zpoždění. Na druhou stranu to vyvažuje častá aktualizovanost MIUI.
Systém jako takový má asi pouze jednu novou „vychytávku“, která by stála za zmínku v záplavě funkcí. Tím je možnost nepoužívat klasická ovládací tlačítka Domů, Zpět a Nedávné, jak jsme zvyklí již několik let s několika málo drobnými úpravami. Gesta, která jsou převzatá víceméně z iPhone X (který je zase přebral z Nokie N9 a ta je zase přebrala z Palm Pre…ale to je už historie) jsou velmi intuitivní. Tahem z levé nebo pravé strany dovnitř se aktivuje gesto „zpět“, tahem od spodního kraje je gesto „domů“ a tím samým tahem, jen se zastavením na konci tahu, se aktivuje nabídka nedávných aplikací. Gesta jsou skvěle zapracována do systému a nikdy se mi nestalo, že by systém gesto nerozpoznal. Navíc se jedná o velmi návykovou záležitost, kterou s okamžitou platností nutně potřebuji na všech telefonech (stejně jako jsem to měl ve své době s Nokií N9).
Pokud jste přece jen větší „konzerva“ a máte raději tlačítka, není problém je na displeji zobrazovat.
Co se odladěnosti systému týče, tam jsem narazil na pár zaváhání a ne zcela plynulé animace přechodů a otevírání/zavírání aplikací. Což mě posléze provázelo celým systémem a zrovna u Xiaomi jsem toho svědkem snad možná dokonce poprvé. Ale vzhledem k tomu, jak se Xiaomi dokáže postarat o své telefony, budou takovéhle drobnosti v cukuletu vyřešeny.
Někoho by mohlo zajímat, jak si vlastně systém a aplikace poradily s ještě ne tolik rozšířeným poměrem stran 18:9. Inu, poradily, naprostá většina bez chybičky vyplnila veškerý nabídnutý prostor a některé měly vespodu černý pruh. Ale nestalo se mi, že by jakákoliv aplikace měla nějaké problémy například s ovládáním nebo správným zobrazováním obsahu.
Baterie a výdrž
Pod kovovými zády se ukrývá relativně velká baterie s kapacitou 4000 mAh. Papírově vypadá kombinace 6″ FHD+ displeje a 4000 mAh baterie relativně v pořádku, asi se nebude jednat o nic moc extra. Nicméně praxe ukazuje, že optimalizace MIUI není přece jen tak špatná a v realitě se dá dostat na opravdu solidní čísla.
Přestože jsem telefon používal některé dny opravdu intenzivně, protože testování GPS, hodina a půl volání, poměrně dlouhá prokrastinace na sociálních sítích a celkově hraní si s telefonem je poměrně náročné, nikdy mě nenechal na holičkách a statečně držel až do pozdních večerních hodin. A většinou mu zbýval ještě dostatek šťávy na další den, pokud jsem se trochu uskromnil.
Běžně se dá dostat na 6-7 hodin OST, což by mělo opravdu stačit téměř každému uživateli. A pokud by se snad telefon vybil v průběhu dne, nastupuje na řadu rychlé nabíjení se standardem QC3.0.
Čtečka otisků
Poslední móda „bezrámečkových“ telefonů přesouvá praktické čtečky otisků na záda přístrojů a Xiaomi Redmi Note 5 k nim patří také. Tato se nachází uprostřed v horní třetině, vlastně přesně tam, kde bychom ji i potmě hledali. Její umístění i hmatové odlišení od okolního povrchu je velmi dobré. S nasazeným gumovým krytem je to samozřejmě ještě lepší.
Softwarová výbava zahrnuje nezbytnou nabídku funkcí v přední řadě s odemykáním telefonu, placením v Google Play nebo uzamknutím aplikací. Je vcelku škoda, že systém nedokáže pracovat s gesty na čtečce otisků. Telefon je totiž poměrně vysoký a stáhnutí notifikační lišty by jistě bylo daleko příjemnější právě přes čtečku, než se natahovat až úplně na vrch displeje.
Trochu mě zarazila nepřítomnost odemykání telefonu obličejem, ač má telefon nejnovější systém jak MIUI, tak Android. Zrovna u telefonu se čtečkou na zádech by se tato funkce dost hodila. Takže doufejme, že přijde v jedné z dalších aktualizací.
