Průzkumy za poslední tři roky ukázaly, co zákazníci chtějí nejvíce od výrobců chytrých telefonů. V drtivé většině vyhrála výdrž baterie nebo jinými slovy větší kapacita baterie. Není žádným tajemstvím, že akumulátory ve velkém množství moderních telefonů prostě nemohou držet krok s technologickými i softwarovými novinkami, které do nových telefonů výrobci neustále přidávají. A je jedno, zda jde o nové čtyř, šesti nebo osmi jádrové procesory nebo displeje s čím dál větším rozlišením až po 2K nebo 4K, nová síťová připojení či jiné komponenty a aplikace. To všechno zvyšuje nároky na baterie v telefonech, které, byť prodělávají obrovské technologické změny, nemohou držet krok s výše popsaným trendem především high-endových přístrojů.
Chcete-li telefon se slušnou výdrží a velkokapacitní baterií, řekněme od 4.000 mAh a více, dostanete od svého či konkurenčního operátora velice krátký seznam přístrojů, které toto splňují. Přesto takových přístrojů, ač se to nezdá, není úplně málo. My jsme pro vás připravili seznam a krátké porovnání 45 čínských smartphonů, které by vaše požadavky mohly splnit. Jistě by se našly další přístroje, ale my jsme se zaměřili na ty čínské a náš seznam určitě nebude konečný. Každopádně ty hlavní modely a značky, včetně novinek, jsme snad vybrali všechny. A které modely v následujících tabulkách uvidíte:
Amoi M1, Bluboo X550, Coolpad 1S, Coolpad Halo, Doogee S6000, Doogee Titans2 DG700, Elephone P4000, Elephone P5000, Elephone P6s, Gionee M2, Gionee M3, Gionee M4, Gionee M5, Gionee V183, Gionee V185, Gionee V188, Huawei Ascend Mate7, Huawei P8 Max, Innos D6000, Leagoo Lead 7, Lenovo A5000, Lenovo K80, Lenovo P70, Lenovo P70-t, Lenovo P780, Lenovo P90, Lenovo S860, Lenovo Vibe Z2 pro, Mlais MX Base, Oppo R7 Plus, TCL P618L (Life+), Tengda 02, Tengda A9910W, Tengda G8000, Tengda G8800, THL 4000, ThL 4400, THL 5000, THL 5000T, Umi Cross, Vivo X5 Max Platinum Edition, VKworld VK6050, ZTE Nubia W5, Zte Nubia X6 a ZTE Nubia X8.
Předem chci upozornit, že jsem záměrně nepoužíval při porovnáních parametr ceny. Je to dáno jednoduchou záležitostí. Dnes si můžete čínské telefony opatřit z různých zemí a různých e-shopů a tudíž se ceny mohou velmi lišit. Nicméně si myslím, že najít ceny pro jakýkoliv model telefonu není v dnešním internetovém světě žádný problém.
Takže pojďme k samotným grafům a informacím:
1/ kapacita baterie
Kapacita baterií námi vybraných telefonů se pohybuje od 6.050 do 4.000 mAh. Přitom telefonů se 4.000 mAh baterií je hned 17, následuje pět přístrojů s pětitisícovou baterií a následně po dvou přístrojích má baterii s kapacitou 6.000, 5.200, 4.500, 4.200 a 4.100 mAh.
2/ typ baterie
Ruku v ruce jde s kapacitou baterie také technologie, a to jaký typ baterie výrobce používá. V našem případě je vidět, že 32 modelů používá Li-Pol baterie a zbylých 13 telefonů používá Li-Ion baterie.
3/ chipsety a procesory
Na rozumné nakládání s energií, uloženou ve vaší baterii, má vliv samozřejmě také chipset a samotný procesor ve spojení s grafickým procesorem GPU. Jak to tedy vypadá u našeho vzorku 45 přístrojů si můžete prohlédnout přímo v excelové tabulce, kterou si můžete stáhnout a odkaz na stažení najdete na konci našeho článku. V tomto grafu si můžete prohlédnout, jak to vypadá s počty jader u našeho vzorku telefonů.
4/ RAM & ROM
Pro mnoho uživatelů je kromě velikosti baterie také důležitým parametrem velikost RAM a ROM a samozřejmě možnost připojit nějakou microSD kartu. Jak si naše telefony stojí v těchto oblastech můžete vidět níže. Možnost připojení microSD karty najdete v již zmiňované excelové tabulce.
5/ velikost displeje
Všichni jistě víme, že velikost, rozlišení a typ displeje mají veliký vliv na výdrž baterie našeho telefonu. Který z našich telefonů má tedy největší displej v palcích vidíme na dalším obrázku. Rozlišení a typ displeje najdete opět v již zmíněné tabulce, kterou si samozřejmě můžete stáhnout.
6/ hlavní (zadní) kamera
Mezi další „žrouty“ baterie patří také hlavní kamera a její možnost rozlišení. Co výrobce, to jiný typ snímače, optiky a jiné rozlišení zadní kamery. I zde je to vidět.
7/ váha telefonu
Na závěr si ještě můžeme ukázat, jaký vliv může mít velkokapacitní baterie na celkovou váhu telefonu. Čím větší baterie, displej a tělo, tím logicky nabírají naše smartphony na váze. I zde vidíme poměrně velké rozdíly.
Daleko více informací najdete v naší excelové tabulce s názvem „Battery“, kterou si můžete stáhnout ze serveru Uloz.to na této adrese. Pokud máte excel rádi, nic vám nebrání vytvářet si kontingenční tabulky a porovnávat mezi sebou více parametrů naráz. Vaše zajímavé výsledky nám můžete samozřejmě poslat.