Jihokorejský technologický gigant Samsung se připravuje na významný skok v technologii mobilních procesorů. Podle zdrojů z oboru vyvíjí Samsung nový vlajkový aplikační procesor (AP) s kódovým označením “Thetis”. Ten bude prvním Samsung čipem vyrobeným pomocí jejich 2nm výrobního procesu nové generace (SF2). Tento nový čip, potenciálně uváděný na trh pod označením Exynos 2600, by měl debutovat v řadě chytrých telefonů Galaxy S26 na začátku roku 2026.

SAMSUNG SE PŘIPRAVUJE NA VÝPOČETNÍ VÝKON NOVÉ GENERACE S 2NM ČIPEM EXYNOS

Kódové označení “Thetis”, odkazující na dceru mořského boha Nérea z řecké mytologie, by tak mohlo symbolizovat novou éru procesorového výkonu společnosti Samsung. 2nm proces slibuje výrazný pokrok v hustotě tranzistorů. To může vést ke zvýšení efektivity a výkonu ve srovnání s čipy současné generace. Exynos 2600 chce konkurovat čipům Apple řady A, M a AI.

Exynos 2600 bude pravděpodobně hlavním procesorem pro řadu Galaxy S26 na celém světě. Některé zprávy uvádějí regionální rozdíly. Zprávy naznačují, že SoC Snapdragon 8. generace 5 může být používán v USA, Číně a Kanadě.

Další zajímavou zprávou týkající se Exynosu 2600 je možnost, že společnost Samsung představí vlastní grafický procesor (GPU) navržený ve vlastní režii. To by znamenalo posun od používání GPU AMD v předchozích modelech Exynos. Jako je například Exynos 2400 a připravovaný Exynos 2500. Pokud se tyto zprávy potvrdí, mohl by Exynos 2600 představovat významný krok směrem k úplnému vlastnímu vývoji vysoce výkonných mobilních procesorů společnosti Samsung.

Společnost Apple tedy pravděpodobně představí svůj 2nm čipset v řadě iPhone 17 do září 2025. Společnost Samsung ale plánuje pozdější uvedení modelu Exynos 2600. Tento chystaný čip znamená závazek společnosti k neustálým inovacím v oblasti technologií pro zpracování mobilních dat. A bude zajímavé sledovat, jak si povede v porovnání s nabídkou konkurence, až se objeví na začátku roku 2026.