Sedmý ročník světové soutěže XMAGE Awards 2023, která se zaměřuje na fotografie pořízené pomocí zařízení Huawei, je u konce a zná své vítěze. Mezi nimi se ve dvou kategoriích umístili i Češi, a to Michal Petrů, známý jako @losmichalos, za outdoorovou fotografii a Katrin Jarošová za povedený portrét. Zabodovali tak v konkurenci více než 600 tisíc fotografií od účastníků z téměř 100 zemí světa.

Společnost Huawei pořádá každoročně již od roku 2017 soutěž mobilní fotografie XMAGE Awards. Ta inspiruje uživatele ke kreativnímu využití fotoaparátu svého telefonu. Letošní vítězové byli vybráni z více než 600 tisíc přihlášek zaslaných v období mezi 7. dubnem a 15. srpnem 2023. Soutěž má letos tři vítěze hlavní ceny (Grand Prize), 17 vítězů kategorií (Best-in-Category), 34 nejlepších nevýherních příspěvků (Runner-ups) a tři čestná uznání.

Michal Petrů zabodoval se stromořadím v jižních Čechách

V kategorii Runner-ups se umístil i Michal Petrů, známý jako @losmichalos, který ve volném čase fotí výhradně na smartphony Huawei. Vítěznou fotografii se šesti stromy v kategorii Outdoor, kterou nazval stromořadí, zachytil na Huawei P40 Pro. „Této krásné scény jsem si všiml, když jsem projížděl kolem. Nedalo mi to a musel jsem se za deset minut vrátit a vyfotit to,“ okomentoval svou fotografii Michal Petrů.

Karin Jarošová získala stříbro v kategorii portréty

V kategorii portréty si Runner-up příčku vybojovala Karin Jarošová z Ostravy za fotografii silného rodinného zážitku. „Dědeček vytáhl starý skútr z garáže a ukázal mému synovi, že stále ještě funguje,” říká Katrin Jarošová. Fotografii prý pořídila na telefon Huawei P10.

Huawei XMAGE Awards 2023: Tři fotografie, které zaujali porotu a získali hlavní ceny

Hlavní ceny získaly fotografie „Dragon Clouds“ (Dračí mraky) od soutěžícího Domcar Calinawan Lagto z Filipín, „Airshow“ (Vzduchová show) od soutěžícího Piotra Cebula z Polska a „Fearless Eagle“ (Nebojácná orel) od soutěžícícho Dou Chuanli z Číny. Každý výherce získal 10 000 USD.

Účastníci letošního ročníku soutěže pocházeli z téměř 100 zemí světa. Nejvíce přihlášených soutěžících bylo z Číny, Malajsie, Turecka, Polska, Filipín a Spojených arabských emirátů. Nejoblíbenějšími modely telefonů použitých k zachycení fotografií byly Huawei P60 Pro, Huawei P40 Pro a Huawei Mate 40 Pro. Více fotografií a informací k letošním vítězům najdete na webu XMAGE Awards.