V rámci produkce vlajkových procesorů mezi sebou soupeří společnosti Qualcomm a MediaTek. Obě společnosti loni na podzim uvedly své vlajkové čipsety. V případě Qualcomm to byl Snapdragone 8 Gen3 a zhruba měsíc po něm kontrovala společnost MediaTek procesorem Dimensity 9300. Výkon obou je v podstatě srovnatelný, takže oba čipsety najdeme v prémiových telefonech mnoha výrobců. Je jasné, že i letos dojde na uvedení nových generací těchto čipsetů. O obou z nich se pomalu začínají zmiňovat tipaři a o procesoru Dimensity 9400 pohovořil dokonce CEO společnosti MediaTek, pan Cai Lixing.

Generální ředitel MediaTeku o chystaném čipsetu Dimensity 9400 promluvil na akci u příležitosti slavnostního otevření nové kancelářské budovy. V první řadě ocenil úspěch loňského vlajkového procesoru Dimensity 9300 a následně sdělil něco málo i o chystaném čipsetu Dimensity 9400.

Dimensity 9400 je zaměřený na výkon a umělou inteligenci

Chystaný procesor Dimensity 9400 dorazí ve čtvrtém kvartálu letošního roku. Je prvním čipsetem společnosti MediaTek, který je postavený na 3nm výrobní technologii TSMC N3E. Nová technologie údajně výrazně zvýší výkon čipsetu. Cai Lixing dále uvedl, že nabízí také vylepšenou podporu umělé inteligence, která je u moderních chytrých telefonů velmi žádaná. V tomto směru chce MediaTek plně konkurovat svým největším rivalům na trhu. O konkrétních parametrech chystaného čipsetu sice nehovořil, ale jeho složení se objevilo na čínské síti.

Podle prvních zpráv má procesor Dimensity 9400 osm jader rozdělených do tří clusterů s architekturou 1/3/4. První jádro Cortex-X5 ještě nebylo oznámeno, ale údajně má zatím nejvyšší takt ze všech dostupných jader Cortex-X. S ním jsou v procesoru spojená tři jádra Coretex-X4 a čtyři jádra Cortex-A720. Dimensity 9400 má údajně vylepšenou jednotku NPU, která je o až 50 % rychlejší při generování velkých jazykových modelů. Dále je prý až o 15 % rychlejší při generování obrazu. Některé zvěsti také tvrdí, že MediaTek spolupracuje s Nvidií na vytvoření čipové sady s GeForce GPU namísto obvyklého ARM Mali Immortalis. Samozřejmě v této chvíli jde o prvotní nepotvrzené informace, takže je berme s rezervou.