Společnost Samsung není jen producentem chytrých telefonů, ale snaží se o poměrně široký záběr napříč všemi segmenty mobilních technologií. Mezi ně patří i produkce vlastních procesorů Exynos. A asi všichni vědí, že své čipsety nepoužívá jen u zařízení střední třídy. Uplatnění najdou i u vlajkových telefonů řady Galaxy S. Tyto telefony výrobce zpravidla posílá na některé trhy s vlajkovými procesory společnosti Qualcomm a na jiné se svými čipsety Exynos. Jedinou výjimku snad udělali u telefonů série Galaxy S23, které šly na všechny trhy výhradně se Snapdragonem 8 Gen2. Letos ale Samsung pokračoval ve své tradici a na evropský trh tak telefony Galaxy S24 putovaly s čipsetem Exynos 2400. Je tedy otázkou, jak na to budou telefony řady Samsung Galaxy S25.

Původně tipaři odhadovali, že telefony řady Samsung Galaxy S25 dorazí výhradně s procesorem Exynos 2500, na kterém Samsung pracuje už dva roky. Vytvořil za tímto účelem speciální vývojářský tým a chtěl tento vlajkový čipset postavit na 3nm výrobní technologii. Je ale pravda, že o tom, jak práce na Exynosu 2500 pokračují jsme už dlouho neslyšeli. Naopak se k nám na začátku letošního roku doneslo, že Samsung podepsal víceletou smlouvu s Qualcommem na používání čipsetů Snapdragon. Víceletá smlouva společností Samsung a Qualcomm začíná letošním rokem. Pokračuje i v letech 2025 a 2026. Proto tipaři nevylučovali, že i v sérii Galaxy S25 najdeme procesory Snapdragon.

Možná změna procesorové strategie u řady Samsung Galaxy S25

To, že se u telefonů Samsung Galaxy S25 nakonec dočkáme i čipsetu Snapdragon 8 Gen4 odhaduje i známý čínský analytik Ming-Chi Kuo. Ve svém příspěvku na platformě X dokonce tvrdí, že chystaná vlajková řada půjde na všechny trhy výhradně s procesorem Snapdragon 8 Gen4.

Změna strategie dvou čipsetů má údajně několik důvodů. Tím hlavním je to, že se Samsung potýká s problémy s produkčními výnosy u vlastní 3nm výrobní technologie, kterou chtěl použít u Exynosu 2500. Nižší výnosy znamenají vyšší procento nepoužitelných čipů během výrobního procesu, což má dopad jak na efektivitu výroby, tak na náklady. Stávající výnosy nejsou prý dostatečné pro zahájená včasné sériové výroby vlajkového Exynosu pro řadu Galaxy S25. Proto Samsung zřejmě vsadí na Snapdragon 8 Gen4, který bude debutovat letos v říjnu/októbri.

Výhradní použití procesoru společnosti Qualcomm má ale také své nevýhody. Snapdragon 8 Gen4 je podle prvních odhadů dražší než jeho předchůdce, a to o 25 až 30 %. To logicky Samsungu zvýší výrobní náklady a zároveň i finální cenu telefonů Galaxy S25. Ovšem zatím jde jen o hypotézy, které se nakonec nemusí projevit v praxi.