Hodnocení recenzenta

Sluchátka Sony LinkBuds Open kombinují dobrý zvuk, nadstandardní pohodlí, mnoho doplňkových funkcí a hlavně možnost zůstat při poslechu hudby v kontaktu s okolním světem.

9
x/10

TWS sluchátka si nejčastěji spojujeme s konstrukcí typu pecky nebo špunty. Zejména druhé jmenované nás dokáží výrazně odstínit od okolí a zaměřit se čistě na poslech. V kombinaci s čím dál lepší funkčností ANC pak nejsme rušeni v kanceláři, MHD ani na ulici. Jenže, co když chceme mít hudbu jen jako kulisu k práci, a zároveň zůstat v kontaktu s okolím? Tuto potřebu řeší otevřená TWS sluchátka, jejichž nabídka se poměrně výrazně rozšiřuje. Tohoto trendu si všímá i společnost Sony, v jejíž nabídce sluchátka s otevřenou konstrukcí taktéž najdete. Jaký je poslech a soužití s tímto modelem vám prozradí následující recenze Sony LinkBuds Open.

RECENZE SONY LINKBUDS OPEN – BALENÍ

Balení produktů může být čistě funkční, ale také nápadité. Krabička Sony LinkBuds Open kombinuje obojí. Jako primární materiál posloužil recyklovaný papír, čemuž odpovídá šedivá barva bez potisku. Krabička je ale velmi pevná s tloušťkou stěn 2 mm, víko výrobce navíc vyztužil další vrstvou papíru. Po jeho otevření na vás čeká opět papírový „výlisek“ s uloženými sluchátky a ouškem s QR kódem s URL odkazem vedoucím na návod k rychlému nastavení. Ouško zároveň slouží k vytažení celého výlisku, abyste se dostali k nabíjecímu kabelu a nezbytné dokumentaci.

 ‌

RECENZE SONY LINKBUDS OPEN – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Pouzdro  sluchátek zaujme ne zcela běžným tvarem krychličky s výrazně zaoblenými rohy a předělem přesně uprostřed. Spodní část je matná, horní výrazně lesklá, takže se ihned upatlá i poškrábe. Řešením může být příslušenství v podobě barevných krytů na pouzdro i samotná sluchátka. I když je celkový objem krabičky malý, její výška 33 mm není ideální pro její nošení v kapse kalhot. Oblázková či kruhová pouzdra jsou pro tento účel vhodnější. K nabíjení pouzdra slouží jen USB-C konektor umístěný v zadní části krabičky, kde má své místo i párovací tlačítko.

Díky zaoblení obou částí pouzdra lze víčko velmi snadno otevřít. Jeho aretace v otevřené poloze má sice výraznou vůli, ale k nechtěným zavřením při manipulaci třeba při chůzi nedochází. V uzavřeném stavu drží víčko na místě magnet s optimální silou, aby nedošlo k nechtěnému otevření víčka. Jeho zavření zároveň doprovází výrazně hlasité klapnutí. Jakmile víčko odklopíte, ihned se rozsvítí indikační LED informující o stavu nabití sluchátek, resp. pouzdra.

Jejich tvar se nedá přirovnat k žádným jiným TWS sluchátkům. Tělo působí, jakoby bylo složeno ze dvou částí. Horní kulovitá část obsahuje veškerou elektroniku a baterii, na ní je jakoby zavěšen kruhový měnič s otvorem uprostřed. O fixaci sluchátek v uších se postará měkká silikovoná nožka, kterou zasunete za okraj ušní chrupavky. Takto umístěná sluchátka zajistí, že výstup měniče hraje přímo do ušního otvoru, ale ten zůstává volný, takže současně slyšíte i své okolí. Nošení je velmi pohodlné a věřím, že nebude vadit ani těm z vás, kteří špunty nebo pecky nesnesou. Já jsem neměl problém mít sluchátka v uších i několik hodin. Časem jsem sice cítil mírný tlak ve spodní části uší, kde se opírá část s měničem. Stačilo ale sluchátka na pár minut vyndat, aby si chrupka odpočinula a opět jsem je mohl nosit dál.

RECENZE SONY LINKBUDS OPEN – ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

APLIKACE A FUNKCE

Abyste sluchátka korektně spárovali s telefonem, je potřeba si stáhnout aplikaci Sound Connect a poté teprve spárovat např. s počítačem. Správě tušíte, že sluchátka podporují současné připojení ke dvěma zařízeními najednou. Přepínání mezi nimi funguje poměrně dobře, občas se mi ale stalo, že se z neznámých důvodů odpojily od počítače a opětovné připojení se nedařilo do doby, než jsem je uložil do krabičky a znovu vytáhnul. Po spárování sluchátek s telefonem vám aplikace nabídne rovnou úpravu zvuku podle vašich preferencí, stačí k tomu spustit krátkého průvodce. Využít také můžete některý z řady přednastavených ekvalizérů.