A teď dost možná k tomu nejlepšímu na celém telefonu – rychlost a přesnost čtečky. Oboje je jedním slovem fantastické. Stačí velmi letmý a lehký dotek nasnímaného prstu a telefon se bleskově odemkne. Že by čtečka nezaregistrovala otisk a správně jej nerozpoznala byla vždy moje vlastní chyba, čtečka je opravu téměř neomylná. Bravo Xiaomi, za čtečku máš u mě opravdu příjemné plus!
Výkon
Nedávno testované Xiaomi Mi Note 3 je osazeno o trochu výkonnějším čipsetem z dílen Qualcommu, Snapdragon 660. Dnes testované Xiaomi Redmi Note 5 má místo srdce Snapdragon 636, nástupce modelu 630. Tomu sekunduje grafický čip Adreno 509 a 4 GB operační paměti RAM.
A i tentokráte se jedná o tu samou situaci, kdy benchmarky ukazovaly čísla spíše v nižších částech žebříčků, ale realita ukázala, že to jsou opravdu pouze čísla.
Protože ať jsem trápil telefon čím jsem chtěl, za všech okolností šly všechny hry naprosto čistě a plynule a i na tak relativně levném telefonu není problém „pařit“ cokoliv, co je na Google Play.
A ani při hraní se telefon nijak nezahříval, nebyl o mnoho teplejší, než moje dlaň.
Konektivita, volání a GPS
Už přítomnost Snapdragonu 636 dává tušit, že všechno bude v pořádku. A papírový předpoklad se vyplnil do posledního písmene.
Polohování s podporou GPS a Glonass probíhalo naprosto bez problémů. Fix polohy byl v řádu maximálně 20 sekund i v městské zástavbě a navigace městskými uličkami byla přesná a zcela bezproblémová.
Volání v síti operátora O2 probíhalo bez jakýchkoliv komplikací. Síla signálu se mi zdála při porovnání s vlastním OnePlus 5 totožná. Nebudete mít tedy žádné problémy se dovolat tam, kde je i málo signálu.
Co se týče ostatní konektivity, tak kromě NFC, které chybí, má Xiaomi Redmi Note 5 WiFi, Bluetooth 5 a iR diodu. Ani jedno nevykazovalo jakékoliv deviace a síly příjmu signálu byly v pořádku i v místech, kde je většinou signálu poskrovnu.
Fotoaparát a video
Ani Xiaomi Redmi Note 5 se nevyhnuto nutné módě v podobě dvou objektivů. Hlavním snímačem je Samsung S5K2L7 s rozlišením 12 MPx s objektivem f/1.9 a sekundární je 5 MPx s objektivem f/2.0. Už z použitých čísel lze odvodit, že efekt, který bude sekundární snímač mít, je pouze vytvoření „bokeh“ efektu u focení portrétových fotek. Respektive fotek, kde uživatel požaduje extra rozmazané pozadí. Přední kamerka má rozlišení 13 MPx a světelnost objektivu f/2.0.
Jak mám ve zvyku, začal bych popisem aplikace. Ta se už ustálila ve své podobně několika posledních verzí systému MIUI a ač k ní mám výhrady (listování nabízenými módy fotoaparátu), pro základní focení je vlastně docela v pořádku. Poměrně zamrzí vidět v manuálním režimu pouze možnost zvolit vyvážení bílé a hodnotu ISO. Několik dalších hodnost v podobě úpravy EV, času uzávěrky nebo manuálního zaostřování by se občas hodilo. Telefon totiž nefotí vůbec špatně a v rukou zkušených by se mohl proměnit v docela obstojný nástroj.
Tím se dostáváme k další záležitosti a tou je samotná kvalita fotek. Xiaomi Redmi Note 5 je poměrně levný telefon a nelze od něj požadovat nějaký extra kvalitní výstup, ale za své peníze dokáže vyfotit i celkem složité scenérie s ledovým klidem. Ano, ve fotkách se rozhodně objevuje více šumu, než je třeba a ani zaostření není nejlepší, ale barevnost fotek a jejich celkové vyznění podle mě překonávají cenovou škatulku, kam je Xiaomi Redmi Note 5 zařazeno. I dynamický rozsah čipu není špatný, většina fotek, kde je potřeba vyvážit velmi světlá a zároveň velmi tmavá místa, dopadla nad očekávání dobře.
