Nejhůře střežené tajemství společnosti Apple právě dostalo datum. iPhone 17e – nejnovější pokus Cupertina o proniknutí na trh střední třídy – se zdá být připraven k uvedení na trh 19. února 2026 za cenu 599 dolarů. Uniklé specifikace naznačují (via Gizchina), že Apple hraje na jistotu. Možná až příliš.
Hlavní body:
- iPhone 17e bude údajně uveden na trh 19. února 2026 za cenu 599 dolarů s 6,1palcovým displejem Dynamic Island s obnovovací frekvencí omezenou na 60 Hz.
- Čip A19 (varianta bez označení Pro) a vlastní modem C1X od Apple představují první významné nasazení vlastního mobilního hardwaru.
- Jedna 48MP Fusion kamera představuje významný pokles oproti duální kameře iPhone 16 za podobnou cenu.
- Barevné varianty zahrnují černou, bílou a fialovou s podporou nabíjení MagSafe, což potvrzuje uniklá informace.
- Termín uvedení na trh v polovině února máme pro Apple neobvyklý, což naznačuje možnou strategii měkkého uvedení na trh nebo reakci na konkurenční novinky.
iPhone 17e: Co ve skutečnosti dostanete

Model 17e údajně disponuje 6,1palcovým displejem s Dynamic Island, což zní skvěle, dokud si nevšimnete (průměrné) obnovovací frekvence 60 Hz. V roce 2026. Když levné telefony s Androidem přicházejí s 120Hz panely za poloviční cenu.
Uvnitř se nachází čip A19 – ne varianta Pro, pouze standardní A19. Stále je rychlejší než většina konkurentů, ale jde o stejnou strategii, kterou Apple používá od dob iPhone SE. Loňská technologie za letošní ceny.
Specifikace fotoaparátu odhalují jediný 48MP fotoaparát Fusion. V úniku se nezmiňuje žádný teleobjektiv ani ultraširokoúhlý objektiv. To je významný pokles i oproti standardnímu iPhone 16, který nabízel duální fotoaparáty. Značka Fusion naznačuje, že zde bude hrát hlavní roli výpočetní fotografie.
Sázka na modem
Zde to začíná být zajímavé. Apple údajně používá svůj vlastní modem C1X. To znamená první významné nasazení vlastního mobilního hardwaru po letech závislosti na Qualcommu. Pokud bude fungovat bezchybně, bude to obrovský strategický úspěch. Pokud se objeví problémy s připojením? Problém za 599 dolarů s logem Apple.
Nabíjení MagSafe se dostalo do finální verze, což se v tuto chvíli očekávalo. Barevné varianty údajně zahrnují černou, bílou a fialovou – ta poslední je tradiční „cenově dostupnou“ barvou Apple od uvedení iPhone 14.
S cenou 599 dolarů se model 17e nešikovně řadí mezi pravděpodobně stále dostupný iPhone 16 (jehož cena klesne) a jakýkoli levný model SE, který Apple ponechá v nabídce. Je levnější než vlajková loď, ale výrazně dražší než skutečně levné alternativy.
Displej s frekvencí 60 Hz? Řada Galaxy A od Samsungu již roky nabízí displeje s vysokou obnovovací frekvencí za nižší ceny. Pixel 8a od Googlu – v současné době za 499 dolarů – nabízí 120 Hz. Apple sází na uzamčení ekosystému a loajalitu ke značce, aby tento kompromis ospravedlnil.
Úhel pohledu na únorové uvedení na trh
Termín v polovině února máme pro Apple neobvyklý. Nejde o zářijovou vlajkovou loď. Nejde o březnovou aktualizaci. Prostě středa 19. února. To naznačuje, že buď spěchají s uvedením na trh před konkurencí, nebo provádějí měkké uvedení na trh, aby změřili přijetí, než se zaváží k marketingovým zdrojům.
Důvěryhodnost zdroje zůstává sporná – úniky tak blízko údajným datům uvedení na trh jsou často přesné, ale konkrétní konfigurace se zdá téměř navržena tak, aby zklamala nadšence a uspokojila účetní.
Pokud máme tyto informace přesné, iPhone 17e představuje pokračující snahu společnosti Apple proniknout na trh střední třídy, aniž by to mělo negativní dopad na prodej vlajkových modelů. Specifikace jsou adekvátní. Cena? Konkurenceschopná? Ale ten displej.