Hodnocení recenzenta

Honor Magic 6 Lite je telefon, který rozhodně má styl, ale jen na něm nestaví. Nabídne výborný displej, výdrž i velmi slušný výkon. Škoda jen, že "magic" se nedostavil u fotoaparátu.

8
x/10

Neuplynul ještě ani rok od uvedení podařeného telefonu Honor Magic 5 Lite a už je zde nástupce s modelovým označením Magic 6 Lite. Na první pohled se oba telefony příliš neliší, což vůbec nevadí. Jak si letošní novinka spadající do střední třídy povede, a zda se může měřit s nabitou konkurencí vám prozradí následující recenze Honor Magic 6 Lite.

RECENZE HONOR MAGIC 6 LITE – BALENÍ – DALŠÍ CHUDOBKA

Honor už také nepatří mezi ty čínské výrobce, kteří by zákazníka hýčkali bohatým příslušenstvím přímo v balení. Telefon dorazil v tenké krabičce, což okamžitě značí, že obsahuje jen to nejnutnější v podobě papírové brožurky, trnu na šuplík SIM karet a nabíjecí kabel. Ten je navíc typu USB-A na USB-C, raději bych už viděl oboustranné USB-C. Musím také uvést, že telefon dorazil ve verzi neurčené pro běžný prodej, nepočítám ovšem, že finální balení se bude lišit.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ – ATRAKTIVNÍ I NENÁPADNÝ

VZHLED

Už v úvodu jsem zmínil, že vzhledově se Magic 6 Lite příliš od svého předchůdce neliší, což je dobře, protože proč měnit něco, co změnu nepotřebuje. Opět se tedy potkáme s mírně zahnutým displejem po stranách, což opticky zmenšuje už tak příjemně úzké rámečky. V tiskových materiálech se výrobce honosí vysokou odolností krycího skla, ovšem žádnou konkrétní specifikaci neuvádí. Ochranná folie je na skle i tak nalepena.

Rám telefonu kombinuje lesklé a matné plochy, se kterými se setkáte na horní a spodní zploštělé straně. Záda jsou plastová s matnou povrchovou úpravou, na níž téměř neulpívají otisky prstů a navíc je to na omak velmi příjemný materiál. Počítám, že stejně na tom bude i tradiční tyrkysová verze. Mnou testovaná černá verze působí poměrně nenápadným dojmem. Pokud ovšem máte potřebu se odlišit, můžete sáhnout po atraktivní verzi se zády z umělé kůže v jasně oranžové barvě.

U zad telefonu ještě zůstaneme, jelikož nejvýraznějším designovým prvkem všech telefonů Honor poslední doby je modul fotoaparátu. Ten se mezigeneračně změnil jen minimálně. Opět je to výrazný kruh s trojicí snímačů a LED bleskem. Co se však změnilo, je lem ve zlaté barvě s výrazným vroubkováním. Na pohled je velmi efektní, praktický ale příliš ne. Ukazováčkem jsem o lem neustále zadrhával a jeho vroubkování nebylo pro můj prst úplně příjemné. Řešením samozřejmě bude uložení telefonu do nějakého pouzdra.

OVLÁDACÍ PRVKY A ROZMĚRY

Rozmístění zbylých prvků se drží zaběhlých standardů, tzn. tlačítka s dobrým stiskem najdete na pravém boku, USB-C konektor uprostřed spodní strany a vedle něj pak slot pro dvě SIM karty a hlasitý reproduktor. Ten dokáže hrát hodně nahlas, zvuk je ovšem veskrze průměrný – neurazí, nenadchne. Navíc se musíte spokojit jen s mono zvukem, jelikož při hlasitém přehrávání se do akce nezapojuje reproduktor sluchátka.

Telefon narostl do výšky 163,6 mm, šířka činí 75,5 mm a tloušťka pak jen 7,98 mm. Nejedná se tedy o žádného kolibříka. Hmotnost se ovšem zastavila na příjemných 185 gramech, což je vzhledem k rozměrů a baterii (o té ale až později) velmi dobrá hodnota.

DISPLEJ – AMOLED AŽ OČI PŘECHÁZEJÍ

Displeje Honor zkrátka umí a Magic 6 Lite toto tvrzení jen podporuje. Jedná se o 6,78″ AMOLED panel s již zmíněným prohnutím po stranách s rozlišením 2 652 x 1 200 px a 120Hz obnovovací frekvencí. Na displej je skutečně radost se dívat. Barvy jsou příjemně syté, ale ne přesaturované. Rozsah jasu je příkladný a rychlost automatické regulace funguje perfektně. Minimální úroveň jasu zpříjemní noční používání, které můžete podpořit aktivací čtecího režimu, který přepne zobrazení do stupňů šedi. Naopak na přímém slunci oceníte maximální hodnotu jasu 1 200 nitů, která zajistí naprosto bezproblémovou čitelnost.

