Nejen konkurenční boj, ale také různé spory občas rozčeří poklidnou hladinu mobilních technologií. Jistě si vzpomenete na to, že loni se do nepříjemné situace dostaly společnosti Oppo nebo OnePlus. Obě společnosti měly po prohraných soudních sporech se společností Nokia v Německu dočasně zakázaný prodej svých produktů. Podobný problém nyní řeší i společnost Lenovo a její dceřinka Motorola.

I v případě společností Lenovo a Motorola jde o soudní spor za porušení patentů. Soudí se s nimi společnost InterDigital ohledně modulů WWAN, které umožňují bezdrátové mobilní internetové připojení u telefonů a dalších přenosných zařízení. Soud probíhá v Německu, konkrétně v Mnichově a na začátku tohoto měsíce padlo rozhodnutí ve prospěch americké společnosti InterDigital. To vedlo k okamžitému zákazu činnosti na území Německa.

Zákaz prodeje produktů Lenovo a Motorola

Jádrem problému je to, že společnost Lenovo, potažmo Motorola, používá technologii WWAN, kterou má patentovanou InterDigital a logicky za ní požadovala licenční poplatky. InterDigital tvrdí, že Lenovo nesplnilo její požadavky na spravedlivé a přiměřené poplatky, což je donutilo vyhledat právní pomoc. Lenovo ovšem namítá, že podmínky nejsou spravedlivé. Proti rozhodnutí německého soudu se chce odvolat. Ovšem soud rozhodl s okamžitou platností, že produkty, které podporují konektivitu GSM, UMTS, LTE a 5G se nesmějí na německém trhu prodávat.

Totéž platí i pro dceřinou společnost Motorola. Pro ní je dopad rozhodnutí o to horší, protože nedávno na globálních trzích představila telefony řady Edge 50, včetně prémiového modelu Ultra. V této chvíli v Německu prodávají produkty Lenova a Motoroly jen prodejci třetích stran a to do vyprodání zásob. Obě společnost navíc už nyní neuvádějí zařízení podporující WWAN na svých oficiálních německých stránkách. Je ale pravděpodobné, že jako v případě sporu Oppo a Nokie dojde k mimosoudnímu vypořádání a produkty se zas vrátí na pulty německých obchodů.