Při cestování letadlem s powerbankou je nezbytné dodržovat určitá pravidla a omezení, jinak můžeme o tohoto užitečného pomocníka při cestách přijít. Pravidla se však mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a cílové destinaci. Přinášíme praktické tipy, které pomohou zvládnout cestování s powerbankou do letadla bez zbytečných komplikací.

Telefon, digitální fotoaparát, chytré hodinky, čtečka knih nebo tablet. Elektronika se v posledních dekádách stala neodmyslitelnou součástí cestování. Aby byla zařízení vždy připravena k použití, hodí se mít po ruce záložní zdroj energie – powerbanku. Češi se navíc po odmlce způsobené koronavirovou epidemií k častému cestování opět vracejí. Podle dat Českého statistického úřadu mířilo v roce 2022 na pobyt do zahraničí téměř 40 % tuzemských dovolenkářů, přičemž 42 % z nich využilo letecké dopravy. Proto se vyplatí znát přísná pravidla pro leteckou přepravu elektroniky, akumulátorů a speciálně powerbank.

S powerbankou do letadla: 1. Omezená kapacita baterie

Omezení týkající se převážení elektroniky nejsou jednotná. Udávají je jednotlivé země i letecké společnosti, a tak je vhodné si před každou absolvovanou cestou zjistit podmínky pro konkrétní let. Například Letiště Praha a Letiště Bratislava omezují kapacitu powerbank na 100 Wh. Stejné hodnoty vyžadují také nízkonákladové letecké společnosti Wizzair a Smartwings.

S vyšší povolenou kapacitou, a to až 160 Wh, mohou cestovat pasažéři letadel společnosti ČSA. Tatáž pravidla platí také pro nízkonákladovky Ryanair a třeba leteckou společnost Lufthansa. Omezené kapacity powerbank se ale není třeba bát. Zařízení o velikosti 100 Wh dokáže kompletně nabít několik chytrých telefonů, tabletů i přenosných reproduktorů.

2. Pozor na odbavená zavazadla

Se správně zvolenou powerbankou může do letadla každý. Neméně důležité je ale i umístění zařízení. Stejně jako další předměty, mezi které patří například telefon, klíče nebo osobní doklady, je zakázáno převážet powerbanku v odbaveném zavazadle. Nejvhodnější je malé, příruční zavazadlo. Zařízení tak bude po celou dobu letu po ruce a zároveň nezpůsobí problémy při letištní kontrole.

Xiaomi Mi Power 2C

„V odbaveném zavazadle by se neměly nechávat nejen powerbanky, ale ani žádná elektronika na lithiové akumulátory. Důvodem je bezpečnost při letu, protože v případě zkratu a následného požáru není možné rychle reagovat a oheň v zavazadlovém prostoru uhasit,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí širokou paletu náhradních akumulátorů do elektrozařízení včetně powerbank vlastní značky T6 Power.

Nebezpečí baterií potvrzuje i událost z roku 2016, kdy z důvodu vadných akumulátorů došlo k explozím telefonů Samsung. Některé se odehrály právě v letadle.

3. Vychytávka na dlouhé lety

Přestože zjišťování podmínek převozu powerbanky vyžaduje přípravu, její přítomnost v letadle se vyplatí. Pomocníka ocení zejména pasažéři dlouhých letů. Například z Prahy do New Yorku dorazí přímý letecký spoj za dlouhých 10 hodin, které si může každý cestující díky záložnímu zdroji energie zkrátit bezstarostným sledováním filmů či seriálů nebo poslechem hudby. A přístroje do letadla mohou? Všechna běžně užívaná elektronika, jako je mobil, hudební přehrávač, notebook nebo fotoaparát, má v palubním prostoru místo.

Některé aerolinky, například ty americké, umožňují uložení vypnuté elektroniky i v zavazadlovém prostoru. V Česku však toto většinou neplatí a je lepší se u dopravce informovat. Baterie jsou totiž snadno odhalitelné při rentgenové kontrole, což pro majitele kufru znamená jisté přebalování zavazadla.

S powerbankou do letadla: 4. Správná manipulace

S používáním a převážením powerbanky jde ruku v ruce správná manipulace. „Základem je nabíjení zařízení pomocí originálního nabíjecího kabelu. Při používání méně kvalitních nabíječek může dojít k nenávratnému poškození přístroje, přehřátí, nebo dokonce požáru. Proto je vhodné nakupovat u prověřených prodejců,“ popisuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Negativní vliv na baterii může mít také vystavování powerbanky přímému slunci a extrémním teplotám. I proto je vhodné přístroj převážet v obalu, který zároveň chrání proti nechtěnému poškození a nárazům, které rovněž znamenají riziko exploze powerbanky.