Hodnocení recenzenta
Realme svůj návrat na náš trh myslí opravdu vážně. Další podařený telefon, se kterým tentokrát cílí na mladé hráče mobilních her, je zde. Výrobci se opravdu povedl a těžko u něj hledat slabá místa.
Realme se po poměrně dlouhé době hibernace snaží dobýt ztracené pozice, takže nelení a v poměrně rychlém sledu přichází s dalšími telefony řady Realme 14. Před pár týdny jsem měl možnost vyzkoušet velmi podařený model Realme 14 Pro+ a nyní na něj navazují modely nižší střední třídy Realme 14T a Realme 14 5G. A právě druhý jmenovaný nám dorazil do redakce k vyzkoušení. Jak si tedy povede telefon, kterým výrobce míří na mladé hráče, se dozvíte v následující recenze Realme 14 5G.
RECENZE REALME 14 5G – BALENÍ
Doba, kdy bylo součástí balení všemožné příslušenství, je dávno pryč. V zářivě žluté krabičce proto najdete nezbytnou dokumentaci, trh na šuplík SIM karet, nabíjecí kabel s USB-A a USB-C koncovkami a silikonové pouzdro s poloprůhledným efektem.
RECENZE REALME 14 5G – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ
Hned na úvod je potřeba říct, že telefon je dostupný ve třech barevných provedeních, přičemž to nejatraktivnější bude stříbrné, pojmenované Mecha Silver. Vzhled tohoto modelu doplňují oranžové prvky a atraktivní potisk. Další verzí je usedlejší Storm Titanium s kouřovým nádechem a poslední pak je čistě dívčí provedení Warrior Pink zaslané k vyzkoušení.
Tělo telefonu je kompletně plastové s matnou povrchovou úpravou, za což výrobce velmi chválím, otisky prstů na takovémto povrchu jsou daleko méně viditelné. Certifikace IP66, IP68 a IP69 proti vniknutí vody a prachu rozhodně za pochvalu stojí také.
Co už potěší méně, je poměrně ostrá hrana mezi zády a rámem, takže se telefon v jedné ruce nedrží příliš pohodlně. To ale kompnezuje dodané pouzdro. Rozmístění všech hardwarových prvků se drží zaběhnutých zvyklostí, zde vás tedy nic nepřekvapí. Na spodní i horní straně najdete průduchy pro stereo reproduktory, s jejichž projevem jsem byl velmi spokojen. Maximální hlasitost sice není nejvyšší, ale jejich celkové zvukové podaní je nadstandardně dobré a poradí si i s hlubšími tóny.
Záda telefonu jsou příkladně rovná s minimálně vystupujícím modulem fotoaparátu, do kterého výrobce umístil kruhové LED světlo pojmenované Victory Halo. V nastavení mu lze přiřadit různé funkce, např. simuluje dnes už nepoužívanou notifikační diodu. Jeho hlavní funkcí je ale synchronizace s vaší herní aktivitou. Může tedy různě pulsovat, nebo se rozsvítí, pokud vyhrajete nějaký mač.
Přední strana patří 6,67″ displeji, jehož rámečky jsou tak akorát tenté, jen ne zcela symetricky. Na spodní straně je rámeček viditelně širší, ničemu to ale extra nevadí. Výrobce nepoužil žádnou verzi tvrzeného skla, takže je jen nanesena ochranná folie, bohužel z toho nejlevnějšího ranku. Velmi rychle se upatlá a prsty po ní nekloužou tak hladce, jak by mohly.
DISPLEJ
Úhlopříčka 6,67″, AMOLED panel s rozlišením 2 400 x 1 200 px, 120 Hz obnovovací frekvence a 600 nitů maximálního celoplošného jasu, toť strohý výčet parametrů použitého displeje. Z parametrů nevyčtete, že se jedná o panel s velmi příjemným podáním barev, se kterým nebudete muset dál vůbec nic dělat. Samozřejmě, pokud nemáte potřebu mít barvy výrazně sytější. Parametry ale prozradí maximální jas 600 nitů, což na dnešní dobu opravdu není mnoho a na přímém slunci toho proto na displeji moc neuvidíte. Naopak potěší velmi nízký minimální jas, který oceníte při nočním použití.
