Trh s chytrými telefony je už poměrně nasycený a už tak velká konkurence dál roste. Řada velkých hráčů, jako jsou společnosti Xiaomi, Huawei, Honor, případně i Vivo, Oppo a nebo OnePlus mezi sebou vedou lítý boj o přízeň zákazníků. Některé z jmenovaných společností stále expandují, ale spíš směrem do rozvojových zemí, jiné se naopak více soustředí na domovský čínský trh. Na prodeje telefonů právě na čínském trhu se zaměřili i analytici společnosti Canalys a rozklíčovali tamní prodeje telefonů ve 3. čtvrtletí letošního roku.

Telefony Honor se v Číně prodávají celkem dobře

V úvodu analýzy prodejů v pevninské Číně je potřeba uvést, že i tam poptávka po nich poklesla. Celkově se ve třetím kvartálu 2023 prodeje propadly o 5 % na 66,7 milionu prodaných kusů. Je to jen o něco málo méně, než ve stejném období na trzích globálních. Tady se prodeje meziročně propadly o 8 %. Důvodem může být výrazné vylepšení parametrů telefonů střední třídy a menší potřeba uživatelů měnit svá starší zařízení za nová. Navíc ekonomická krize se nevyhnula ani Číně. Dosavadními lídry na čínském trhu jsou společnosti Honor, Oppo, OnePlus a Apple. Na scénu se ale opět vrací i společnost Huawei, a to díky vydání vlajkové řady Mate 60.

Analytici Canalys také uvádějí, jaké jsou tržní podíly výše zmíněných společností na čínském trhu. Nejlépe se v Číně prodávají telefony značky Honor, což jí zajistilo 18 % tržní podíl s 11,8 milionu prodaných telefonů. Oppo a OnePlus se dělí o druhé místo tohoto pomyslného žebříčku s 10,9 milionu prodaných telefonů. Rozdíl je tedy jen nepatrný. Na třetím místě s 10,6 milionu prodaných telefonů se drží společnost Apple. I v tomto případě vidíme, že rozdíl je téměř zanedbatelný.

Prodeje dalších společností

Čtvrté místo v rámci prodejů patří značce Vivo s 16 % tržním podílem. Společnost Xiaomi si stále drží svou prodejní dynamiku a její tržní podíl mírně narostl na 14 %. Díky tomu se dostala na páté místo. A zvedá se také tržní podíl společnosti Huawei, která rozhýbala své prodeje telefony Mate 60 se vlastním procesorem Kirin s podporou 5G sítí. Pokud se jí v budoucnu podaří tento procesor dostat i do střední třídy, může to pořadím prodejů na čínském trhu zamíchat. A jaké konkrétní telefony se v Číně prodávají nejlépe? Na špici se drží telefony řady Honor X50 a dobře se prodávají i telefony iPhone 15. Čínští uživatelé ale mají velký zájem také o skládací telefony společností Honor, Xiaomi, Oppo a Huawei.