Aplikace dále umožňuje adaptivní regulaci hlasitosti podle prostředí, ve kterém se nacházíte. Nemusíte tak řešit přechod mezi rušnou ulicí a klidem kanceláře. Velmi užitečná funkce Speak to chat zajistí pozastavení přehrávání (funguje i na přehrávání YouTube v prohlížeči), pokud začnete mluvit. Má to ale jeden háček. Jste-li nachlazení, nebo vás v tuto roční dobu trápí alergie, pak stačí kýchnout nebo zakašlat a přehrávání se hned pozastaví. Dobu této pauzy lze nastavit na hodnoty 5, 15, 30 sekund, příp. znovu přehrávání nespouštět.

Další zajímavou funkcí je 360 Reality Audio, která umožňuje zažít trojrozměrné zvukové pole tak, jak jej zamýšleli interpreti a tvůrci. Poslech s takto nahranou hudbou jsem vyzkoušel pomocí služby a aplikace nugs.net. Rozdíl oproti běžnému stereo zvuku je slyšitelný, ale není to věc, bez které bych od teď nedokázal žít. U uzavřených sluchátek, která vás výrazněji odstíní od okolí, bude prostorový efekt výraznější.

OVLÁDÁNÍ A POHODLÍ

K ovládání slouží obvyklá poklepání na levé či pravé sluchátko. Funkce jsou pevně dané a nelze je měnit. Pokud vám tento způsob ovládání není příjemný, má pro vás Sony skvělou vychytávku. Snímače totiž dokáží reagovat i na poklepání těsně před uchem. Musím říct, že to funguje bezvadně a kéž by totéž uměla i ostatní sluchátka. Někomu se mohou hodit i gesta pohybem hlavy, kdy lze odmítnout hovor či zrušit pauzu vyvolanou funkcí Speak to chat. Nechybí ani ovládání pomocí hlasových povelů, dostupných jen v angličtině, což platí i pro prostředí samotné aplikace.

O pohodlí při nošení jsem se již zmínil. Doplním tedy, že sluchátka lehce sedí v uších a nedá příliš práci, aby vám vypadla. Na běžnou chůzi či aktivity, kdy příliš nehýbete hlavou, jsou bez problémů použitelná. Na běh či aktivnější sportování s nimi ale rovnou zapomeňte.

VÝDRŽ NA BATERII

Oficiální čísla výrobce udávají výdrž až 8 hodin poslechu, přičemž pouzdro dodá dalších 14 hodin. Moje zkušenost s používáním se těmto hodnotám velmi blíží. Sluchátka jsem využíval i pro hovory, kdy výdrž klesne na cca 4,5 hodiny. Pokud už vám energie ve sluchátkách dojde, stačí je na pár minut uložit do pouzdra a máte k dispozici další hodinu poslechu. Nabití samotného pouzdra ovšem trvá více než dvě hodiny.

ZVUK

Nemá smysl chodit kolem horké kaše, Sony prostě audio zařízení (a pochopitelně nejen ta) umí a LinkBuds Open tuto skutečnost potvrzují. Speciální kruhový měnič doplněný o technologii Digital Sound Enhancement Engine, která obnovuje kvalitu zvuku komprimovaných souborů, odvádí svoji práci na jedničku. Musíte samozřejmě počítat s otevřenou konstrukcí, kdy kvalita zvuku a zejména basů nebude taková, jako u špuntů, které máte zasunuté do zvukovodu. Přesto je zvuk příjemně vyrovnaný a všechny jeho složky znějí tak akorát. Užil jsem si jakoukoliv hudbu včetně úderných rockových skladeb. Problém nenastává ani u mluveného slova.

Velmi dobře sluchátka poslouží i pro telefonování díky technologii přesného snímání hlasu pro hovory bez šumu. Několikrát jsem sluchátka využil k hovoru na rušné ulici a druhá strana mě slyšela naprosto perfektně. Bez problémů si sluchátka rozumí i s komunikačními nástroji jako MS Teams. Pro přenos zvuku slouží kodeky SBC, AAC a LC3. Na lepší kodeky se sice nedostalo, ale myslím, že u tohoto typu sluchátek to není vůbec na škodu.

RECENZE SONY LINKBUDS OPEN – ZÁVĚR

Sluchátka Sony LinkBuds Open vidím jako skvělý doplněk k jiným uzavřeným sluchátktům, které máte pro to, abyste si poslech co nejvíce užili. Otevřená konstrukce s sebou nese určité omezení v kvalitě reprodukce, a proto se spíše hodí pro poslech, který má fungovat jako zvuková kulisa při práci. Pokud ale nechcete nebo nemůžete mít dvoje sluchátka, tyto od Sony vás svým zvukem určitě nezklamou. Navíc přidávají spoustu rozšiřujících funkcí, za které však musíte připlatit. Oficiální doporučená cena stále činí 4 999 Kč. Ve volné distribuci je však můžete pořídit o více než 1 000 Kč levněji, a to už je za takto vybavená sluchátka s dobrým zvukem přijatelná cena.

Za zapůjčení sluchátek děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Sony.

Disclaimer: Některé společnosti, o jejichž produktech píšeme, nám mohou občas poskytnout kompenzaci, ale naše články a recenze jsou vždy našimi upřímnými názory. Další podrobnosti naleznete v našich redakčních zásadách.Sledujte Gizchina.ccz na Google News, ať vám neutečou žádné novinky a recenze ohledně aktuálních témat.