Stejně jako u Realme 14 Pro + i zde výrobce neinvestoval do licencí na podporu HDR obsahu, takže sice mezi podporovanými formáty najdete HDR10 i HLG, ale on-line obsah se vám s vysokým dynamickým rozsahem nepřehraje a mně se jej nepodařilo vyloudit ani u lokálně uložených videí. Displej podporuje AOD režim, ovšem stejně jako u Realme 14 Pro + nezůstane aktivní při přijetí notifikace, ale po krátké chvíli zhasne.
Čtečka otisků prstů umístěná pod displej funguje spolehlivě i rychle a dokáže i měřit srdeční tep. Bohužel je opět umístěná příliš nízko, což ergonomii ovládání příliš nepomáhá. Celkem šikovná je funkce pro rychlé spouštění aplikací a funkcí aplikací při potažení prstu z místa čtečky hned při odemknutní. Jen to chce trochu cviku, protože pohyb po odemčení musíte provést velmi rychle, jinak se telefon jen odemkne.
HARDWARE A VÝKON
Použitý čipset bude nejspíš důvod, proč po tomto telefonu sáhnete. Jedná se o vůbec první telefon na světě osazený nejnovějším čipsetem Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 vyráběný 4nm výrobním procesem u TSMC, což přineslo navýšení efektivity a samozřejmě i výkonu. Za tím však nestojí jen špičkový výrobní proces, ale také procesorová jádra založená na architektuře ARMv9:
- 1 × Cortex-A720 s frekvencí 2,3 GHz,
- 3 × Cortex-A720 s frekvencí 2,2 GHz,
- 4 × Cortex-A520 s frekvencí 1,8 GHz.
Vůbec poprvné v této řadě procesorů najdete jednotku pro lokální běh systémů generativní AI. Zájemci o tento telefon však nejvíc ocení nárůst grafického výkonu o 29 %, jež se tak velmi přiblížil výkonu o třídu vyššímu čipsetu Snapdragon 7s Gen3. V benchmarku Antutu se skóre GPU vyšplhalo na 185 tis. bodů, což je jen o necelých 15 tis. bodů méně, než poskytl uvedený čipset v Realme 14 Pro +.
Procesoru sekunduje 8GB nebo 12GB RAM typu LPDDR4X a nerozšířitelné 256GB úložiště. Bezdrátovou komunikaci zajistí Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, kterému nechybí pokročilé kodeky aptX HD, LDAC či LHAC. Jako obvykle si musím postěžovat na absenci USB 3.0 rozhraní a tudíž pomalé kopírování dat z a do telefonu. Naopak velmi potěší rychlost a přesnost lokalizačních technologií zastoupených v plném rozsahu.
Dlouhé a nerušené hraní vám kromě moderního čipsetu zajistí také jeho chlazení pomocí rozměrné odpařovací komory. Její použití je opravdu znát a telefon zůstává mírně zahřátý i po delší době hraní. K nižšímu zahřívání navíc přispívá i možnost tzv. bypass nabíjení, kdy energie z nabíječky nemíří do baterie, ale rovnou se spotřebovává hardwarem.
OPERAČNÍ SYSTÉM
Prostředí telefonu se téměř neliší od Realme 14 Pro +, jedná se o Android 15 s nadstavbou Realme UI 6.0. Pro systém platí stejné plus i mínusy, tzn. je příjemně svižný a odladěný s možností využití AI, plovoucí okna aplikací, ovládání gesty atd. Stejně tak počítejte s tím, že výchozí sestavení systému přichází s velkým množstvím předinstalovaného balastu v podobě her a aplikací, které nemusíte vůbec využít. Naštěstí je lze odinstalovat.
Jelikož telefon míří na mladé hráče, musí se tomu přizpůsobit i některé části jeho nastavení. Vedle možnosti úprav LED světla Victory Halo máte k dispozici i nástroj GT Boost, který umožní provádět různá nastavení telefonu, aniž byste museli opouštět hru. Zobrazí se v plovoucím okně přetažením od okraje obrazovky. Nástroj umožní např. rychlé přepínání výkonnostních profilů, upravit jas, blokovat oznámení a hovory, zapnout napájení bypassem, udělat snímek obrazovky, nechat zobrazené informace o systému – FPS, vytížení CPU a GPU.