Displej podporuje režim “always-on”, jehož obsah si můžete sami upravit. Na výběr máte různá témata s obrázky, grafikou a různými styly hodin. Samozřejmě se v tomto režimu zobrazují ikony oznámení z jednotlivých aplikací. Vybrat si můžete, zda se AOD režim zobrazí po tapnutí na displej, bude aktivní stále nebo ve stanovém čase. Bohužel chybí možnost, aby se AOD režim aktivoval jen v případě, že dorazí nějaká notifikace.

Pod displejem má své místo integrovaná čtečka otisků prstů, k jejíž rychlosti a spolehlivosti nemohu mít sebemenší výhradu. To už ale neplatí o jejím umístění, které je stejně jako u předchůdce zbytečně blízko spodnímu okraji. Zvyknout si na toto umístění lze ale poměrně rychle.

HARDWARE A VÝKON – POCTIVÁ STŘEDNÍ TŘÍDA

Při výběru hardwarových komponent výrobce zbytečně nešetřil, nový Honor se tak může pochlubit procesorem Snapdragon 6 Gen1, což je momentálně to nejnovější, co pro střední třídu Qualcomm nabízí. Procesor disponuje osmi jádry a vyráběn je 4nm výrobním procesem. Operační paměť typu LPDDR5 má kapacitu 8 GB a UFS 3.1 úložiště nabídne 256 GB prostoru. Na běžné použití má tedy telefon výkonu více než dostatek a ani hry mu nebudou činit žádné potíže. Za co však výrobce pokárat musím, je prehistorické rozhraní USB 2.0 napojené na USB-C konektor.

Z pohledu bezdrátové konektivity splní Honor všechny požadavky běžného uživatele. Samozřejmostí danou procesorem je podpora 5G sítí i dvoupásmové Wi-Fi 6. Bluetooth je ve verzi 5.1 a pro přenos zvuku využívá kodeky SBC, AAC a dokonce i LDAC. Telefon vás neochudí o NFC s bezkontaktními platbami ani o plnou nabídku lokalizačních technologií. Příjem signálu je bezproblémový a lze jej chytit i v budovách, fix pozice je bleskový a přesnost velmi dobrá.

OPERAČNÍ SYSTÉM – JDE SVOU CESTOU

Telefon dorazil s operačním systémem Android 13 s nadstavbou Magic OS 7.2. Upřímně bych v tuto dobu už chtěl mít Android 14, kdy na něj dojde a jak dlouhou softwarovou podporu výrobce u telefonu poskytuje, jsem se bohužel nedozvěděl. Nadstavba si rozhodně zaslouží pochvalu za minimum předinstalovaných aplikací. Ty, které v systému jsou, lze považovat za užitečné, patří sem poštovní klient, diktafon, kalkulačka, aplikace pro přenos dat z jiného telefonu, či velmi dobrá klávesnice Swiftkey.

Samotný pohyb v systému chce trochu cviku, pokud nejste již dřívějšími majiteli telefonu Honor. K oznámením se dostanete pouze svajpnutím z levé horní části obrazovky. Svajpnutím v pravé polovině se dostanete k tzv. řídícímu centru, což je seznam přístupů k rychlému nastavení. Rozmístění ikon si bohužel nemůžete upravit dle vlastních preferencí. Jelikož je displej poměrně velký a pokud nemáte úplně dlouhé prsty, bude svajpnutí vyžadovat ručkování nebo použití prstu druhé ruky. Příliš jsem nepochopil logiku, kdy ve výchozím nastavení zapínací tlačítko slouží k vyvolání hlasového asistenta namísto možnosti telefon vypnout/restartovat.

V systému dále najdete možnost propojit telefon s počítačem s Windows a zrcadlit tak oznámení a odpovídat na zprávy. Máte-li ve svém okolí více zařízení značky Honor, můžete si aktivovat snadný přenos dat mezi těmito zařízeními. Aktivovat si také můžete gesta a zkratky pro pohyb v systému, probuzení displeje, zapnutí svítilny apod.

Za co si výrobce určitě zaslouží pochvalu, je sladění systému s hardwarem. Systém běhá velmi svižně, na žádné záseky či pády aplikací jsem nenarazil. Bezproblémové je také procházení náročnějších webových stránek.

RECENZE HONOR MAGIC 6 LITE – KAMERA – PIXELY ANI AI TO NEZACHRÁNÍ

HLAVNÍ SNÍMAČ

V produktových materiálech, kterými byl zaslaný telefon doplněn, jsem se dočetl o skvělém 180Mpx snímači s fázovým ostřením, bezztrátovým trojnásobným zoomem a optimalizací snímků pomocí AI. Výslovně se uvádí, že po pořízení snímku je dobré pár sekund počkat, než AI snímek zpracuje. Moje očekávání tedy byla poměrně velká. O to větší zklamání se dostavilo po pořízení zkušebních snímků, se kterými jsem čekal na slunečnější počasí. Ostrost snímků je přinejlepším průměrná a s tím souvisí i nepříliš dokonalé detaily. S klesajícím množstvím světla pak jde kvalita fotek rapidně dolů. Naopak musím pochválit snímač za slušné zpracování protisvětla a ani netrpí na přepalování světlých částí scény. Na použití trojnásobného zoomu raději zapomeňte. O jeho bezztrátovosti nemůže být ani řeč. I za dobrého světla jsou snímky neostré a po okrajích vyloženě rozmazané. A aby toho nebylo málo, mají přiblížené snímky úplně jiné barevné podání. Fotky pořízené s aktivním nočním režimem naopak velmi příjemně překvapily. Obrazový šum a ztráta detailů nejsou v porovnání s fotkami za šera zdaleka tak výrazné, jak bych čekal.

