Chytré telefony, notebooky, ale i kola nebo automobily. Množství zařízení, které pro své fungování potřebují baterii, se neustále zvyšuje. Mezinárodní den baterií, připadající na 18. února, proto připomíná, jak zásadní je se o baterie správně starat. Životnost baterie a její prodloužení totiž snižuje nejen náklady ale i ekologickou zátěž spojenou s jejich výrobou. Často přitom stačí udělat jen malé změny.

Používání mobilu nebo notebooku do téměř úplného vybití a potom nabíjení přes celou noc. To je nejčastější chyba, která výrazně snižuje životnost baterie. Ta je totiž dána takzvanými nabíjecími cykly, tedy maximálním počtem nabití a vybití, které baterie zvládne bez změny kapacity. Solidní kondici má baterie zhruba do 500 nabíjecích cyklů, každé úplné vybití a nabití však jeden cyklus ubere.

Jak tedy nabíjet správně? Bateriím rozhodně nesvědčí extrémy. „Nabití z nuly na sto procent vystavuje elektrody lithium – iontové baterie extrémnímu namáhání, což může mít na jejich životnost neblahý vliv. Ideální je stav baterie udržovat mezi dvaceti až devadesáti procenty a spíše ji dobíjet několikrát za den po troškách,“ radí Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz. Pokud nemáte prostor vytahovat přístroj několikrát denně ze zásuvky, pomoci vám může i samotný smartphone. Novější typy telefonů totiž nabízejí funkci optimalizovaného nabíjení, která ve vhodnou chvíli jejich dobíjení zpomalí.

Životnost baterie: Ani teplo ani zima

Důležité ale není pouze to, jak ale také kde přístroj nabíjíte a následně používáte. Bateriím nesvědčí příliš velká zima ani teplo. Mráz i vysoké teploty nutí baterie spotřebovávat větší množství energie, pokud jsou nestandardním podmínkám vystavené delší dobu, velmi rychle se ničí. Pro zapomenutý mobil v autě může být i jedna mrazivá noc kritická, na prudkém slunci zase hrozí až výbuch nebo požár. V případě, že je elektronické zařízení při nabíjení horké, okamžitě ho odpojte. Nabíjet není vhodné ani ve vlhkém prostředí nebo v blízkosti jiných kovů.

Nenápadní žrouti energie

Pokud se divíte, že se váš mobilní telefon vybíjí příliš často, zaměřte se na to, jak efektivně s ním pracujete. „Velmi častým nešvarem je spuštění několika aplikací na pozadí, velkým žroutem baterie jsou především nejrůznější hry nebo také sociální sítě, které se často automaticky obnovují, i když nejsou používány,“ vysvětluje Radim Tlapák. Vypnout nebo omezit pak doporučuje také notifikace upozorňující na nové zprávy nebo určování polohy. I kvůli nim se totiž telefon musí pravidelně připojovat na internet i v případě, že ho zrovna aktivně nepoužíváte.

Dalším jednoduchým trikem k úspoře baterie může být snížení jasu obrazovky nebo kontrastu displeje. V případě chytrých telefonů je také vhodné zkrátit čas, po kterém dojde k automatickému ztlumení a uzamčení obrazovky. Limit 30sekundové nečinnosti = ideál.

Chytré aplikace mohou pomoci

Abyste mohli efektivně využívat všechny technologické vychytávky na úsporu energie v bateriích, je nutné udržovat operační systémy telefonů i počítačů stále aktuální. Kromě nezbytných oprav zabezpečení totiž mohou nejnovější verze operačních systémů zahrnovat nové možnosti, jak správu napájení a výkon baterie zlepšit. „Cenné informace o kondici baterie mohou dodat i nejrůznější aplikace. Například BatteryCar vám ukáže původní kapacitu baterie i počet zbývajících nabíjecích cyklů, program Smarter Battery dokonce pomůže s kalibrací baterie v počítači,“ doplňuje Radim Tlapák.