Po delší době jsem dostal do ruky další Zopo, jde o „vylepšený“ původní model ZP1000, který v České republice díky své ceně příliš neexceloval. Nová revize Zopo ZP1000S však nabídne za menší peníze podobné parametry, pojďme se na Zopo ZP1000S podívat podrobněji.

Balení

Zopo mělo vždy pěkné krabičky, černo-modrá kombinace je slušivá. U modelu ZP1000S však výrobce vsadil ne na klasickou krabičku s víčkem, ale na vysouvací šuplík do strany. Stačí zatáhnout za malé poutko na straně a violá, telefon.

Vrchní semišová vanička drží samotný telefon, pod ní je poměrně hodně místa na příslušenství. To se skládá z nabíječky, datového kabelu, sluchátek a dokonce ochrannou fólií a hadříkem. Samozřejmě jsou přítomny nějaké ty papírové návody a záruční list.

Návod mě celkem potěšil (tedy ne že bych nevěděl co se kde odendavá, ale pro méně znalé uživatele) ovšem překvapením bylo, když na obrázku bylo naznačeno, jak sundat zadní kryt a baterii, který je na ZP1000S napevno…jednalo se o návod pro jiný model (ZP998)  🙂 Snad se nikdo nebude pokoušet kryt sundat, aby si nový telefon hned nezničil.

Popis přístroje

Telefon je k nerozeznání od staršího modelu, jedná se o totožný přístroj. Jak vidno, dostal jsem tmavě modrou barvu k testování, k dispozici bude i bílo-zlatá. Vybraný odstín modré není příliš nápadný, na Zopo ZP780 (recenze) byla barva výraznější a zajímavější.

Jako vždy začněme zadním krytem, který je rozdělej na střed a horní a spodní okraj. Příliš nechápu toto rozdělení, protože jak střed tak vršky jsou plastové a antény mohou být tedy kdekoliv. Kdyby byl zadní kryt jako celek, vypadalo by to dle mého názoru mnohem lépe.

Na horní straně je čtvercová čočka fotoaparátu, vedle něj dioda a sekundární mikrofon. Ve střední části se nenachází kromě loga ZOPO nic a až na spodní „bradě“ je perforace hlasitého reproduktoru.

Horní hrana má na starosti 3,5mm jack, spodní pak USB konektor a hlavní mikrofon. Na levé boční hraně je zdířka pro šuplíček, jež pojme dvě simkarty. Jednu Micro a jednu Nano.

Pravá strana pak skýtá prostor pro obě dvě fyzická tlačítka, nahoře kolébka hlasitosti a pod ním on/off/sleep/wake up. Tlačítkům bych vytkl trochu nižší dráhu stisku, jinak jsou pevně vsazena, neviklají se a jsou celkem dobře umístěna.

Přední strna je jako vždy okupována rozměrným displayem, v tomto případě 5″ HD panelem. Ve vrchní části se nachází skupina prvků v čele se sluchátkem, sekundární kamerou a senzorem přiblížení. Naspodu jsou tři bíle podsvícená androidí  tlačítka Menu, Home a Zpět, která jsou však velmi slabě podsvícena.

Zopo ZP1000S se nevymyká standardním rozměrům 5″ telefonů z Číny, jeho rozměry jsou 144 x 72 x 7,2 mm a váha činí 150 g.

Hardware

Hardwarově se ZP1000S odlišuje od staršího „neeSkového“ modelu velikostí integrované paměti. Původní model měl 16Gb, novější má již příjemnějších 32Gb. Další, a bohužel nepříznivou změnou, je nahrazení poměrně výkonného procesoru MTK6592 za low-mid endový MTK6582, jedná se tedy o degradaci z původního modelu.

Procesor tedy zastupuje model MT6582 z dílen MTK, v roli grafického čipu obvyklý Mali-400, 1Gb ram a zmiňované 32Gb interní paměti. Bohužel slot pro MicroSD karty není přítomen, což ale z části kompenzuje interní paměť. Display o velikosti 5″ disponuje HD rozlišením, ten si ovšem zaslouží samostatnou kapitolu. Zadní fotoaparát s rozlišením 14 megapixelů je velmi pravděpodobně interpolován z 8 megapixelů a možná i 5 megapixlového čipu. Přední kamerka má rozlišením 2 megapixely. NFC ZP1000S nemá, kdo by jej ale v této cenové kategorii očekával, že? Potěší přítomnost FM rádia a OTG.

