Protože včerejší představovačka společnosti Samsung byla skutečně velkou událostí podíváme se na ni ještě jednou. Týká se AI, jejíž funkce Samsung výrazně vylepšil. Umělá inteligence totiž v poslední době hýbe světem a dotýká se samozřejmě i chytrých telefonů. Dokáže vylepšit fotografie, vytvářet překlady v reálném čase a pro uživatele může být velkým přínosem. Proto i telefony řady Galaxy S24 nabízejí nové funkce podpořené umělou inteligencí. Potud je vše v pořádku. Ale máme tu i čerstvou zprávu, která patří do kategorie špatných.

Chceš podporu AI, zaplať

Společnost Samsung letos upřednostnila podporu AI, aby se vyrovnala svým konkurentům. Nová sada funkcí je skutečně dobrá a pro uživatele užitečná, ale nakonec je může přijít na další náklady. Podle portálu 9TO5Google totiž Samsung na stránkách vyhrazených telefonům řady Galaxy S24 má i docela nenápadnou poznámku pod čarou. V ní stojí, že funkce Galaxy AI jsou zdarma, ale jen do konce roku 2025.

V poznámce doslova stojí: “Funkce Galaxy AI budou poskytovány zdarma do konce roku 2025 na podporovaných zařízeních Samsung Galaxy. Pro funkce umělé inteligence poskytované třetími stranami mohou platit jiné podmínky.” Není zde ani zmínka o tom, kolik si uživatelé v roce 2026 připlatí a zda jde o všechny AI funkce. Valná většina funkcí umělé inteligence běží na cloudu. Funkce překladu ale fungují přímo v telefonech. Ale funkce jako generativní úpravy a přepis využívají cloudové zpracování pomocí modelů Gemini společnosti Google.

Oznámení o možném zpoplatnění funkcí AI samozřejmě vyvolalo mezi fanoušky společnosti Samsung velkou diskuzi. Samozřejmě, že každý z nás vědomě využívá spoustu placený funkcí nebo aplikací, ale přece jen fanoušci od Samsungu čekají poněkud větší transparentnost. Informace o tom, jakou částku si majitelé telefonů řady Galaxy S24 v budoucnu zaplatí je jistě na místě. Všichni nyní čekají na objasnění a zveřejnění cenových relací pro předpalcení nových funkcí AI. Proto i my očekáváme, že Samsung brzy zveřejní další a pro mnohé podstatné informace.