Snad největší událostí minulého týdne bylo uvedení telefonů řady Samsung Galaxy S24. V sérii debutovaly modely Galaxy S24, Galaxy S24 Plus a také nejvyšší model Ultra. První dva telefony jdou na některé trhy s procesorem Exynos 2400 a na jiné se Snapdragonem 8 Gen3. Modle Ultra ale výrobce poslal na všechny mezinárodní trh výhradně s procesorem z dílen společnosti Qualcomm.

Pro nás, Evropany, po uvedení telefonů nastává docela zajímavý moment, protože na evropský trh jdou telefony právě s čipsetem Exynos 2400. Potenciální kupci se samozřejmě ptají, jak je na tom čipset společnosti Samsung s výkonem, ať už při běžném používání a nebo při hraní her. Opověď na tuto otázku najdeme na YouTube kanálu NL Tech, kde testeři prověřili Exynos 2400 ve srovnávacích bechnmarkových testech Geekbench 6, Antutu a 3D Mark. Zároveň s Exynosem prověřili i Snapdragon 8 Gen3 a srovnali jejich výkon.

Exynos 2400 versus Snapdragon 8 Gen3

Je důležité poznamenat, že testovaní proběhlo na telefonech s předběžným firmware, takže jejich skóre se bude pravděpodobně lišit od verzí připravených pro uživatele. Přesto není od věci se podívat na srovnání výkonu čipsetů Exynos 2400 a Snapdragon 8 Gen3.

Začneme u testů v Geekbench 6, kde testeři prověřili hrubý výpočetní výkon. Tady model Galaxy S24 Ultra se Snapdragonem 8 Gen3 překonal Exynos 2400 v testech s jedním i více jádry. Rozdíly ve skóre jsou ale minimální, zejména v testu s jedním jádrem. Tyto drobné rozdíly může odstranit optimalizace CPU čipsetu Exynos 2400. Karta se ale ve prospěch Exynosu obrací při testu GPU, kde telefony Galaxy S24 a Galaxy S24 Plus jednoznačně překonaly model Ultra se Snapdragonem. Důvodem je slušný potenciál GPU Xclipse 940 na bázi AMD RDNA 3.

V testech Antutu je jasným vítězem Snapdragon 8 Gen3. Ale na druhou stranu rozdíly mezi ním a procesorem Exynos nejsou nějak dramaticky velké. Posledním testem, ve kterém testeři procesory prověřili je zátěžový test 3D Mark Solar Bay, který hodnotí výkon ray tracingu v oblasti vizuálních efektů ve hrách. V tomto testu doslova zazářily telefony Galaxy S24 a Galaxy S24 Plus s procesorem Exynos 2400. To jasně dokazuje, co již dříve avizoval Samsung o vylepšeném ray tracingu svého nového čipsetu. Svůj podíl na tom samozřejmě má i GPU Xclipse 940. Zajímavé je, že procesor Exynos při tomto testu vykazoval i velmi dobrý tepelný management. Celkově se tedy dá říci, že oba procesory mají srovnatelný výkon. Uvidíme, jak to bude vypadat po aktualizaci firmwaru nebo případné optimalizaci.