Společnost Qualcomm už má za sebou představovačku svého letošního stěžejního procesoru Snapdragon 8 Gen3. Tím si výrobce uvolnil ruce i pro čipsety střední třídy a jeden z nich, Snapdragon 7 Gen3, je na světě. Tento procesor neměl tak okázalou představovačku jako vlajkový Snapdragon a výrobce uvedení oznámil jen na svých webových stránkách. Proto se podíváme, jaké parametry nový čipset střední třídy má.

Hlavní parametry procesoru Snapdragon 7 Gen3

Nový čipset Snapdragon 7 Gen3 je postavený na 4nm výrobní technologii TSMC. Má osm jader rozdělených do tří clusterů a architekturu 1/3/4. Primární jádro pracuje na taktovací frekvenci 2,63 GHz. Tři výkonná jádra jsou taktovaná na 2,4 GHz a poslední čtyři jádra mají takt 1,8 GHz. Výrobce tvrdí, že tato kombinace jader zvýšila výkon CPU o 15 % a až o 50 % se zvýšil výkon GPU se srovnání s předchozím čipsetem Snapdragon 7 Gen1. Kromě toho je nový čipset až o 20 % energeticky úspornější.

Samozřejmě součástí procesoru Snapdragon 7 Gen3 je i jednotka Hexagon NPU pro úkoly umělé inteligence. Díky ní nabízí čipset až o 60 % na watt vyšší výkon AI ve srovnání se Snapdragonem 7 Gen1. GPU Adreno podporuje OpenGL ES 3.2, OpenCL 2.0 FP a Vulkan 1.3 API. Snapdragon 7 Gen3 dále podporuje displeje s rozlišením až 4K při obnovovací frekvenci 60 Hz, nebo rozlišení FullHD+ při obnovovací frekvenci 168 Hz.

Pro podporu fotoaparátů je připravený čip Spectra ISP, který dokáže pracovat s až 200 MPix snímači hlavní kamery a nahrávat 4K HDR video při 60 Hz. ISP čip také podporuje redukci šumu a zlepšuje prokreslení detailů ve fotografiích. Součástí procesoru je i RF modem Snapdragon X63 5G s rychlostí stahování až 5 Gb/s v pásmech mmWave a sub-6 GHz. Dále je tu podpora pro Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. První telefony s novým Snapdragonem střední třídy dorazí zřejmě už na konci tohoto měsíce a půjde o modely značky Honor a Vivo, které Qualcomm uvádí jako své hlavní partnery.