Společnost HTC VIVE dnes představila VIVE Ultimate Tracker, který výrazně posouvá možnosti nezávislých XR headsetů v oblasti sledování pohybu. Nový tracker nabízí nepřekonatelnou přesnost a všestrannost. Najde uplatnění při hraní her, sportovním tréninku, motion capture projektech i v průmyslových aplikacích. Kompaktní a výkonný sledovač disponuje self-tracking technologii, která umožňuje snadné a efektivní sledování bez pomoci jakýchkoliv externích zařízení. Je tak ideální pro použití s nezávislými headsety HTC VIVE, včetně VIVE XR Elite a VIVE Focus 3. Již brzy navíc získá podporu v rámci standardů OpenXR a SteamVR pro PCVR sestavy. Výrobce slibuje i možnost nasazení v průmyslovém prostředí, kde lze sledování pohybu využít i bez VR headsetu například k optimalizaci ergonomie pracovního prostředí.

„VIVE Ultimate Tracker posunuje realističnost a imerzi v XR na novou úroveň. Poprvé totiž zpřístupňuje přesné sledování pohybu celého těla i uživatelům nezávislých headsetů,“ říká Shen Ye, globální šéf produktu HTC VIVE. „Lidé hledají robustnější a flexibilnější technologii, která by jej umožnila již dlouho. Těší nás, že můžeme našim fanouškům nabídnout řešení a sledovat, jak se s jeho pomocí baví a tvoří.“

Dokonalý tracking pro sportovní zážitky i profesionální nasazení

VIVE Ultimate Tracker navazuje na popularitu známých sledovačů VIVE Tracker 3.0. Ten nalezl místo v mnoha PCVR sestavách. Novinka je ale ještě praktičtější a všestrannější. K určení přesné polohy v prostoru totiž využívá dvojici širokoúhlých kamer. Díky nim nepotřebuje externí základnové stanice, ani přímou viditelnost s headsetem. Skrze jediný bezdrátový USB-C adaptér lze přitom k headsetu připojit hned 5 trackerů. Vytvořit bezproblémovou sestavu pro sledování pohybu celého těla je tak dílem okamžiku.

VIVE Ultimate Tracker

„VIVE Ultimate Tracker přináší pro technologické demo SKILLSHOT (by Rezzil) revoluční posun ve sledování pohybu chodidel. Jednoduchost instalace a nastavení v jakémkoliv prostředí z něj činí ideální řešení pro širokou škálu uživatelů od elitních sportovců až po běžné hráče. Vřelé přijetí v rámci našich ukázek je pro nás důkazem globálního potenciálu pro naši společnost,“ komentuje Adam Dickinson, spoluzakladatel a ředitel společnosti Rezzil.

Mimo sportovní aplikace nachází VIVE Trackery využití i v sociálních VR aplikacích jako je populární VR Chat. Ten již v průběhu prosince dorazí ve verzi pro nezávislé headsety do obchodu VIVEPORT. Historicky poprvé si tak sledování pohybu celého těla vychutnají kromě PCVR návštěvníků virtuálních lokací i ti, kteří se do nich vypraví skrze nezávislé headsety VIVE XR Elite či VIVE Focus 3.

„VIVE Ultimate Tracker je fantastickým řešením pro každého, kdo hledá flexibilní a nezávislou možnost sledování celého těla ve společenském VR prostředí. S VIVE Ultimate Trackerem se HTC VIVE podařilo přinést něco, co odhalí potenciál pohlcujícího VR dramaticky vyššímu počtu uživatelů,” říká Jesse Joudrey, technický ředitel společnosti VRChat.

Konstrukce a sledování pohybu

Nový VIVE Ultimate Tracker byl konstruován s důrazem na maximální univerzálnost. Využívá proto standardní upevňovací závit 1/4″-20 UNC a pogo pin rozhraní pro spojení s různými objekty. Jako jsou herní makety zbraní, sportovního náčiní a podobně. Otevírá cestu k mnoha využitím včetně motion capture technologie pro film a hry. Nebo vzdělávání v rámci VR tréninku. Společnost navíc zveřejnila 3D CAD soubor VIVE Ultimate Trackeru a dokumentaci pro vývojáře. Uživatelé tak budou schopni snadno navrhovat vlastní držáky a příslušenství.

„Sledování pohybu celého těla a možnost využití dalších objektů a rekvizit, kterou trackery VIVE nabízejí, přináší zcela novou úroveň VR zážitku. Absence externích senzorů, celodenní výdrž baterie a design umožňující rychlou výměnu trackerů jsou vlastnostmi, které dramaticky rozšiřují možnosti jejich využití,“ říká Leif Petersen, generální ředitel a zakladatel společnosti HOLOGATE.

VIVE Ultimate Tracker

VIVE má s VIVE Ultimate Trackerem velké plány. V budoucnosti je v plánu i SteamVR. A to i bez přítomnosti headsetu, což umožní sledování pohybu lidí nebo objektů. To jej činí mimořádně silným nástrojem pro průmyslové použití, kde je potřeba sledovat širokou škálu vybavení a rekvizit. Beta verze podpory pro přímé spojení se SteamVR bude dostupná již v nadcházejících týdnech.

„VIVE Ultimate Tracker ve hře Dance Dash konečně splňuje to, co jsme si od VR slibovali. Zcela pohlcující zážitky v živém virtuálním světě s využitím celého těla a zcela bez omezení kabely. Stačí se připnout naše pohodlné TrackStraps popruhy a sžít se svým digitálním já. To umožňuje překročit hranice běžného VR, ve kterém jsme redukovaní na plovoucí hlavy a ruce. Tančit v rytmu hudby způsoby, které byly dosud nepředstavitelné, je pak zcela přirozené,“ říká Joe Sciacchetano, zakladatel a generální ředitel společnosti Rebuff Reality.

VIVE Ultimate Tracker: Základní specifikace

  • Hmotnost: 94 g
  • Výdrž baterie: Až 7 hodin
  • Připojení: Proprietární nízkolatenční 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi s dosahem až 10 m
  • 6DoF inside-out tracking

Cena a dostupnost VIVE Ultimate Tracker

VIVE Ultimate tracker lze získat již nyní na stránkách vive.com za cenu 229 €. Výrobce navíc pro zájemce připravil výhodné zaváděcí balíčky. A také slevu pro majitele headsetu HTC VIVE XR Elite, které budou dostupné do 31. prosince 2023.

  • Sleva pro majitele VIVE XR Elite: Stávající majitelé headsetu VIVE XR Elite, kteří zakoupí balíček VIVE Ultimate Tracker 3+1 Kit + TrackStraps Special, obdrží slevu 100 € po zadání platného sériového čísla headsetu VIVE XR Elite. Celková cena je pouze 589 eur.
  • Speciální sada VIVE Ultimate Tracker 3+1 Kit (689 €): Obsahuje 3 VIVE Ultimate Trackery, 1 bezdrátový dongle, 1 stahovací klíč pro hru Dance Dash a sadu TrackStraps pro VIVE Ultimate Tracker.
  • Balíček VIVE XR Elite a VIVE Ultimate Tracker (1699 eur): Zahrnuje headset VIVE XR Elite, 3 VIVE Ultimate Trackery, 1 bezdrátový dongle, 1 stahovací klíč pro hru Dance Dash a sadu TrackStraps pro VIVE Ultimate Tracker.