Ve světě špičkových smartphonů se systémem Android je jedním z nových bitevních polí délka aktualizací softwaru. Po léta to byla hlavní nevýhoda telefonů se systémem Android ve srovnání s iPhony. Ty obvykle dostávají aktualizace po dobu pěti a více let. Situace se však začíná měnit. Samsung nyní slibuje pro svou vlajkovou loď Galaxy S24 aktualizace na sedm let. A Google nabízí sedm let aktualizací pro svá zařízení Pixel.

DÉLKA AKTUALIZACÍ SOFTWARU: ONEPLUS VYSVĚTLUJE, PROČ JSOU ČTYŘI ROKY TOU SPRÁVNOU DOBOU

Společnost OnePlus však zaujímá jiný přístup. Její nové telefony jsou dodávány se čtyřletou zárukou aktualizací a společnost tvrdí, že je to nejlepší způsob, jak zajistit plynulý a stabilní uživatelský zážitek. Odůvodňují to tím, že starší hardware nemusí být schopen efektivně provozovat novější verze systému Android. A to bez obětování výkonu nebo výdrže baterie.

Kdo má tedy pravdu? Jak dlouho byste měli očekávat, že váš telefon bude dostávat aktualizace?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Záleží na řadě faktorů, jako je váš rozpočet, vaše potřeby a vaše priority. Pokud jste náročný uživatel, který chce mít vždy nejnovější funkce a bezpečnostní záplaty, pak budete chtít telefon, který bude dostávat aktualizace co nejdéle. Pokud však máte omezený rozpočet nebo vám nezáleží na tom, abyste měli nejnovější software? Pak může být telefon s kratší politikou aktualizací naprosto dostačující.

JAK DLOUHO BY MĚL TELEFON DOSTÁVAT AKTUALIZACE?

Zde je několik věcí, které byste měli při rozhodování zvážit:

  • Jak dlouho si plánujete telefon ponechat? Plánujete telefon měnit každý rok nebo dva? Pak délka zásad aktualizace není tak důležitá. Pokud si však plánujete telefon ponechat tři a více let, pak byste si měli vybrat telefon, který bude dostávat aktualizace alespoň tak dlouho.
  • Jak důležité jsou pro vás aktualizace zabezpečení? Aktualizace zabezpečení jsou důležité pro ochranu telefonu před malwarem a dalšími hrozbami. Pokud vám záleží na zabezpečení, pak si raději vyberte telefon, který bude dostávat bezpečnostní aktualizace co nejdéle.
  • Jak důležité jsou pro vás nové funkce? Nové funkce mohou do telefonu přidat nové vylepšení a zlepšit vaše celkové zkušenosti. Pokud máte rádi nejnovější funkce, pak si budete chtít vybrat telefon, který dostává aktualizace co nejdéle.
  • Jaký je váš rozpočet? Telefony s delší politikou aktualizací bývají dražší. Pokud máte omezený rozpočet, možná budete muset udělat kompromis ohledně délky politiky aktualizací.

Rozhodnutí o tom, jak dlouho byste měli očekávat, že váš telefon bude dostávat aktualizace, je nakonec osobní záležitostí. Neexistuje žádná správná nebo špatná odpověď. A nejlepší volba pro vás bude záviset na vašich individuálních potřebách a prioritách.

Kromě výše zmíněných faktorů je také důležité zvážit kvalitu poskytovaných aktualizací. Někteří výrobci jsou v poskytování včasných a kvalitních aktualizací lepší než jiní. Před koupí telefonu se vyplatí udělat si průzkum a zjistit, jakou má konkrétní výrobce pověst.

V konečném důsledku je nejlepším způsobem, jak zajistit, abyste z telefonu vytěžili maximum, zakoupení zařízení od výrobce, který má dobrou pověst v oblasti poskytování dlouhodobé softwarové podpory.