OSTATNÍ SNÍMAČE

Hlavnímu snímači sekunduje 5 MPx širokoúhlý snímač, od nějž nelze čekat žádné zázraky, které se ani nedostavují. Snímkům absolutně chybí ostrost i detaily. Třetím do party je zcela zbytečné 2Mpx makro s fixním ostřením na vzdálenost 4 cm. Přední kamera s 16Mpx snímačem taktéž ostrostí a množstvím detailů neoslní. Na sebepropagaci na sociálních sítích ale dostačuje.

VIDEO

Video lze natáčet až ve 4K rozlišení při 60 sn./s. Optická stabilizace chybí a ta elektronická příliš nefunguje. Pro pořízení testovacího videa jsem proto použil gimbal. Jste-li aktivními vlogery, určitě vás potěší přítomnost duálního režimu, ve kterém telefon pořizuje video z hlavní i selfie kamery najednou. Pro video platí totéž co pro fotky – málo detailů, nízká ostrost i slušně zvládnuté protisvětlo. Pozitivní je rychlé ostření i možnost rychlého přepínání na trojnásobný zoom.

APLIKACE

Aplikace kamery nabízí poměrně dobrou ergonomii s obvyklými možnostmi úprav a nastavení. Vytknul bych jí rozhodně nepohodlnou aktivaci HDR režimu, který najdete až v seznamu ostatních režimů. Nelze jej tedy rychle aktivovat tapnutím na patřičnou ikonu přímo v režimu fotografie.

BATERIE A VÝDRŽ – NEJSILNĚJŠÍ ZBRAŇ

Pokud jste se o tento telefon již zajímali, dost možná jste narazili na informaci o kapacitě baterie 5 300 mAh, resp. 5 800 mAh. V oficiální evropské distribuci je k dostání verze s nižší kapacitou. K otestování však dorazil telefon s 5 800 mAh baterií. Rozhodně však není důvod si zoufat, 5 300 mAh stále patří k nadstandardním hodnotám kapacity a díky modernímu procesoru energie ubývá jen pozvolna. Výdrž je samozřejmě oblast silně individuální, ovšem dle mého zkoušení je bez problémů dosažitelná výdrž tři dny. Pokud budete telefonu více nakládat, dostanete se na stále skvělé dva dny. Dobrou zprávou také je deklarovaná životnost baterie, kdy nemá klesnout její kapacita pod 80 % ani po 1 000 provedených nabíjecích cyklech i nabíjecí výkon 35 W.

Drobnou kaňkou na kráse je absence adekvátní rychlé nabíječky v balení. Abyste se na plný nabíjecí výkon dostali, je potřeba mít adaptér s výstupem 11 V/3,2 A. Já jsem pro nabíjení použil 25W QuickCharge nabíječku a telefon si s ní rozuměl velmi dobře. Nabíjecí výkon se vyšplhal na 23 W a celková doba nabíjení ze zbývajících 15 % do plné kapacity zabrala 80 minut.

RECENZE HONOR MAGIC 6 LITE – ZÁVĚR

Honor Magic 6 Lite se nestane premiantem střední třídy, ale na velmi slušné prodeje našlápnuto rozhodně má. Zájemce může oslovit atraktivním designem, skvělým AMOLED displejem, moderním a úsporným procesorem s dostatkem výkonu a hlavně skvělou výdrží. Pokud při výběru chytrého telefonu máte výdrž mezi nejdůležitějšími parametry, rozhodně zařaďte tento telefon mezi horké kandidáty. Odpustit mu musíte absenci odolnosti vůči vodě a prachu, průměrně hrající mono reproduktor, nulové přibalené příslušenství a fotoaparát, s nímž se hvězdou Instagramu nestanete. Jenže Honor má v rukávu eso, kterým může znatelně změnit pravidla výběru telefonu. Tím je, v rámci akce při zahájení prodeje, zdarma přibalený druhý telefon – Honor X7a v hodnotě 3 390 Kč. Rázem tak opticky klesá doporučená cena 9 790 Kč o celou třetinu. Zda vám tato akce vykompenzuje zmíněné nedostatky už nechám na vašem zvážení.

Za zapůjčení telefonu Honor Magic 6 Lite děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Honor.