Zdravím všechny čtenáře u své další recenze telefonu Doogee. V minulých mých recenzích jste se mohli přesvědčit o kvalitách této značky a dnes jsem si pro vás připravil novinku Doogee DG310 Voyager 2. Je to levný čtyř jádrový telefon s pěti palcovým displejem. Tímto vás zvu ke čtení recenze.

První dojmy po vybalení (z) krabice

  • telefon je docela kompaktní, váha přijatelná
  • na telefonu je fólie s nepřívětivou strukturou, displej se ovládá velmi těžko
  • přední strana telefonu designově nijak nevyniká, další „bílá placka“
  • zadní strana telefonu je kopií Galaxy S5
  • potěšila sluchátka a náhradní fólie v balení

Balení

Doogee DG310 přišel v pěkné bílé krabičce. Překvapilo mne to, protože jsem zvyklý, že telefony z Číny jsou balené do krabic z recyklovaného papíru. Určitě je to změna k lepšímu, krabička mne o mnoho více zaujala, než ty z recyklovaného papíru.

Na vrchní straně se nachází fotografie, ukazující telefon v celé kráse. Po stranách jsou nápisy „VOYAGER 2“ a na spodní straně je psaná specifikace v několika světových jazycích, čeština chybí. Více vám poví fotografie.

View Gallery (3)

Balení obsahuje smartphone, nabíječku (USB kabel+adaptér), baterii, sluchátka, náhradní fólii, záruční list a návod, který neobsahuje český jazyk.

Design a konstrukce

Jak už jsem psal v prvních dojmech, design telefonu ničím nevyniká a telefon je taková ta klasická placka, alespoň ze předu.

Horní stranu zdobí nabíjecí konektor a audio jack

Na přední straně se nachází tři kapacitní tlačítka, mikrofon, kamerka, proximity senzor a reproduktor pro hovory.

View Gallery (2)

Na levém boku nalezneme ovládání hlasitosti.

Na pravém boku zase vypínací tlačítko

Zadní strana telefonu je specifická, jelikož je podobná jedné vlajkové lodi a výrobce ji „sprostě“ okopíroval. Ano, je to (velmi zdařilá) kopie krytu Galaxy S5 a nevím, jestli je to dobře, nebo naopak. Mně osobně se design Galaxy S5 líbí a zadní strana u DG310 mne potěšila. Pro někoho to může být spíše minus, že výrobce nepředvedl trochu své vynalézavosti. Jinak je zde 5MPx fotoaparát, blesk a reproduktor.

View Gallery (2)

Hardware

Telefon pohání čtyř jádrový procesor Mediatek MT6582 s taktem 1.3GHz, sekunduje mu 1 GB RAM. Paměť telefonu je 8GB, kterou můžete rozšířit paměťovými kartami Micro SD do velikosti až 32GB. Mezi další výbavu patří Wifi, GPS, Bluetooth ve verzi 4.0, FM rádio, senzor gravitace a proximity senzor. DG310 je dual-sim a samozřejmě podporuje české 3G sítě WCDMA. Chybí LTE, ale v této cenové kategorii je to pochopitelné. Zamrzí absence notifikační LED diody. Dodám, že baterie má kapacitu 2200 mAh.

Displej

Doogee DG310 je osazen 5″ palcovým displejem a tomu nemám co vytknout, ikdyž se nejedná o žádné QHD, Full HD ani HD, pouze o qHD, musím říci, že barvy jsou věrohodné a za co výrobce musím opravdu pochválit, je jas, ten se řadí do nadprůměru. V nastavení se nenachází další možnost úpravy barev displeje, ale nebral bych to jako minus v této cenové kategorii. Čitelnost na slunci je díky nadprůměrnému jasu velmi dobrá a taktéž pozorovací úhly jsou dobré. K čemu se musím vyjádřit a co vám možná zkazí požitek z displeje je jeho struktura. Nedovedu odhadnout, co výrobce použil jako krycí „sklo“, palec po displeji strašně těžko klouže a je to někdy až nepříjemné. Dokonce jsem přemýšlel, jestli se nejedná o plast nebo plexi sklo. Další možnost je ta, že na displeji byla taková nepříjemná fólie už od výroby a to „lepidlo“ z ní mohlo na displeji zůstat, ale po nějakém čase používání by se displej měl lépe ovládat. Kdo ví.

View Gallery (2)

Výkon

Jak jsem již psal, telefon pohání čtyř jádrový procesor od Mediatek, a to MT6582 s taktem 1.3GHz, sekunduje mu 1GB RAM. Na ovládání telefonu, brouzdání po internetu a hraní nějaké nenáročné hry to stačí, ale pokud hledáte stroj, na kterém si chcete zahrát náročnější 3D gamesy, hledejte jinde. Přikládám fotografie z různých benchmarků.

