Společnost OpenAI oznámila novou funkci pro ChatGPT, která umožňuje populárnímu chatbotu provádět akce jménem uživatele. Jedná se o součást celoodvětvového úsilí o změnu způsobu, jakým lidé vykonávají činnosti na internetu. Technologičtí giganty doufají, že místo přeskakování mezi aplikacemi a ručního vyhledávání na webu, uživatelé jednoho dne se mohou spolehnout na agenty, kteří za ně vše udělají. Tedy, že ChatGPT dokáže za vás myslet i jednat.
Zní to děsivě? ChatGPT za vás dokáže myslet a konat
Nový režim agenta ChatGPT, který se začne zavádět okamžitě, jest dalším znamením toho, že AI firmy sázejí na digitální pomocníky, kteří disponují výrazně pokročilými schopnostmi. Zvyšuje to také konkurenci mezi OpenAI a Googlem, který sleduje podobné ambice se svým pomocníkem Gemini.
OpenAI uvedlo, že nový režim agenta ChatGPT „myslí“ a „jedná“ pomocí vlastního virtuálního počítače. To mu umožňuje zpracovávat složité požadavky zaměřené na akce. Uživatelé mohou například moci vydávat příkazy jako „podívej se do mého kalendáře a informuj mě o nadcházejících schůzkách s klienty na základě nejnovějších zpráv“. Nebo „naplánuj a nakup suroviny na přípravu japonské snídaně pro čtyři osoby“, uvedla společnost v příspěvku.
Ve videoukázce zaměstnanci OpenAI napsali dlouhý a podrobný pokyn, ve kterém požádali agenta, aby pomohl uživateli s přípravou na svatbu. Obsahoval řadu konkrétních pokynů. Jako například „najdi oblečení, které odpovídá dress code“. S dodatkem, že má navrhnout pět možností, spolu s hotely, které mohou poskytnout ubytování na pár dní před a po události.
Pro koho je dostupná?
Nová funkce přichází k dispozici pro ty, kteří mají předplatné Pro, Plus nebo Team. Vychází z funkcí nástrojů ChatGPT Operator a Deep Research, které OpenAI již nabízí, a kombinuje. Operator prochází web, zatímco Deep Research analyzuje online zdroje, aby mohl například sestavovat zprávy.
Tato aktualizace se zdá dalším krokem v úsilí OpenAI proměnit ChatGPT v komplexnějšího univerzálního asistenta. Současně se širší odvětví umělé inteligence potýká s tím, jak řešit důležité nedostatky a obavy o soukromí související s touto technologií. Modely AI jsou stále náchylné k halucinacím a zaujatosti a mohou se chovat nepředvídatelným způsobem. Jak minulý týden demonstroval chatbot Grok od xAI, když po výzvě vypustil antisemitský obsah.
A co rizika?
V blogovém příspěvku OpenAI uznala, že nová funkce ChatGPT představuje nová rizika. Uvedla, že omezila data, ke kterým má model přístup, a že určité úkoly – jako odesílání e-mailů – vyžadují dohled uživatele. Model se zdá také trénován, aby odmítal „vysoce rizikové úkoly“, jako například bankovní převody, uvádí společnost.
„Své rodině bych to vysvětlil jako špičkovou a experimentální technologii; příležitost vyzkoušet budoucnost, ale ne něco, co bych zatím používal pro důležité účely nebo s velkým množstvím osobních údajů, dokud nebudeme mít možnost ji studovat a vylepšovat v praxi,“ uvedl generální ředitel OpenAI Sam Altman v příspěvku na X, ve kterém agenta představil.
Uživatelům doporučil, aby byli opatrní při poskytování přístupu ChatGPT k osobním informacím. Například poskytnutí přístupu ke kalendáři za účelem koordinace skupinové večeře může dávat smysl. Ale agent by přístup ke kalendáři nepotřeboval, aby nakupoval oblečení jménem uživatele.