Včera začal summit společnosti Qualcomm, a to znamená jediné. Přesně podle očekávání zde v první řadě došlo na uvedení nového vlajkového procesoru Snapdragon 8 Gen3. O tomto čipsetu se samozřejmě mluvilo dlouho před jeho oficiálním představením, takže v podstatě známe jeho konfiguraci i výkon, který prověřily benchmarkové testy. Ale vzhledem k tomu, že jej využije spousta výrobců chytrých telefonů pro své vlajkové stroje, jistě nebude od věci se na něj podívat znovu a podrobněji.

Hlavní parametry procesoru Snapdragon 8 Gen3

Čipset Snapdragon 8 Gen3 je postavený na 4nm výrobním procesu s tím, že se zaměřil na umělou inteligenci, hry, zvuk a fotoaparáty. V řeči čísel to vypadá následovně. Nový procesor má o 30 % vyšší výpočetní výkon a o 20 % lepší využití energie než jeho předchůdce Gen2. Také GPU má o 25 % lepší výkon a zároveň je o 25 % úspornější. V rámci her má Snapdragon 8 Gen3 až o 40 % lepší Ray Tracing a také Hexagon NPU je nyní až o 98 % rychlejší. Výkon pro nepřetržité úkoly AI se zvýšil o 40 %.

Dále se podíváme na konfiguraci nového čipsetu. Má osm jader rozdělených do tří clusterů s architekturou 1/5/2. Hlavní jádro Cortex-X4 běží na taktovací frekvenci 3,3 GHz, pět výkonných jader má takt 3,2 GHz a dvě efektivní jádra jsou taktovaná na 2,3 GHz. Díky této konfiguraci Snapdragon 8 Gen3 podporuje operační paměť LPDDR5x až do 4800 MHz a až do 24 GB. Dále je tu podpora Wi-Fi 7 až 6 GHz, včetně 802.11be, 802.11ax, 80211ac a 80211a/bg/n. Součástí čipsetu je i modem X75 5G s anténami pod 6 GHz a mmWave.

Další specifikace

Procesor také dokáže spouštět velké jazykové modely (LLM), k dispozici je i pro modely LVM a automatické rozpoznávání řeči založené na ASR, což z něj dělá první AI Engine společnosti Qualcomm, který podporuje multimodální generativní modely AI. V oblasti fotoaparátů Qualcomm aktualizoval svůj ISP čip tak, aby spolupracoval s Dolby HDR Photo Capture. Tím se zlepší vzhled fotografií na displejích s podporou HDR.

AI se podílí i na úpravách videí přes funkci Video Object Eraser, díky ní lze snadno odstranit vybrané objekty ze scény. Funkce Video Night Vision s AI umožní zachytit videa i ve velmi náročných světelných podmínkách. Další nová funkce, Vlogger’s View, podpoří nahrávání videí jak z předního tak i zadního fotoaparátu. Audiofily pak jistě potěší, že Snapdragon 8 Gen3 dokáže přenášet 24bitové 96 kHz bezztrátové audio přes Bluetooth. První telefony s novým procesorem uvidíme už za pár dnů. Qualcomm v tomto směru spolupracuje se společnostmi Xiaomi, OnePlus, Asus. Vivo a nebo iQOO. Samozřejmě výrobců, kteří tento procesor použijí je daleko víc.