OPPO oznámilo oficiální uvedení globální verze systému ColorOS 14. Jako jeden z prvních operačních systémů založených na Androidu 14 přináší ColorOS 14 optimalizovaný Aquamorphic Design, chytré funkce s umělou inteligencí pro vyšší efektivitu, vlastní vylepšenou technologii pro mimořádně plynulý výkon i snadno použitelné nástroje pro vyšší bezpečnost a ochranu soukromí. Od uvedení ColorOS v roce 2013 má dnes tento systém po celém světě více než 600 milionů aktivních uživatelů.

Přehlednější a intuitivnější uživatelské rozhraní a optimalizovaný Aquamorphic Design

ColorOS 14

V systému ColorOS 13 přestavila společnost OPPO uživatelům nový, vodou inspirovaný designový jazyk Aquamorphic Design. Ten vytváří harmonické spojení mezi člověkem a technologií. ColorOS 14 je postavený na oceňovaném systému ColorOS 13 a optimalizuje Aquamorphic Design s novými zvukovými efekty, systémy barev, interakcemi a dalšími prvky. Díky nim je používání smartphonu rychlejší a intuitivnější.
Zvuk je neviditelným faktorem, který hraje klíčovou roli při poskytování intuitivního zážitku uživatelům. OPPO ve spolupráci s profesionálními akademiemi zkoumalo zvukové preference uživatelů a spolupracovalo s nejlepším světovým týmem zvukových designérů. Tak, aby do systému ColorOS 14 přineslo právě nové zvukové efekty. To zahrnuje deset sad vyzváněcích tónů vytvořených na základě akvamorfního motivu pro hovory, budíky a oznámení. A také sedm globálních zvukových designů uživatelského rozhraní, které uživatelům poskytují harmonický zvukový zážitek napříč zařízeními OPPO.

ColorOS 14 obsahuje vylepšený Aquamorphic Colouring systém. Ten se dokáže inteligentně přizpůsobit stavu smartphonu, denní době i obsahu na obrazovce. Tento dynamický systém inteligentně přizpůsobuje barvy kontextu pro efektivnější a intuitivnější vnímání. A také pochopení informací a současně poskytuje vysoce pohlcující a pohodlný uživatelský zážitek.

ColorOS 14

Zcela nový Aqua Dynamics design v systému ColorOS 14 umožňuje uživatelům intuitivnější interakci. Tato funkce integruje běžné formy interakce do bublin, kapslí a panelů. Ty se rozevírají ze stavového řádku a prezentují informace přirozeně plynoucím způsobem s minimálním vyrušováním.

ColorOS 14: GO Green Always-On Display

Pokud jde o oceňovaný Always-On Display, nazývaný Homeland, který zobrazuje výjevy divokých zvířat v přírodě, ColorOS 14 tuto vlastnost dále vylepšuje zavedením nové funkce GO Green Always-On Display. Ta zvyšuje povědomí o klimatické změně a nutnosti ochrany životního prostředí a je v souladu s heslem společnosti OPPO „Technology for Mankind, Kindness for the World“. Go Green AOD obsahuje tři sady stránek Environment Vision. Přičemž každá sada obsahuje pět animací týkajících se životního prostředí, které se mohou měnit na základě denního počtu kroků uživatelů. A ukazují snížení emisí oxidu uhličitého díky chůzi namísto využití jiných forem dopravy.

Zvýšení efektivity pomocí chytrých funkcí s umělou inteligencí

V současné době hraje při zvyšování efektivity významnou roli umělá inteligence. ColorOS 14 je proto vybavený sadou působivých chytrých funkcí s umělou inteligencí, které uživatelům pomáhají zvýšit efektivitu každodenních úkolů.

Funkce Smart Touch s umělou inteligencí umožňuje uživatelům vybírat obsah, jako jsou texty, obrázky a videa, ze systému i aplikací třetích stran , a shromažďovat je ve File Docku, nebo je dokonce jednoduchými gesty pro výběr a přetažení sloučit do jedné poznámky.
Nový File Dock na inteligentním postranním panelu umožňuje uživatelům snadněji sdílet obsah mezi aplikacemi prostřednictvím rozdělené obrazovky, plovoucích oken nebo samotného doku. Obsah lze automaticky ukládat do File Docku a pro zvýšení produktivity jej synchronizovat s různými zařízeními, jako jsou chytré telefony a tablety.

