Hodnocení recenzenta

Tablet Doogee T20 Ultra vám nechává prostor si jej vyladit dle svých potřeb a požadavků. Čistý systém a dostupné příslušenství k tomu přímo vybízejí.

7
x/10

Tablety již pár let zůstávají díky chytrým telefonům na absolutním okraji zájmu běžných spotřebitelů. Před jeho pořízením musíte vědět, jaké úkoly má ve vašich rukou plnit a proč je nezvládne váš telefon. Do karet tabletům nehraje ani nastupující trend skládacích telefonů, i když jejich masové rozšíření bude ještě nějakou dobu trvat. Pořízení tabletu tak má smysl hlavně s větší úhlopříčkou displeje nad 10″, čemuž se výrobci také přizpůsobují. Mezi ně patří i čínská značka Doogee, jejíž portfolio tvoří především odolné telefony. Nevyhýbá se ale ani tabletům a právě jeho nejnovější model s 12″ displejem mám k otestování. Jak si povede, vám prozradí následující recenze Doogee T20 Ultra.

BALENÍ – ROZHODNĚ POTĚŠÍ

Tablet dorazil v adekvátně velké krabici, v níž má vše své přesně dané místo a není toho úplně málo. Po otevření krabice nepřehlédnete tvrzené sklo a pod ním pak už samotný tablet. Ten jen “oblečený” do ochranného flipového pouzdra, jehož ohnutím můžete snadno vytvořit poměrně stabilní stojánek. V balení dále najdete 24W nabíječku, USB kabel, příslušenství k aplikaci tvrzeného skla, trn pro šuplík SIM karet a nezbytnou dokumentaci.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ – VE ZNAMENÍ KOVU

Po vyloupnutí tabletu z pouzdra oceníte 7,6 mm tenké hliníkové unibody tělo, na kterém příliš neulpívají otisky prstů. Jednolitost kovového těla narušuje jen pravý bok vyrobený z plastu, pod nímž mají své místo antény. Jeho slícování se zbytkem těla se příliš nepovedlo. Přechody jsou jasně viditelné i nahmatatelné. Nejde o nic dramatického, ale lehce to kazí dojem z jinak velmi precizního provedení.

Záda tabletu jsou zcela rovná, jen v levém horním rohu vystupuje modul fotoaparátu s bleskem. Při ohledávání jednotlivých bočních hran si nemůžete nevšimnout hned čtyř průduchů pro reproduktory na obou podélných stranách. Jejich projev se velmi dobře poslouchá. Zvuk je příjemně vyrovnaný s jasně slyšitelnou basovou složkou. Právě k těmto reproduktorům se vztahuje i logo Hi-Res Audio, kterým se výrobce chlubí na krabici i těle tabletu. Díky rozmístění reproduktorů do boků je stereo efekt velmi výrazný, což oceníte nejen při sledování filmů.

Pravá podélná strana dále nabízí USB-C konektor, bohužel jen s rozraním USB 2.0, hybridní slot pro SIM karty/SD kartu a sluchátkový výstup. Na spodní dlouhé straně má své místo jen konektor pro klávesnici. Na té horní pak najdete tradiční spínací tlačítko a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Jejich stisk a odezva je přesně taková, jak by uživatel očekával.

Po zapnutí se vám určitě zalíbí jen 7 mm tenké rámečky kolem displeje. Ty však zároveň lehce znesnadňují držení, pokud nebude tablet v pouzdře. To nejen kvůli tomu, že budete muset tablet držet v úplných krajích, ale také díky hmotnosti 568 gramů.

DISPLEJ – BĚŽNÝ IPS

Jak už jsem se zmínil v předchozí kapitole, tablet určitě potěší tenkými rámečky kolem displeje, který tak zabírá velmi pěkných 87,2 % plochy těla. Úhlopříčka činí 12″, rozlišení je 1 200 × 2 000 px. Jedná se o IPS panel se slušným barevným podáním. Maximální jas nijak neohromí, na používání na přímém slunci tedy rovnou zapomeňte. Minimální jas naopak umožní pohodlné použití i za šera. Displej je kompatibilní i s elektronickým perem, které má výrobce v nabídce jako volitelné příslušenství. Tím se samozřejmě možnosti využití tabletu výrazně rozšiřují. Pero jsem ovšem k vyzkoušení nedostal a ani v systému žádná aplikace, se kterou byste jej využili, není. Displeji bych každopádně také vytknul absenci probuzení poklepáním a jen základní 60 Hz obnovovací frekvenci. Jste-li zvyklí na 90 Hz a vyšší frekvence, budou na vás veškeré animace působit trhaně.

HARDWARE A VÝKON – TRHAČ TO NENÍ

Srdcem tabletu je procesor MediaTek Helio G99, což je osmijádrový procesor s maximální frekvencí 2,2 GHz vyráběný moderním 6nm výrobním procesem. Jde tedy o poměrně efektivní procesor, který ovšem výkonem nijak neoslní a najdete jej spíše v levnějších telefonech, jako je například Infinix Note 30 Pro. Počítat také musíte s podporou jen 4G sítí. Při pohledu na oficiální stránky výrobce i na krabici, ve které je tablet dodáván, vás může praštit do očí informace o kapacitě operační paměti. Dočtete se, že tablet disponuje 32 GB RAM. Jedná se ale o marketingový trik, skutečná kapacita činí 12 GB a dalších až 20 GB tvoří paměť virtuální.