Již celkem tradičně musím pochválit focení panoramat, stačí pouze plynule přejet telefonem po scenérii, kterou chcete pořídit a máte hotovo. Software skvěle skládá všechny fotografie, bez přechodů a bez jakýchkoliv aberací.
Zaostřování je opravdu rychlé a bezproblémové, a to i ve špatných světelných podmínkách.
Snímky pořízené v noci nebo za šera mají poměrně hodně šumu a detailů samozřejmě také ubývá, ale pořád se nejedná o nijak hrozné výsledky a není potřeba ani nějak extra pevnou ruku.
Xiaomi Redmi Note 5 nepodporuje optickou, což je ale ve vodách, které začínají kolem 5000 Kč, zatím nemyslitelné. Elektronická stabilizace přítomna je, její aktivace rozhodně hraje ve prospěch kvality záznamu.
A teď přijde něco, co jsem nenapsal opravdu velmi dlouhou dobu. Odhadem bych si tipl, že kolem 4 let, co jsem na Gizchina.cz. Video, které Xiaomi Redmi Note 5 nahrává není věru špatné. Maximální rozlišení je dostatečných FullHD 1080p, tedy 1080×1920 pixelů, sice tedy pouze se třiceti snímky za sekundu, ale konečně se mi zdá, že po letech letoucích je použitelný jak obraz, tak zvuk ve videu. Zkoušel jsem natáčet akustický koncert (nenápadná reklama) a Xiaomi ho dokonce nahrálo tak, že jsou slyšet všechny nástroje i vokály. Že by se opravdu blýskalo na lepší časy u Xiaomi a mé neustálé kritiky na tento dlouhé roky neřešený neduh? Hurá!
Zvuk
Jak je obvyklé posledních pár let, hlasité reproduktory už dává opravdu málokdo jinam, než je spodní hrana telefonu. A nejinak je tomu i u Xiaomi Redmi Note 5, který jej má na pravé straně. Výstup mě celkem mile překvapil, zvuk z něj vychází čistý, dobře srozumitelný a když na to přijde i dostatečně hlasitý.
Zvuk do sluchátek, který obstarává čip od Qualcommu, je přesně takový, jaký by člověk čekal. Nejedná se o nic extra, ale určitě dokáže uspokojit většinu posluchačů i s kvalitnějšími sluchátky. A může se jednat o kterákoliv sluchátka, Xiaomi Redmi Note 5 totiž disponuje klasickým 3,5 mm jackem.
Závěr recenze Xiaomi Redmi Note 5
Hodnocení? Hodnocení je vždy těžké a málokdy se sejde recenze s ohlasy veřejnosti. A u Xiaomi Redmi Note 5 to bude extra složité. Telefon má totiž mnoho nedodělků a zbytečných chyb, ale na druhé straně má opravdu nízkou cenovku a některé silné stránky, které pomyslný jazýček vah dokážou vychýlit na druhou stranu.
Jako první z mínusů bych určitě vypíchl použití MicroUSB konektoru. To je pro mne věc, kterou můžu opravdu stěží přehlédnout. Dále je to saturace barev displeje a zvláště modrá a zelená, ty jsou extra desaturované a ani nastavení na teplé tóny nebo vyšší kontrast s nimi téměř vůbec nehnulo. Lehčí vrásky na čele mi dělal chod systému, který rozhodně nebyl tak plynulý, jak jsem za roky s Xiaomi zvyklý a když mi začaly padat aplikace, už jsem celkem znejistěl.
A na druhé straně spektra, tam, kde jsou klady, se jich najde několik opravdu silných. Výdrž na jedno nabití je skvělá, čitelnost displeje venku, skvělé zpracování, (pro někoho) systém MIUI, solidní fotoaparát a po několika letech dokonce i zvuk ve videu. A celkově vypadá Xiaomi Redmi Note 5 na první pohled skvěle, jeho displej s poměrem stran 18:9 přece jen udělá hodně parády.
Takže doporučit nebo nedoporučit? Ale nakonec musím říct, že i když mě pár věcí štvalo, doporučím. Cena prostě udělá své a za 5000 Kč dostanete opravdu vybavený, skvěle vypadající a výkonný přístroj.
Pro všechny zájemce, kteří by si Xiaomi Redmi Note 5 chtěli pořídit, můžete zabrousit na e-shop Xiaomimobile.cz, kterým patří dík za zápůjčku telefonu!