Po obhajobě „recipročních cel“ ze strany Trumpovy administrativy se opět objevila myšlenka vyrábět iPhone výhradně ve USA. Bílý dům tvrdí, že země má dostatek pracovních sil a zdrojů k tomu, aby mohla iPhony vyrábět v tuzemsku. Analytici obeznámení s činností společnosti Apple však tvrdí, že ačkoli výroba iPhonů v Americe není zcela nemožná, takový krok by byl neúměrně nákladný a logisticky složitý.
Apple v současné době vyrábí více než 80 % svých zařízení v Číně prostřednictvím dodavatelů, jako je Foxconn. Přesun i jen části tohoto rozsáhlého výrobního ekosystému do USA by si vyžádal značný čas. Vyžadovalo by to také velké investice a politickou stabilitu – ale ani jedno z toho není zaručeno.
Velký nárůst nákladů na iPhone vyráběný v USA
Jednou z hlavních obav v případě iPhone vyráběných v USA jsou náklady. Náklady na pracovní sílu v USA jsou mnohem vyšší než v Číně, kde pracovníci Foxconnu během náběhu výroby iPhonu 16 údajně vydělávali přibližně 3,63 USD na hodinu. Naproti tomu minimální mzda v Kalifornii činí 16,50 dolaru za hodinu.
Podle analytika Wamsi Mohana z Bank of America Securities by jen tento mzdový rozdíl mohl zvýšit ceny iPhonu 16 Pro o 25 %. Čímž by se současný model za 1 199 USD dostal na úroveň kolem 1 500 USD.
„I když by bylo možné přesunout finální montáž do USA, přesun celého dodavatelského řetězce iPhonu by byl mnohem větší podnik. A pravděpodobně by trval mnoho let, pokud by to vůbec bylo možné,“ napsal Mohan.
Analytik společnosti Wedbush Dan Ives nabídl ještě vyšší odhad. Podle toho náklady na iPhone plně vyráběný v USA činí 3 500 USD. Vypočítal, že Apple by musel během tří let investovat 30 miliard dolarů jen proto, aby mohl 10 % svého dodavatelského řetězce přesunout do USA.
K tomu se přidávají cla a složitost dodavatelského řetězce
Kromě nákladů na pracovní sílu by Apple čelil clům na většinu dílů. A to pokud by se mu nepodařilo zajistit výjimky (což se aktuálně podařilo). Pro výrobu iPhonu jsou klíčové komponenty jako displej, který pochází z Jižní Koreje. A procesor, který vyrábí společnost TSMC na Tchaj-wanu. Závislost společnosti Apple na globálních dodavatelích jest klíčovým faktorem její cenové a dodavatelské strategie.
Pokud Trumpova cla vstoupí plně v platnost, mohl by iPhone 16 Pro Max vyrobený v USA zdražit až o 91 %, poznamenal Mohan.
Nedostatek kvalifikované pracovní síly brzdí výrobní kapacity v USA
I kdyby se nejednalo o náklady, společnost Apple by stále čelila strukturálním omezením v oblasti pracovní síly v USA. Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook již dříve poukázal na nedostatek kvalifikované pracovní síly. Konkrétně nástrojářů – jako na významnou překážku domácí výroby.
„V USA není dostatek nástrojářů,“ řekl Cook v roce 2017. „Důvodem je množství dovedností na jednom místě a typ dovedností, o které se jedná.“ Dodal, že setkání nástrojařů v Číně by mohlo zaplnit „několik fotbalových hřišť“, zatímco v USA by bylo těžké zaplnit byť jen jedno.
Neúspěšná expanze společnosti Foxconn v USA vrhá dlouhý stín
Hlavní dodavatel společnosti Apple, společnost Foxconn, se po Trumpově oznámení z roku 2017 o investici ve výši 10 miliard dolarů pokoušela vybudovat významnou výrobní pobočku ve Wisconsinu. Továrna měla vytvořit 13 000 pracovních míst. Nakonec nevyráběl žádný z klíčových produktů společnosti Apple a během pandemie se přeorientoval na výrobu obličejových masek. K dnešnímu dni má pouze asi 1 454 pracovních míst a závod není ani stoprocentně připraven.
Ani dřívější expanze společnosti Apple do Brazílie nevedla k plné lokalizaci výroby iPhonů. Navzdory závodu za 12 miliard dolarů musela stále dovážet většinu komponentů z Asie. V roce 2015 stály iPhony vyrobené v Brazílii téměř dvojnásobek těch vyrobených v Číně.
Reálnější je postupná domácí výroba
Zatímco masová výroba iPhonů v USA nemusí být životaschopná, podle analytiků by Apple mohl usilovat o omezené výrobní série příslušenství nebo specializovaných produktů. Tato strategie odráží krok společnosti z roku 2019, kdy začala vyrábět Mac Pro v texaském Austinu poté, co si zajistila celní výjimky.
„Vzhledem k tomu, že nyní víme, že Trumpova administrativa je ochotna vyjednávat, nepřekvapilo by nás, kdyby se Apple zavázal k nějaké malosériové výrobě v USA (HomePod? AirTags?),“ napsal analytik Morgan Stanley Erik Woodring.
Trumpova administrativa chválí výdaje Applu v USA, včetně investičního plánu ve výši 500 miliard dolarů a výroby některých komponent serverů pro umělou inteligenci v Houstonu. Arizonský závod výrobce čipů TSMC, který nyní pro Apple vyrábí malé série pokročilých polovodičů, představuje jeden z mála úspěšných příkladů přesunu klíčových výrobních kroků do USA.
Vlastenecký iPhone z USA, ale za vysokou cenu
Navzdory tlaku z Washingtonu zůstávají odborníci skeptičtí ohledně zcela amerického iPhonu. „Nemyslím si, že je to reálné,“ řekla Laura Martinová ze společnosti Needham. Jeff Fieldhack ze společnosti Counterpoint Research dodal: „Není prostě reálné, aby se v časovém rámci uvalení cel přesunula výroba sem. Je to jenom zbožné přání.“
Zatímco debata pokračuje, Apple zvolil diplomacii místo vzdoru. Pokud se však výrazně nezmění nákladové a kvalifikační bariéry, může červený, bílý a modrý iPhone zůstat spíše politickým snem než maloobchodním produktem.