Zopo má dokonce dva mikrofony, jeden hlavní a druhý sekundární odrušovací, milé překvapení.

Díky přítomnosti MTK6582 také chybí podpora evropského LTE.

Display

Přední stranu okupuje 5″ IPS display s HD rozlišením, který musím chválit. Jeho podání barev si nezadá z dvojnásobně drahými přístroji, stejně jako čitelnost na přímém slunci, která je výborná . A to display ani nemá OGS! Za vynikající čitelnost může z části také vysoká svítivost panelu, která opět snese srovnání se špičkovými displeji zavedených výrobců jako LG nebo JDI.

Barvy jsou syté, nepřepálené, bílá barva lehce sklouzává do fialové, ale to je vidět pouze při přímém srovnání. Poměrně dobré je i podání černé. Co mě ale nenadchlo, je nestejnoměrné podsvícení ve vrchní části panelu .

Jas, který se dá ovládat pouze manuálně, je na nejnižší nastavení stále poměrně intenzivní a noční „internetování“ není nejpříjemnější. Display reaguje na veškeré povely přesně, „ghost touch“ se tentokráte nekonal.Přestože panel nedisponuje FullHD rozlišením, nezaznamenal jsem žádný problém s rastrem, ani při brouzdání internetem, naopak jsem raději, protože se pozitivně podepsal na výdrži, ale to až v jedné z dalších kapitol. Krycí sklo by mělo být Gorilla Glass 3, jeho poškrábání by tedy mělo být poměrně obtížné.

Výkon

Ač má ZP1000S horší SoC, než jeho předchůdce, musím říci že mě velmi mile překvapil herní výkon, Ale nejprve syntetické benchmarky (bohužel tentokráte bez screenshotů, pravděpodobně jsem je vymazal bez zálohy):

AnTuTu V5.1: 18006 bodů

Herní testy:

GTA III: lidově řečeno „na plné kule“ čistě a bez sekání s občasnými FPS dropy, které však neovlivňovaly herní zážitek

Real Racing 3: Hra si nastavila střední nebo vysoké nastavení (spíše vysoké podle zrcátek) a hra jede plynule i s dalšími 20-ti auty na trati.

Dead Trigger 2: na nejvyšší nastavení občas FPS drop, avšak do hraní nijak negativně nezasahoval.

Celkově musím prostě chválit, na tak „nevýkonný“ procesor i grafický čip je hraní na ZP1000S opravdu velkým překvapením a a zaslouží si veskrze kladné hodnocení.

Android OS

Asi se budu opakovat, ale Zopo má opravdu stejné romky snad na všech telefonech, tudíž pro inspekci UI Vás odkáži na jednu ze starších recenzí nějakého Zopo.

Jediné co mi chybí, je možnost změny motivu uživatelského rozhraní, aplikace Témata z nějakého důvodu chybí.

Vanilla Android prostě funguje dobře i na nepříliš výkoném hardware, což se opět potvrzuje. UI se neseká, vše jede plynule a čistě.

Oproti minulým modelům Zopo přibylo několik možností gest na vypnutém display, jde především o DT2W, tedy dvojité poklepání pro probuzení přístroje, dlouhým tahem odspodu nahoru se dá telefon odemknout. Swipe doleva přehodí hudbu o jednu zpět, swipe doprava zase o jednu vpřed. Samozřejmě jsou přítomna „písmenná“ gesta, kdy „C“ spustí fotoaparát (Camera), „M“ hudební přehrávač (Music) a několik dalších. Povětšinou gesta fungovala dobře, v kapse se mi telefon neodemykal ani nerozsvěcel, ovšem někdy projela nějaká ta „dvojka“ procesorem a ať jsem klapal nebo swipoval jak chtěl, nic se nedělo.

Zamrzí nepřítomnost ROOTu, Zopo jej u novějších modelů již neprování standardně, takže případní „rootovači“ si jej budou muset provést sami (na svou vlastní zodpovědnost).

Fotoaparát

Ach ten zpropadený fotoaparát…tato stať bude opět poměrně krátká, protože výsledky jsou tristní. Snímky, které Zopo produkuje se hodí možná na „fejsbůček“, slévání detailů u objektů v dálce je naprosto nechutné a zrna je tam pro tři kurníky slepic. Nedejbože fotit nějakou scénu třeba ve tmavém pokoji, protože přisvětlovací LED o síle dvou a půl nemocné světlušky, nemá šanci pomoci. Na druhou stranu video má poměrně solidní zvuk a je schopno zaznamenat i hlučnou ulici (s Fordem Mustang).

