Jistě si vzpomenete za začátek loňského roku, kdy se sítí šířily zprávy o tom, že společnosti Oppo, OnePlus a Vivo opouští evropský trh. Důvodem byl spor se značkou Nokia o některé patenty, u kterých vypršela v roce 2021 patentová dohoda. Nokia podala v roce 2021 proti Oppo několik žalob, které ve stejném roce vyhrála. Nato dva německé soudy vydaly zákaz prodeje jejich telefonů na území Německa. Se stejným problémem se potýkaly i společnosti OnePlus a Vivo. I jejich telefony dostaly stopku v některých evropských regionech.

Do stejné situace se ale mohla dostat i značka Honor. Pro ni by ztráta evropského trhu byla poměrně zničující, protože jejich telefon a další produkty mají v Evropě velmi dobrý zvuk a slušnou prodejnost. Proto ve snaze předejít omezení Honor podepsal na začátku letošního roku s Nokií křížovou licenční smlouvu na patenty 5G. Pár dní nato podepsala s Nokií stejnou smlouvu také společnost Oppo, což mělo vliv i na OnePlus, který už obnovil prodeje na německém trhu. Stále se ale čekalo, jak se k tomu postaví Vivo.

Smlouva ukončila spor mezi Vivo a Nokií

Včera se s Nokií dohodla také společnost Vivo. Obě strany podepsaly víceletou křížovou licenční dohodu, díky které získá čínský výrobce přístup k základním patentům celulárních technologií, včetně 5G patentů. Samozřejmě ze smlouvy plynou i jisté povinnosti, a to průběžná platba licenčních poplatků. Tyto platby navíc zahrnují i zpětné platby z období právních sporů. Tím jsou ale pokryty všechny nevyřešené záležitosti mezi oběma společnostmi.

Prezidentka Nokia Technologies, paní Jenni Lukander k uzavření licenční smlouvy uvedla: “Jsme potěšeni, že jsme dosáhli dohody se společností Vivo, která odráží vzájemný respekt k právům duševního vlastnictví ostatních. Vivo je jedním z předních hráčů v globálním průmyslu chytrých telefonů. Těšíme se, že prostřednictvím naší spolupráce přineseme více inovací jejich uživatelům po celém světě. Uzavření licenční smlouvy demonstruje významný příspěvek společnosti Nokia ke klíčovým technologiím v odvětví chytrých telefonů a zajistí dlouhodobou stabilitu našemu licenčnímu podnikání v nadcházejících letech.“