Kapacita úložiště dosahuje velmi pěkných 256 GB a podporovány jsou až 2 TB microSD karty. Výrobce však, dle očekávání, použil starší typ pamětí, takže rychlostí rekordy při práci s daty taktéž nečekejte. O starém USB 2.0 jsem se již zmiňoval, při kopírování většího obejmu dat se tak budete muset obrnit trpělivostí. USB konektoru naštěstí nechybí podpora pro externí úložiště.

Pokud byste chtěli tablet používat např. jako navigaci v autě, můžete se spolehnout na kompletní nabídka lokalizačních technologií, tedy GPS, GLONASS, Beidou i Galileo. Pro připojení k internetu je k dispozici dvoupásmová Wi-Fi s dobrou stabilitou i dosahem. Příznivce rádiových vln potěší přítomnost FM rádia včetně RDS. Pro spuštění ovšem musíte mít připojená drátová sluchátka, která slouží jako anténa. Počítejte také s tím, že tablet bez problémů naladí jen stanice s opravdu silným signálem.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM – POTENCIÁL TU JE

Tablet pochopitelně spoléhá na operační systém Android ve verzi 13 s naprostým minimem úprav či předinstalovaných aplikací. Kromě základního balíku aplikaci je navíc jen WPS Office a záznam zvuku. Veškeré úpravy a personalizace systému tak budete muset pořešit samostatnými aplikacemi. Čistý systém má samozřejmě výhodu v bezchybné lokalizaci do češtiny, svižném chodu i spouštění aplikací. Ty můžete mít na displeji dvě vedle sebe, což se velmi často hodí. Pokud si k tabletu připojíte externí klávesnici, příp. pero, možnosti jeho využití se výrazně rozšíří. Samozřejmě musíte k tomu mít i patřičné aplikace, pak se tablet stane vaší kanceláří, kterou máte vždy po ruce.

BATERIE A VÝDRŽ

Tento účel splňuje i baterie s kapacitou 10 800 mAh, jež zajistí, že se po nabíječce nebudete shánět příliš často. Přehrávání videí z YouTube zvládal tablet více než 13 hodin při 50% jasu a cca poloviční hlasitosti reproduktorů. Při brouzdání po internetu či kancelářských činnostech pak bude výdrž ještě delší. Kapacitu baterie můžete využít také pro nabíjení jiných elektronických zařízení. Jakmile energie dojde a začnete nabíjet, musíte počítat, že tato operace si řekne o čtyři hodiny, z toho čtvrtinu zabere nabití posledních 10 % kapacity. V balení sice je 24W nabíječka, ovšem tablet podporuje nejvýše 18W nabíjení.

KAMERY

Obecně platí, že tablety jsou z pohledu foto výbavy výrazně za současnými telefony, včetně těch levných. Tento stav do puntíku platí i pro Doogee T20 Ultra. Hlavní kamera je osazena 16MPx snímačem, jehož výstupy jsou skutečně mizerné. Fotkám chybí detaily i ostrost a pokud nesvítí slunce, tento stav se rapidně zhoršuje. Příliš nepotěší ani fakt, že po stisknutí spouště musíte cca 2 sekundy čekat, než se snímek uloží. Video je na tom s kvalitou ještě hůře. Záznamy pořídíte ve Full HD při 60 sn./s a k dispozici je i elektronická stabilizace, ovšem na nic jiného než nouzové použití videa neslouží. Přední kameru bych požil jen na příležitostné pracovní video hovory.

ZVUK

Zastavit se musím i zvukového výstupu. O dobře hrajících reproduktorech jsem se již zmínil. Stejně často, ne-li častěji ale budete využívat dle tolik oblíbená TWS sluchátka. Pro jejich připojení slouží Bluetooth 5,2, který v tomto tabletu využívá kodeky SBC, AAC a dokonce i LDAC. Svoji oblíbenou hudbu si tak budete moci vychutnat i s kvalitními sluchátky.

ZÁVĚR – MUSÍTE VĚDĚT PROČ

Jak už jsem zmínil v úvodu, musíte mít jasný důvod, proč si tablet pořídit. O to víc to platí u Doogee T20 Ultra. Mezi jeho silné stránky určitě patří kovové tělo, přibalené příslušenství i možnost pracovat s perem a připojitelnou klávesnicí. Úsporný procesor, velká baterie a dlouhá výdrž se taktéž počítají. Dobře hrající reproduktory a čistý systém bez zbytečností má také své kouzlo, přesto bych v něm rád viděl nástroje, které využijete při práci s perem. Za slabé stránky rozhodně považuji displej s malým maximálním jasem a nízkou obnovovací frekvencí, stejně jako pomalé nabíjení a nepříliš vysoký celkový výkon. Otázkou také je, jak se výrobce postaví k dlouhodobé softwarové podpoře, jež bývá u malých čínských výrobců velmi krátká.

Za zapůjčení tabletu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení. Pokud se vám tablet zamlouvá, můžete si jej pořídit v oficiálním e-shopu za doporučenou cenu 8 990 Kč.