KAMERA
Stejně jako u jiných telefonů zaměřených na hry nemůžete počítat s nadstandardní fotovýbavou, platí to bezezbytku i pro tento telefon. K dispozici máte jen hlavní 50MPx snímač a přední 16MPx selfie kamerku. Hlavnímu snímači nechybí elektronická stabilizace, fungující jen při Full HD záznamu, který lze pořizovat s rychlostí až 60 sn./s. Video ve 4K lze pořizovat jen při 30 sn./s. Výrobce se pochopitelně chlubí použitím AI pro vylepšení snímků. Jak moc mluví pravdu, těžko říct, podstatné jsou výsledky, které hovoří ve prospěch telefonu. Snímky mají za dobrého světla nespornou kvalitu. Pochvalu si snímač zaslouží za dynamický rozsah, prokreslená jsou stinná místa a zároveň nedochází k přepalování jasných částí scény. S detaily i ostrostí snímků budete určitě spokojeni. Barvy jsou sice mírně přesaturované, ale zase líbivé.
Dech snímači dochází při úbytku světla, zejména tedy v noci a nepomůže ani automatické zapnutí nočního režimu. Veškeré detaily jsou pryč s slévají se do neostrých omalovánek. Potěší alespoň minimum obrazového šumu.
Video nabídne taktéž velmi slušnou obrazovou kvalitu. Elektronická stabilizace funguje velmi dobře, přesto se při natáčení za chůze drobných trhání obrazu nevyhnete. Pro vlogy bude rozhodně potřeba sáhnout po gimbalu.
BATERIE A VÝDRŽ
Jestliže je telefon zaměřený na mladé uživatele a hraní her, musí mít velkou baterii. A Realme 14 5G ji má, 6 000mAh rozhodně patří k nadstandardní kapacitě a navíc podporuje 45W nabíjení. Adekvátní nabíječku pochopitelně k telefonu nedostanete. Podle výrobce baterie vydrží až 10,5 hodiny hraní či 17,5 hodiny přehrávání videí z YouTube. Tyto hodnoty rozhodně nejsou nadsazené. Při přehrávání videí jsem se k avizované hodnotě při 50% jasu displeje opravdu přiblížil. Přehráváním videa uloženého v telefonu se hravě dostanete přes 20 hodin. Reálná výdrž pochopitelně závisí na skutečném kažododenním využití. I při náročnějším stylu mladých hráčů nebude dvoudenní výdrž nereálná, bez hraní her se dostanete ke třem dnům.
Na celkovou výdrž má ovšem vliv ještě tzv. bypass nabíjení, kdy energie do telefonu teče mimo baterii a je přímo spotřebovávána jen samotným hardwarem. Výhodou je jednak nižší zahřívání a také zvýšení životnosti samotné baterie. Rychlost nabíjení jsem vyzkoušel s běžnou 25W Quick Charge 3 nabíječkou, s níž doba nabíjení ze zbývajících 18 % do plna trvala cca 75 minut.
RECENZE REALME 14 5G – ZÁVĚR
Po kladném hodnocení Realme 14 Pro+ si pro něj určitě dokráčí i Realme 14 5G. Telefon plní přesně to, co slibuje a výrazné chyby se mu obloukem vyhnuly. Ke konstrukci i zpracování nelze mít výtky. Výkon je díky modernímu čipsetu více než dostatečný a ostudu si neutrhnete ani pořízenými snímky. Výdrž na baterii vám udělá radost také. Herní funkce převzaté od výrazně dražších konkurentů jsou pak příjemným bonusem navíc. Drobnou výtku si tedy zaslouží jen slabší jas displeje, jinak se ale jedná o opravdu velmi dobře navržený a vyvážený telefon, kterému navíc nepodrazí nohy ani cena. Za paměťovou verzi 8/256 GB zaplatíte 8 499 Kč, o pětistovku navíc si výrobce řekne za verzi 12/256 GB. Do konce května ovšem platí zaváděcí akce, která vám obě verze o 1 000 Kč slevní.
Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficálnímu zastoupení značky Realme.