Zopo opět použilo standardní aplikaci pro focení, nijak se neliší od té, co byla v ZP780 nebo ZP980. Nabízí tedy mnoho možností úpravy snímků před focením. ISO, kompenzace blikání, expozice, různé filtry atd. a oddělené tlačítka pro focení a video.

Výsledky si prohlédněte v galerii:

Zopo ZP1000S – Testovací video:

Zvuk

Je nesmysl čekat od levného telefonu nějaký dedikovaný DAC a proto ZP1000S žádný nemá. Používá standardní DAC, který je v MTK6582. Nemá příliš smysl rozebírat jeho kvality, jsou totiž podprůměrné. Velmi chybí spodní basové pásmo a je slyšet obrovská mezera mezi středobasem a tím nejspodnějším basem, kdy telefon nezná nic mezi. Ostatní frekvence na tom nejsou tak špatně, středy by mohly být jasnější a výšky by nemusely tolik „řvát“. Doporučím tedy pouze nenáročným posluchačům.

Hlasitý reproduktor není bohužel hlasitý, podprůměrná hlasitost a průměrný zvuk.

GPS, konektivita a volání

Global Positioning System – Ani tentokráte se bez pomoci dat operátora nebylo MTK schopno fixovat svou polohu, po deseti minutách hledání a nenalezení ani jednoho satelitu, jsem raději test ukončil. A pomocí a-gps už telefon registroval nějaké satelity a nedlouho poté se i „chytil“. Nastoupil jsem tedy do auta, vypnul data a čekal, jak se GPS bude chovat. Signál si jakž takž telefon udržel, horší to bylo s přesností a místo po cestě, jsme jeli okolostojícími domy a poli. Na navigaci tedy nemohu doporučit.

Konektivita v podobě WiFi, Bluetooth a signálu operátora byla na průměru, všechny tři technologie fungovaly dobře, bez výpadků se standardní silou příjmu signálu. Kvalita hovoru je na průměru taktéž, sluchátko hraje poměrně dobře, mohlo by být jasnější, druhá strana slyšela také dobře i díky odrušovacímu mikrofonu.

Standard v podobě LTE bohužel ZP1000S nemá, což je bohužel častý nedostatek čínských přístrojů. Ostatní protokoly příliš nepřeskakovaly, signál si držel standardní příjem, neměl jsem tudíž žádný problém s připojením.

Baterie

Baterie byla pro mne překvapením, 2100mAh nevypadá příliš slibně, ale praxe ukázala, že tři a půl hodiny on-screen-time není pro Zopo nic těžkého a celý den se s ním dá v klidu přežít ještě s přebytkem nějaké energie v baterii. Ani náročnější testovací cyklus Zopu nevadil a hodina a půl na datech, dvě hodiny WiFi, 20 minut GPS, poslech hudby kolem hodiny a půl, něco málo fotek a celkově hraní si s telefonem zvládlo ZP1000S od 6:30, kdy jsem telefon sundal z nabíječky, až do  šesté hodiny večerní, kdy se vracím domů, s nějakými 35-30% nabití. Což považuji na danou kapacitu baterie, velmi jasný display a MTK procesor jako velmi solidní výkon!

Česká recenze Zopo ZP1000S – Závěr

Zopo ZP1000S je trochu rozporuplné, díky nefunkční GPS a fotoaparátu, ovšem kompenzace v podobě displeje, baterie, ROM, herního výkonu a hlavně ceny jistě přitáhne zákazníky. Aktuálně je cena nastavena na velmi příjemných 5000-5300Kč, což je rozhodně příjemnější, než sice výkonnější, ale mnohem dražší a starší model ZP1000 za bratru 7000Kč. Tudíž Zopo ZP1000S doporučím těm, kteří nefotí a nenavigují, ale chtějí dobrý herní výkon, výborný display a solidní výdrž na jedno nabití.

Za zapůjčení Zopo ZP1000S děkujeme oficiálnímu zastoupení firmy Zopo pro český trh www.zopomobile.cz

Disclaimer: Některé společnosti, o jejichž produktech píšeme, nám mohou občas poskytnout kompenzaci, ale naše články a recenze jsou vždy našimi upřímnými názory. Další podrobnosti naleznete v našich redakčních zásadách.