Funkční telefony Nokia byly svého času velmi populární a nebyl snad nikdo, kdo by je neznal. Ovšem s příchodem chytrých telefonů jejich sláva postupně zanikala. Přesto se v roce 2016 jejich produkce ujala společnost HMD Global a dělala vše proto, aby jim vrátila jejich zašlou slávu. Podařilo se to jen částečně, protože do segmentu prémiových telefonů se Nokii probojovat nepodařilo. Ovšem ve střední a základní třídě mají tyto stroje úspěch.

Nyní se HMD pouští i do výroby vlastních telefonů a nedávno jsme se dozvěděli, že oživí také několik ikonických funkčních telefonů Nokia. A ta chvíle je tu. Na trh se dostávají tři klasické funkční telefony pro rok 2024. Jde o modely Nokia 6310, 5310 a Nokia 230. Telefony mají klasický Nokia design, ale mají i některé moderní funkce jako jsou porty USB-C nebo procesor Unisoc 6531F. Podporují 2G sítě.

Funkční telefony Nokia v podání HMD

Pojďme se na nové telefony Nokia, které HMD právě vydalo podívat trochu podrobněji. Začneme modelem Nokia 6310, který zdědil design verze z roku 2021. Je ale vylepšený o větší 1450 mAh baterii a port USB-C pro nabíjení. Základní funkce jako je VGA fotoaparát, LCD displej s úhlopříčkou 2,8 palce a dvě SIM karty zůstávají.

Nokia 5310 je na tom podobně. Má design modelu z roku 2020, ale má větší tělo. Má také větší 1450 mAh baterii a displej s úhlopříčkou 2,8 palce. Poslední model, Nokia 230 má vzhled verze z roku 2015, baterii s kapacitou 1450 mAh a port USB-C. Kromě těchto vylepšení zůstávají ostatní funkce a parametry beze změn. HMD tedy, jak je vidět, pamatovalo na fanoušky těchto klasických telefonů, které jsou dnes takovým nostalgickým závanem minulosti. Díky několika vylepšením ale nabízí pohodlnější užívání pro ty, kteří nedají dopustit na tlačítkové telefony a používají je jen pro volání, přijímání a odesílání zpráv a dejme tomu poslech FM rádia. Ceny těchto telefonů HMD zatím neuvedlo.