Možná si ještě vzpomenete na jaro loňského roku, kdy se některé čínské společnosti dostaly do sporu se společností Nokia. Konkrétně šlo o značky Oppo a Vivo, kterým v roce 2021 vypršela licenční smlouva na některé patenty Nokie a ta se s nimi pustila do soudních sporů. Německé soudy pak vydaly zákaz prodeje telefonů Oppo a OnePlus na území Německa. Podobně dopadla i značka Vivo, která v Německu uzavřela své e-shopy a stejně tak i v Polsku.

Jiní čínští výrobci chytrých telefonů se těmto problémům a komplikacím snaží předejít. Mezi ně patří i značka Honor, které se na zahraničních a zejména evropských trzích daří čím dál lépe. Proto se snaží jít cestou smíru a podle tiskové zprávy, kterou najdeme na oficiálních stránkách společnosti Nokia, podepsala s Nokií křížovou licenční smlouvu na patenty 5G.

Nokia a Honor se snaží vyhnout soudním sporům

Nokia a Honor se podepsáním licenční smlouvy snaží vyjasnit situaci v rámci používání patentů. Navíc právě podepsaná dohoda je pro obě společnosti výhodná a usnadní jim další vývoj a nasazování technologie 5G. Smlouva byla podepsaná 4. ledna/januára a pokrývá základní vynálezy v 5G a dalších celulárních sítích. Představuje tak čtvrtou hlavní patentovou dohodu společnosti Nokia za posledních několik měsíčních období. Nokia uvádí, že dohoda představuje klíčový okamžik v tomto odvětví a odráží strategický přístup ke správě duševního vlastnictví.

Zástupci obou zainteresovaných společností ve svých prohlášeních jednoznačně potvrdili, že uzavření smlouvy je důležité pro rozvoj mobilního průmyslu. Obě společnosti tak mohou dostát svým závazkům v oblasti inovací a vývoje. Jak Nokia, tak i Honor jsou významnými hráči v mobilním průmyslu a obě společnosti také výrazně investují do výzkumu a vývoje. Proto není tato smlouva jen rukou podanou ke smíru, ale zároveň i podnětem k další plodné spolupráci. V závěru ještě dodáme, že podobnou smlouvu Nokia uzavřela i se společnostmi Samsung a Apple.