Asi všichni fanoušci mobilních technologií vědí, že společnost Qualcomm každým rokem na podzim představí novou generaci svého vlajkového procesoru. Letos se chystá čipset Snapdragon 8 Gen4, který podle oficiálních informací výrobce představí v říjnu/októbri na svém pravidelném summitu na Havaji. Víme také, že bezprostředně po jeho vydání Xiaomi představí své vlajkové telefony Xiaomi 15. Má totiž exkluzivní právo na první uvedení telefonů s novým vlajkovým Snapdragonem. A aby toho nebylo málo máme tu nové čerstvé informace o chystaném procesoru.

Snapdragon 8 Gen4 chce trumfnout čipset Apple A18

Podle nových informací, které na platformě X sdílí tipař Jasonwill, Qualcomm stále pracuje na vylepšení procesoru Snapdragon 8 Gen4. Kromě vlastních CPU jader Oryon uspořádaných do dvou clusterů s architekturou 2/6 prý vývojáři pracují na zvýšení jejich taktovací frekvence. Tipař tvrdí, že cílová frekvence je 4,26 GHz. Tato snaha o navýšení taktu přichází jako reakce na očekávané vydání čipsetu Apple A18, který je připravený pro telefony řady iPhone 16.

Připomeneme, že primární jádro Cortex-X4 u procesoru Snapdragon 8 Gen3 dosahuje taktu 3,3 GHz. To je výrazně nižší frekvence, než jakou si Qualcomm stanovil u čipsetu Snapdragon 8 Gen4. Už v dubnu/apríli se Qualcomm u chystaného čipsetu dostal na taktovací frekvenci 4,0 Ghz. Ovšem frekvence 4,4 GHz výkonnostního jádra Apple M4 přiměla Qualcomm taktovací frekvenci ještě zvýšit. Další navýšení taktu je údajně možné díky architektuře Nuvia Phoenix, kterou Qualcomm vyvinul a která nabízí vyšší výkonnostní výhody ve srovnání s architekturou ARM.

Další možnost pro navýšení taktovací frekvence u procesoru Snapdragon 8 Gen4 nabízí i 3nm výrobní technologie TSM “N3E”. Právě tuto technologii Apple použil u procesoru Apple M4, který pohání iPad Pro a použije ji i u procesoru Apple A18. Na stejné technologii je ale postavený i chystaný Snapdragon a Qualcomm tvrdí, že tato technologie je natolik účinná, že udrží i vysoké taktovací frekvence. Může to ale mít za následek vyšší spotřebu energie a potenciální problémy s přehříváním. Proto budou muset výrobci chytrých telefonů použít větší baterie a samozřejmě také účinnější chlazení. Samozřejmě je to v této chvíli jen teorie a vše ukáže až praxe. Je také pravděpodobné, že se Qualcomm v souvislosti s navýšením taktu snaží i o optimalizaci energetické účinnosti.