Funkce Smart Image Matting uživatelům poprvé na jakémkoli chytrém telefonu umožňuje vyříznout z jednoho snímku nebo pozastaveného videa více objektů, jako jsou osoby a zvířata. Uživatelé mohou výřezy upravovat v aplikacích File Pocket, File Dock i v režimu rozdělené obrazovky, sdílet je s přáteli nebo je použít k personalizaci tapety či plakátu.

Mimořádně plynulý výkon díky vylepšenému Trinity Enginu

Plynulý výkon je pro uživatele vždy základním požadavkem. Trinity Engine v ColorOS 14 zvyšuje plynulost a stabilitu smartphonu tím, že efektivně spravuje výpočetní zdroje, paměť a úložiště. Mezi tři klíčové funkce Trinity Enginu patří ROM Vitalization, RAM Vitalization a CPU Vitalization.

ROM Vitalization může uvolnit místo v paměti zkomprimováním dat aplikací a souborů prostřednictvím funkcí App Compression a File Compression v nastavení Phone Manager. Chytré telefony vybavené funkcí ROM Vitalization mohou ušetřit až 20 GB úložného prostoru.

RAM Vitalization může zrychlit výkon operační paměti a zvýšit tak efektivitu při současném používání více aplikací a udržet více aplikací běžících na pozadí. Rekonstrukcí základního mechanismu práce s operační pamětí v systému Android a využitím vlastních technologií společnosti OPPO dokáže funkce RAM Vitalization zvýšit plynulost používání až o 10 % a udržet často používané aplikace spuštěné na pozadí až po dobu 72 hodin. Uživatelé pak mohou plynuleji přepínat mezi aplikacemi, aniž by pocítili jakoukoli prodlevu.

CPU Vitalization je špičková technologie rezervování výpočetního výkonu na úrovni systému, vyvinutá společností OPPO. Zahrnuje sofistikovaný model výpočetního výkonu, který dokáže přesně naplánovat výkonové zdroje a zároveň určit nejlepší rovnováhu mezi výkonem a spotřebou energie. Uživatelé si pak mohou užívat plynulejšího používání smartphonu bez rychlého vybíjení baterie.

Kromě toho je systém ColorOS 14 vybavený funkcí Smart Charging, což je algoritmus umělé inteligence, který dokáže automaticky upravit nabíjecí proud na základě stavu používání smartphonu, aby se zabránilo zbytečnému opotřebení baterie. Arctic Mode má dvě možnosti, ze kterých si uživatelé mohou vybrat podle různých scénářů.

Důkladná ochrana bezpečnosti i soukromí a další funkce

Ve všech aspektech nového systému je pečlivě zohledněna bezpečnost i soukromí. Bezpečnost systému ColorOS byla ověřena organizacemi jako ISO, ePrivacy, TrustArc a dalšími. ColorOS 14 integruje základní funkce ochrany soukromí systému Android 14 a zavádí novou funkci Picture Keeper. Tato funkce má zabránit aplikacím ve zneužívání oprávnění k osobním fotografiím nebo videím uživatele. Jakmile uživatelé povolí novou správu oprávnění, musí aplikace pokaždé získat oprávnění k přístupu k vybraným fotografiím nebo videím.

V loňském roce OPPO ve spolupráci se Snapchatem uvedlo v systému ColorOS 13 aplikaci Bitmoji AOD. Tento chytrý Always-On displej je plně přizpůsobený Bitmoji a dokáže zobrazovat nálepky založené na scénářích během dne, včetně počasí, fyzické aktivity a mnoha dalších.
V systému ColorOS 14 je nyní Snapchat dostupný prostřednictvím dvou nových funkcí: zástupce Snapchatu na zamykací obrazovce a widget Snapchatu. Uživatelé si nyní mohou změnit zástupce na zamykací obrazovce na Snapchat, aby k němu měli ještě rychlejší přístup. Nová karta Snapchatu také umožňuje uživatelům okamžitě vidět aktualizace zpráv, stav a polohu nejbližších přátel.

OPPO Find N2 Flip

Plán uvolňování systému ColorOS 14

Od října se ve vybraných regionech začala šířit globální beta verze systému ColorOS 14. Oficiální globální verze se nejprve objeví ve vybraných regionech pro smartphone Find N2 Flip.