View Gallery (4)

Operační systém… gesta v hlavní roli

V telefonu se nachází Android KitKat ve verzi 4.4.2. Doogee aplikovalo svou klasickou podobu alá iPhone a prostředí je tedy velmi jednoduché. Nyní budu kritičtější, než doposud. U programování verze KitKatu pro DG310 byli autoři nejspíš opilí, protože tolik zbytečného balastu jsem u Doogee ještě neviděl. V systému najdete nejméně 3 klávesnice, 4 aplikace na gesta, dvě aplikace na spouštění svítilny, čínské obchody aplikací atd. Některé aplikace šlo naštěstí odinstalovat, ale i tak je jich tam více, než bylo třeba.

MT6582 s 1GB RAM, bohužel, nedostačuje na to, aby tento balast utáhl a reakce telefonu jsou pomalejší. Plynulost telefonu by mohla být taky lepší.

Další věc, které je v telefonu přespříliš, jsou gesta. Těch v telefonu najdete desítky, gesty můžete ovládat hodně věcí, ale nemůžete si navolit svoje zkratky. Chybí zapnutí displeje dvojitým poklepáním, a to už nechápu vůbec, protože toto gesto je, podle mne, nejvíce používané. Zhasnout displej můžete za pomocí gesta poklepáním kapacitního tlačítka „domů“, to funguje spolehlivě.

Jazyk telefonu je v češtině, ale hodně věcí je anglicky, hlavně nastavení a funkce, které Doogee implementovalo do systému.

Abych jen nekritizoval, tak vás potěším funkcí App Permision (práva aplikací), kde si můžete navolit, která aplikace bude/nebude v deep sleep a k jakým funkcím telefonu bude mít daná aplikace přístup.

Zabezpečení telefonu je na jedničku. V nastavení si můžete nastavit heslo na danou aplikaci a když ji otevřete, systém se zeptá na heslo. Funguje velmi spolehlivě a funkce má mnoho dalších možností nastavení. To vše bez aplikace třetí strany.

Musím ještě zmínit něco pro „fajnšmekry“. Nastavení pro vývojáře je velmi, ale velmi skromné a nabízí pouze funkci „ladění USB“.

EDIT: zaregistroval jsem software bug s ukazovatelem baterie. Mobil nabijete na 100%, spadne po nějaké době na 60% a tak už to zůstane až do doby, než se mobil vybije.

View Gallery (3)
View Gallery (2)

Fotoaparát

Katastrofa. V telefonu se nachází 5MPx snímač a nehodí se ani na momentky. Pokud potřebujete smartphone na focení, poohlédněte se jinde.  Nastavení fotoaparátu je hodně, ale budou vám na nic. Prostředí aplikace je pomalé a zasekané. Na autofokus zapomeňte.

Přední „selfie“ kamerka má pouze 2MPx a není o nic lepší.

 ‌

Přikládám fotografie.

View Gallery (3)

Konektivita a GPS

Wifi. GPS. Bluetooth. Na tyto všechny funkce jsme už pár let zvyklí a tady ani jedna z těchto funkcí samozřejmě nechybí, až na…

GPS.

Snažil jsem se dělat různé testy, ale GPS se mi nepodařilo pořádně rozběhnout. Telefon chytí fix a hned zase ztratí. Podle mě to může být chyba software nebo MediaTek procesoru.

Doogee DG310 nejspíš nebude vhodný společník na kolo nebo do lesa.

View Gallery (2)

Baterie a závěr

Baterii hodnotím kladně. Pokud jste na datech, brouzdáte po internetu, FB a hrajete hry – vydržíte od rána do večera a ještě vám zbyde 20%. Pokud jste skromnější a používáte telefon primárně na hovory a SMS, tak nebude problém dosáhnout i 5 denní výdrže.

Doogee DG310 není špatný telefon, je to jen telefon s kompromisy a pokud chcete potěšit nenáročného uživatele nebo třeba své dítě, je to skvělá volba. V Číně tento smartphone zakoupíte za necelých 90$ (1800KČ), a to je důvod, který je u většiny rozhodující a já věřím, že si DG310 najde mnoho spokojených zákazníků po celém světě.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme obchodu www.doogee-shop.cz, kde tento model zakoupíte oficiálně s plnou 2 letou zárukou.

Aktualizace 10.9.2014:

Doogee-shop.cz nás informoval, že český návod samozřejmě k telefonu dodávají, pouze pro účely naší recenze jej nepřibalili. Zároveň se u nefunkční GPS u jiných kusů neprojevila, zřejmě jsme bohužel dostali chybný kus.